Polki budują

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-04-26
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Polki chętnie włączają się w proces budowy domu Polki chętnie włączają się w proces budowy domu

Kobietę widzi się często jako pomysłodawczynię budowy domu, a potem jego lokatorkę i gospodynię, rzadziej kojarzy się ją jako realizatorkę tej idei. Jak błędne jest to założenie, pokazują wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie marek SILKA i YTONG dotyczących zaangażowania kobiet w budowę: kobiety chętnie włączają się w proces budowy domu – chcą aktywnie uczestniczyć nie tylko w wyborze projektu, ale i konkretnych materiałów budowlanych, czuwają nad jego prawidłowym przebiegiem.

[koniec abstraktu]

Badania zostały przeprowadzone na grupie 1067 losowo wybranych kobiet: 44,4% ankietowanych kobiet mieszka na wsi, 22,7% w średniej wielkości mieście, 18,6% w małym mieście, 10,2% zamieszkuje duże miasto, 4% pochodzi z metropolii.

Wnioski płynące z badań nie powinny dziwić, zważywszy na aktywizację kobiet w wielu dziedzinach życia – coraz mniej jest obszarów pozostających wyłączną domeną mężczyzn. Nie powinno też dziwić zaangażowanie w dzieło, które ma być zwieńczeniem marzeń o stworzeniu azylu dla siebie i rodziny. Jak pokazują bowiem badania, własny dom jest tematem wywołującym u kobiet silne emocje: blisko 73% respondentek słowo „dom” przywodzi na myśl takie skojarzenia, jak: rodzina, bezpieczeństwo, ciepło, ostoja. Według badań najczęstszym powodem decyzji o budowie jest dążenie do uzyskania większego komfortu mieszkania oraz swobody i przestrzeni. Wskazało na niego 27% ankietowanych. Dla co piątej kobiety biorącej udział w badaniach istotne jest posiadanie własnego azylu, 13% potraktowało budowę domu jako inwestycję na przyszłość.

Jak komentuje wyniki badań socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Tomasz Sobierajski, kobiety angażując się w budowę domu, realizują poczucie odpowiedzialności za organizację i jakość codziennego życia rodziny. Przejawiają też naturalną ciekawość i chęć poznawania nowych obszarów, z którymi dotąd się nie stykały. Budowa domu stwarza podkreślaną w badaniach możliwość bycia u siebie, „na swoim” (które wzrasta wraz z poziomem wykształcenia i zamożności kobiet), a także pozwala na zaplanowanie przestrzeni życiowej zgodnie z własnymi wymaganiami i oczekiwaniami. Kobiety kontrolują w 91% wydatki na zakup domu lub mieszkania. Co piąta kobieta budująca lub posiadająca dom sama zdecydowała o wyborze projektu domu, a co dziesiąta decydowała również o materiałach budowlanych. Badania potwierdzają również, że panie są świadomymi inwestorkami – dla ponad 74% najistotniejszym kryterium przy wyborze materiału do budowy ścian domu jest jego energooszczędność. Innymi ważnymi cechami materiałów budowlanych wskazywanymi przez respondentki są: dobra izolacja cieplna, wytrzymałość, odporność na wilgoć, nieszkodliwość dla zdrowia.

Zaangażowanie Polek w budowę nie ogranicza się jednak tylko do wyboru projektu i materiałów do budowy. Ponad dwie trzecie ankietowanych deklaruje, że będzie odwiedzać lub odwiedzała budowę swojego domu codziennie. Kilka razy w tygodniu robiło to lub będzie robić 14% z nich, a zaledwie 13% rzadziej niż raz na tydzień.

Kobiety są świadomymi i dobrze wyedukowanymi inwestorkami Kobiety są świadomymi i dobrze wyedukowanymi inwestorkami

Ponad 54% respondentek przyznało, że napotkały problemy związane z budową domu. W większości problemy te wskazywały kobiety realizujące inwestycję na wsi. Najpoważniejszym problemem wskazywanym przez kobiety nadzorujące własną budowę jest wybór lojalnej i uczciwej ekipy budowlanej. Co piąta kobieta jako odpowiedź na pytanie o źródło problemów na budowie wskazywała trudności komunikacyjne z fachowcami – problem ten sygnalizowały głównie kobiety z wyższym wykształceniem (jednak, co ciekawe, jedynie 8% badanych – jako odpowiedź podało niepoważne traktowanie przez członków ekipy budowlanej). Jednak mimo tych problemów to na barkach kobiet najczęściej spoczywa konieczność dogadywania się z fachowcami – jak zauważają ankietowane, z jednej strony fachowcy są wobec nich bardziej kulturalni, z drugiej – one są wobec nich bardziej wymagające. Prawie połowa ankietowanych nie wskazała żadnych problemów podczas budowy domu.

Kobiety biorące udział w ankiecie podkreślały, że początkowa niewiedza na temat określonych działań czy materiałów nie stanowiła dla nich przeszkody, kwestią czasu było bowiem uzyskanie potrzebnych informacji. Te pochodziły głównie z Internetu (zwłaszcza bezpośrednio ze stron producentów materiałów budowlanych) i specjalistycznej prasy, w mniejszym stopniu od fachowców i architektów. Ankietowane kobiety podkreślały również, że Internet stanowił nieocenione źródło wiedzy podczas realizacji prac, zwłaszcza w przypadku kłopotów z ekipą i jej nieskłonnością do wykonywania określonych zadań wymagających umiejętności lub doświadczenia. Wspomagane internetowymi poradami fachowców i budujących internautów lepiej radziły sobie z ignorancją zatrudnianej ekipy.

Jakkolwiek ankieta potwierdziła źródła decyzji o budowie domu, z których pierwszym jest obserwowana – zwłaszcza wśród młodszych Polaków – silnie nacechowana emocjonalnie tendencja powrotu do tradycji, która każe traktować budowę domu jako tworzenie rodzinnego gniazda, drugim zaś – prosty rachunek ekonomiczny, z którego wynika, że budowa domu jest po prostu bardziej opłacalna niż kupno mieszkania, to przede wszystkim jednak pokazała skalę nowego w budownictwie zjawiska polegającego na przejmowaniu roli osób odpowiedzialnych za cały proces budowy przez kobiety. Ankietowane budują bez kompleksów, z dużą satysfakcją, świadomie i odpowiedzialnie, wykazując dużą otwartość na nowości i gotowość uczenia się, a także wykorzystując swoje niewątpliwe przymioty: lepsze zdolności komunikacyjne, łatwość godzenia obowiązków oraz prowadzenia wielu zadań jednocześnie.

Projekt domu: Jawor IIIJawor III122,05 m²
Projekt domu: Jemioła 2 (CE)Jemioła 2 (CE)122,22 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Helena RexHelena Rex122,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK28ATK28A122,59 m²
Projekt domu: Zofia RexZofia Rex122,70 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Lisandra 2MLisandra 2M122,90 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Karmel 3Karmel 3124,31 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-46HomeKONCEPT-46124,52 m²
Więcej polecanych projektów domów

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48

salon płytki czy panele

Jak się ma pieniądze, to pewnie, że drewno wygląda najlepiej. A jak się nie chce wydawać nie wiadomo ile, to lepiej postawić na panele. Tym bardziej, że dobra podłoga to nie tylko to co widać, ale trzeba także pamiętać o położeniu dobrego podkładu, który zapewni komfort chodzenia. My mamy u siebie panele, a pod nimi pianomat, a dokładnie pianowood firmy Organika. Ma tą zaletę, że jest materiałem o dużej gęstości, co wpływa na lepsze wygłuszanie dźwięków i na to, że świetnie wyrównuje drobne nierówności podłoża . Poza tym dobrze dociepla podłogę - i powiem że różnicę naprawdę czuć.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:03:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.