Polki budują

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-04-26
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Polki chętnie włączają się w proces budowy domu Polki chętnie włączają się w proces budowy domu

Kobietę widzi się często jako pomysłodawczynię budowy domu, a potem jego lokatorkę i gospodynię, rzadziej kojarzy się ją jako realizatorkę tej idei. Jak błędne jest to założenie, pokazują wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie marek SILKA i YTONG dotyczących zaangażowania kobiet w budowę: kobiety chętnie włączają się w proces budowy domu – chcą aktywnie uczestniczyć nie tylko w wyborze projektu, ale i konkretnych materiałów budowlanych, czuwają nad jego prawidłowym przebiegiem.

[koniec abstraktu]

Badania zostały przeprowadzone na grupie 1067 losowo wybranych kobiet: 44,4% ankietowanych kobiet mieszka na wsi, 22,7% w średniej wielkości mieście, 18,6% w małym mieście, 10,2% zamieszkuje duże miasto, 4% pochodzi z metropolii.

Wnioski płynące z badań nie powinny dziwić, zważywszy na aktywizację kobiet w wielu dziedzinach życia – coraz mniej jest obszarów pozostających wyłączną domeną mężczyzn. Nie powinno też dziwić zaangażowanie w dzieło, które ma być zwieńczeniem marzeń o stworzeniu azylu dla siebie i rodziny. Jak pokazują bowiem badania, własny dom jest tematem wywołującym u kobiet silne emocje: blisko 73% respondentek słowo „dom” przywodzi na myśl takie skojarzenia, jak: rodzina, bezpieczeństwo, ciepło, ostoja. Według badań najczęstszym powodem decyzji o budowie jest dążenie do uzyskania większego komfortu mieszkania oraz swobody i przestrzeni. Wskazało na niego 27% ankietowanych. Dla co piątej kobiety biorącej udział w badaniach istotne jest posiadanie własnego azylu, 13% potraktowało budowę domu jako inwestycję na przyszłość.

Jak komentuje wyniki badań socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Tomasz Sobierajski, kobiety angażując się w budowę domu, realizują poczucie odpowiedzialności za organizację i jakość codziennego życia rodziny. Przejawiają też naturalną ciekawość i chęć poznawania nowych obszarów, z którymi dotąd się nie stykały. Budowa domu stwarza podkreślaną w badaniach możliwość bycia u siebie, „na swoim” (które wzrasta wraz z poziomem wykształcenia i zamożności kobiet), a także pozwala na zaplanowanie przestrzeni życiowej zgodnie z własnymi wymaganiami i oczekiwaniami. Kobiety kontrolują w 91% wydatki na zakup domu lub mieszkania. Co piąta kobieta budująca lub posiadająca dom sama zdecydowała o wyborze projektu domu, a co dziesiąta decydowała również o materiałach budowlanych. Badania potwierdzają również, że panie są świadomymi inwestorkami – dla ponad 74% najistotniejszym kryterium przy wyborze materiału do budowy ścian domu jest jego energooszczędność. Innymi ważnymi cechami materiałów budowlanych wskazywanymi przez respondentki są: dobra izolacja cieplna, wytrzymałość, odporność na wilgoć, nieszkodliwość dla zdrowia.

Zaangażowanie Polek w budowę nie ogranicza się jednak tylko do wyboru projektu i materiałów do budowy. Ponad dwie trzecie ankietowanych deklaruje, że będzie odwiedzać lub odwiedzała budowę swojego domu codziennie. Kilka razy w tygodniu robiło to lub będzie robić 14% z nich, a zaledwie 13% rzadziej niż raz na tydzień.

Kobiety są świadomymi i dobrze wyedukowanymi inwestorkami Kobiety są świadomymi i dobrze wyedukowanymi inwestorkami

Ponad 54% respondentek przyznało, że napotkały problemy związane z budową domu. W większości problemy te wskazywały kobiety realizujące inwestycję na wsi. Najpoważniejszym problemem wskazywanym przez kobiety nadzorujące własną budowę jest wybór lojalnej i uczciwej ekipy budowlanej. Co piąta kobieta jako odpowiedź na pytanie o źródło problemów na budowie wskazywała trudności komunikacyjne z fachowcami – problem ten sygnalizowały głównie kobiety z wyższym wykształceniem (jednak, co ciekawe, jedynie 8% badanych – jako odpowiedź podało niepoważne traktowanie przez członków ekipy budowlanej). Jednak mimo tych problemów to na barkach kobiet najczęściej spoczywa konieczność dogadywania się z fachowcami – jak zauważają ankietowane, z jednej strony fachowcy są wobec nich bardziej kulturalni, z drugiej – one są wobec nich bardziej wymagające. Prawie połowa ankietowanych nie wskazała żadnych problemów podczas budowy domu.

Kobiety biorące udział w ankiecie podkreślały, że początkowa niewiedza na temat określonych działań czy materiałów nie stanowiła dla nich przeszkody, kwestią czasu było bowiem uzyskanie potrzebnych informacji. Te pochodziły głównie z Internetu (zwłaszcza bezpośrednio ze stron producentów materiałów budowlanych) i specjalistycznej prasy, w mniejszym stopniu od fachowców i architektów. Ankietowane kobiety podkreślały również, że Internet stanowił nieocenione źródło wiedzy podczas realizacji prac, zwłaszcza w przypadku kłopotów z ekipą i jej nieskłonnością do wykonywania określonych zadań wymagających umiejętności lub doświadczenia. Wspomagane internetowymi poradami fachowców i budujących internautów lepiej radziły sobie z ignorancją zatrudnianej ekipy.

Jakkolwiek ankieta potwierdziła źródła decyzji o budowie domu, z których pierwszym jest obserwowana – zwłaszcza wśród młodszych Polaków – silnie nacechowana emocjonalnie tendencja powrotu do tradycji, która każe traktować budowę domu jako tworzenie rodzinnego gniazda, drugim zaś – prosty rachunek ekonomiczny, z którego wynika, że budowa domu jest po prostu bardziej opłacalna niż kupno mieszkania, to przede wszystkim jednak pokazała skalę nowego w budownictwie zjawiska polegającego na przejmowaniu roli osób odpowiedzialnych za cały proces budowy przez kobiety. Ankietowane budują bez kompleksów, z dużą satysfakcją, świadomie i odpowiedzialnie, wykazując dużą otwartość na nowości i gotowość uczenia się, a także wykorzystując swoje niewątpliwe przymioty: lepsze zdolności komunikacyjne, łatwość godzenia obowiązków oraz prowadzenia wielu zadań jednocześnie.

Projekt domu: Armanda XS BisArmanda XS Bis100,64 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: KwadraKwadra103,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK200GTK200G103,59 m²
Projekt domu: TK201G2TK201G2103,59 m²
Projekt domu: TK200TK200103,66 m²
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.