Pokoje z widokiem na niebo

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-08-31
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fot. Velux Fot. Velux

Projekty domów z poddaszem użytkowym cieszą się dużą popularnością. Taki wariant budynków jednorodzinnych dobrze sprawdza się na mniejszych działkach, jest również wygodnym rozwiązaniem dla większych rodzin. O jego zaletach decydują zarówno względy ekonomiczne, jak i możliwość podziału domu na strefy – dostosowane do dynamiki życia rodzinnego.

[koniec abstraktu]

Jeśli nie mamy zbyt dużej działki, dom z poddaszem użytkowym będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Usytuowany na małej podstawie, pozwoli zmieścić potrzebne pomieszczenia na wyższej kondygnacji. Poddasze ma swoje wady i zalety. Minusem są nieuniknione skosy, za sprawą których pokój jest zawsze mniej ustawny. Niektórzy inwestorzy obawiają się także elementów konstrukcyjnych takich jak słupy, wypadających w sypialni czy pokojach dzieci. Jednak popularność domów z użytkowym poddaszem podsuwa obecnie wiele podpowiedzi aranżacyjnych, które potrafią sobie poradzić z „niechcianymi” rozwiązaniami przestrzennymi, czyniąc z nich atut.

Fot. Velux Fot. Velux

Niewątpliwą zaletą poddasza jest jego odizolowanie od części dziennej domu i możliwość wykorzystana różnicy kondygnacji do stworzenia oazy sypialnianej. Pokoje usytuowane pod dachem uchodzą za wnętrza „klimatyczne”, dają więc również pole do popisu, jeśli chodzi o ciekawą aranżację. Okna dachowe, które wpuszczają dwa razy więcej światła niż pionowe, dobrze doświetlą takie pomieszczenia, co będzie ważne zwłaszcza w przypadku pokoi dla dzieci. Istotną zaletą domów z poddaszem użytkowym jest bardziej korzystny stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury niż w przypadku budynków parterowych. Wiąże się to z oszczędnościami w zakresie zużycia energii na ogrzewanie.

Zazwyczaj projekty takich domów bazują na podziale domu na strefy: dzienną na dole i nocną na górze. W zależności od potrzeb inwestora, można jednak wprowadzać inne warianty.

Gabinet pod gwiazdami

Projekt Avalon, Pracownia Lipińscy Domy Projekt Avalon, Pracownia Lipińscy Domy

„Avalon” pracowni projektowej Lipińscy Domy to przykład projektu domu z poddaszem użytkowym, który proponuje inwestorowi nieco inne od standardowego rozwiązanie funkcjonalne. Nie mamy tu klasycznego podziału na część dzienną i sypialnianą: jedna z sypialni została umiejscowiona na dole w sąsiedztwie salonu, zaś gabinet zaplanowano na górze. –Projekt powstał pod kątem potrzeb konkretnego inwestora – mówi Agata Dominiak z Lipińscy Domy, autorka projektu. –Są osoby, które wolą spać na dole a pracować na poddaszu. „Avalon” pokazuje, że można przełamać tradycyjny podział na strefy – dodaje.

W tym sporym domu o powierzchni użytkowej 218,73 mkw. przestrzenią, w której koncentruje się życie rodzinne, jest obszerny salon (34,40mkw.) z antresolą i dużymi przeszkleniami, sąsiadujący z jadalnią. Pozostałe pomieszczenia zaprojektowano tak, aby dawały domownikom maksimum intymności. Umiejscowienie jednej z sypialni na dole, pozwoliło połączyć ją z własną dużą garderobą i łazienką oraz wyprowadzić z niego wyjście na prywatny taras. Natomiast gabinet przeniesiono na górę, gdzie oprócz niego są jeszcze dwie sypialnie, a także bardzo duża łazienka – pozwalająca na ciekawe aranżacje, np. z wanną pośrodku. -Usytuowanie gabinetu na poddaszu jest godne rozważenia, bo oddalenie od gwaru strefy dziennej stwarza dobre warunki do pracy i skupienia – mówi Agata Dominiak.

Na poddaszu znajduje się również dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, mogące nadawać się na pralnię lub bieliźniarkę – prowadzi z niego zsyp na bieliznę do pomieszczenia przy kotłowni.

Sypiając pod dachem

Fot. Fakro Fot. Fakro

Przykładem domu o standardowym podziale na cześć dzienną na dole a część sypialnianą na górze jest „Aosta” pracowni Archigraph. Parter to przede wszystkim otwarta strefa dzienna z salonem, jadalnią i kuchnią. Na poddaszu z kolei umiejscowiono trzy sypialnie, w tym jedną z własną garderobą. Z korytarza wchodzi się do jeszcze jednego pomieszczenia garderobianego i łazienki. Dodatkowym atutem jest wyjście na spory taras usytuowany na garażu – dach dwuspadowy nie wyklucza i takiego rozwiązania.

Projekt Aosta, Pracownia Archigraph Projekt Aosta, Pracownia Archigraph

Idealnym rozwiązaniem, aby pomieszczenia na poddaszu były możliwie najbardziej ustawne i funkcjonalne, jest dach dwuspadowy o nachyleniu 35-45 stopni. O wielkości powierzchni poddasza decyduje również wysokość ścianki kolankowej. Niektórzy inwestorzy decydują się na jej podniesienie, ale nie zawsze jest to słuszna decyzja. Wprawdzie powiększy powierzchnię użytkową, ale można znacząco wpłynąć na zewnętrzną estetykę budynku oraz utrudnić dostęp do okien. – Zdarza się, że inwestorzy podwyższają ściankę i okazuje się, że decyzja ta zaburza proporcje budynku – mówi Jakub Kijewski, Doradca Domowy.pl ze Szczecinka. –W wyniku takiego zabiegu okna parterowe oddalają się od okapu i wtedy traci na tym starannie zaprojektowana bryła. Dochodzi czasem nawet do sytuacji paradoksalnych – na przykład po podniesieniu ścianki okna połaciowe znajdują się tak wysoko, że domownicy nie są w stanie do nich sięgnąć – przestrzega. Dodaje, że parapet okna połaciowego powinien utrzymywać się na wysokości 80-90cm.

Dlatego jeszcze przed wyborem projektu domu warto dobrze się zastanowić, czy odpowiada nam zaproponowana wielkość poddasza, żeby uniknąć poprawek, które zaburzą proporcje i zepsują wygląd bryły.

Jakub Kijewski, Doradca Domowy.pl ze Szczecinka, o poddaszu użytkowym:

Pomieszczenia na poddaszu posiadają kilka istotnych zalet, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru projektu i budowy domu. Poddasza nie posiadają ścian nośnych, nie noszą stropów, przez co są przestrzenią, którą można zagospodarować w odmienny sposób od tradycyjnych układów pomieszczeń. Czasami stanowią jedną otwartą przestrzeń, czekającą na ciekawą aranżację. Elementami konstrukcyjnymi niosącymi dach są słupy, oparte na podwalinach i wspierające płatwie. Na nich leżą krokwie, na których opierają się warstwy pokrycia dachu. Zarówno słupy, podwalina i płatwie mogą stanowić istotny element wystroju poddasza. Nie bójmy się słupów przechodzących przez pomieszczenie! Elementy te dzielą przestrzeń, określając jej hierarchię. Szczególną uwagę należy zwrócić na stosowanie ścianek kolankowych, których podwyższenie, mimo że zwiększy powierzchnię użytkową, zaburzy proporcje elewacji i wnętrza. Najpiękniejszą zaletą przebywania na poddaszu jest kontakt z niebem, dzięki któremu pomieszczenia zyskują wyjątkowy charakter.

Przygotowanie ścian do malowania

A przepraszam bardzo, w czym kobiety są gorsze od Was ?

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 14:38:11

ściany w łazience - odpadający tynk

Ja miałam taki problem w mojej łązience niestety

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 13:28:22

Jakie drzwi polecacie na wejściowe?

Są różni producenci drzwi wejściowych. Ja przyznam się szczerze, że nie pamiętam jakiego ja mam. Mam je od kilku lat i dobrze się sprawują ;)

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-15 13:36:34

Kominy systemowe

A jeżeli można zapytać to ile mniej więcej wyszły te wszystkie koszta.

Autor: Oleczek871, data: 2022-07-04 10:40:06

Co zamiast drewnianego tarasu???

Ja uważam, ze drewniany taras jest mega fajną opcją ;)

Autor: Oleczek871, data: 2022-06-30 13:58:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany