Polki budują

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-04-26
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Polki chętnie włączają się w proces budowy domu Polki chętnie włączają się w proces budowy domu

Kobietę widzi się często jako pomysłodawczynię budowy domu, a potem jego lokatorkę i gospodynię, rzadziej kojarzy się ją jako realizatorkę tej idei. Jak błędne jest to założenie, pokazują wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie marek SILKA i YTONG dotyczących zaangażowania kobiet w budowę: kobiety chętnie włączają się w proces budowy domu – chcą aktywnie uczestniczyć nie tylko w wyborze projektu, ale i konkretnych materiałów budowlanych, czuwają nad jego prawidłowym przebiegiem.

[koniec abstraktu]

Badania zostały przeprowadzone na grupie 1067 losowo wybranych kobiet: 44,4% ankietowanych kobiet mieszka na wsi, 22,7% w średniej wielkości mieście, 18,6% w małym mieście, 10,2% zamieszkuje duże miasto, 4% pochodzi z metropolii.

Wnioski płynące z badań nie powinny dziwić, zważywszy na aktywizację kobiet w wielu dziedzinach życia – coraz mniej jest obszarów pozostających wyłączną domeną mężczyzn. Nie powinno też dziwić zaangażowanie w dzieło, które ma być zwieńczeniem marzeń o stworzeniu azylu dla siebie i rodziny. Jak pokazują bowiem badania, własny dom jest tematem wywołującym u kobiet silne emocje: blisko 73% respondentek słowo „dom” przywodzi na myśl takie skojarzenia, jak: rodzina, bezpieczeństwo, ciepło, ostoja. Według badań najczęstszym powodem decyzji o budowie jest dążenie do uzyskania większego komfortu mieszkania oraz swobody i przestrzeni. Wskazało na niego 27% ankietowanych. Dla co piątej kobiety biorącej udział w badaniach istotne jest posiadanie własnego azylu, 13% potraktowało budowę domu jako inwestycję na przyszłość.

Jak komentuje wyniki badań socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Tomasz Sobierajski, kobiety angażując się w budowę domu, realizują poczucie odpowiedzialności za organizację i jakość codziennego życia rodziny. Przejawiają też naturalną ciekawość i chęć poznawania nowych obszarów, z którymi dotąd się nie stykały. Budowa domu stwarza podkreślaną w badaniach możliwość bycia u siebie, „na swoim” (które wzrasta wraz z poziomem wykształcenia i zamożności kobiet), a także pozwala na zaplanowanie przestrzeni życiowej zgodnie z własnymi wymaganiami i oczekiwaniami. Kobiety kontrolują w 91% wydatki na zakup domu lub mieszkania. Co piąta kobieta budująca lub posiadająca dom sama zdecydowała o wyborze projektu domu, a co dziesiąta decydowała również o materiałach budowlanych. Badania potwierdzają również, że panie są świadomymi inwestorkami – dla ponad 74% najistotniejszym kryterium przy wyborze materiału do budowy ścian domu jest jego energooszczędność. Innymi ważnymi cechami materiałów budowlanych wskazywanymi przez respondentki są: dobra izolacja cieplna, wytrzymałość, odporność na wilgoć, nieszkodliwość dla zdrowia.

Zaangażowanie Polek w budowę nie ogranicza się jednak tylko do wyboru projektu i materiałów do budowy. Ponad dwie trzecie ankietowanych deklaruje, że będzie odwiedzać lub odwiedzała budowę swojego domu codziennie. Kilka razy w tygodniu robiło to lub będzie robić 14% z nich, a zaledwie 13% rzadziej niż raz na tydzień.

Kobiety są świadomymi i dobrze wyedukowanymi inwestorkami Kobiety są świadomymi i dobrze wyedukowanymi inwestorkami

Ponad 54% respondentek przyznało, że napotkały problemy związane z budową domu. W większości problemy te wskazywały kobiety realizujące inwestycję na wsi. Najpoważniejszym problemem wskazywanym przez kobiety nadzorujące własną budowę jest wybór lojalnej i uczciwej ekipy budowlanej. Co piąta kobieta jako odpowiedź na pytanie o źródło problemów na budowie wskazywała trudności komunikacyjne z fachowcami – problem ten sygnalizowały głównie kobiety z wyższym wykształceniem (jednak, co ciekawe, jedynie 8% badanych – jako odpowiedź podało niepoważne traktowanie przez członków ekipy budowlanej). Jednak mimo tych problemów to na barkach kobiet najczęściej spoczywa konieczność dogadywania się z fachowcami – jak zauważają ankietowane, z jednej strony fachowcy są wobec nich bardziej kulturalni, z drugiej – one są wobec nich bardziej wymagające. Prawie połowa ankietowanych nie wskazała żadnych problemów podczas budowy domu.

Kobiety biorące udział w ankiecie podkreślały, że początkowa niewiedza na temat określonych działań czy materiałów nie stanowiła dla nich przeszkody, kwestią czasu było bowiem uzyskanie potrzebnych informacji. Te pochodziły głównie z Internetu (zwłaszcza bezpośrednio ze stron producentów materiałów budowlanych) i specjalistycznej prasy, w mniejszym stopniu od fachowców i architektów. Ankietowane kobiety podkreślały również, że Internet stanowił nieocenione źródło wiedzy podczas realizacji prac, zwłaszcza w przypadku kłopotów z ekipą i jej nieskłonnością do wykonywania określonych zadań wymagających umiejętności lub doświadczenia. Wspomagane internetowymi poradami fachowców i budujących internautów lepiej radziły sobie z ignorancją zatrudnianej ekipy.

Jakkolwiek ankieta potwierdziła źródła decyzji o budowie domu, z których pierwszym jest obserwowana – zwłaszcza wśród młodszych Polaków – silnie nacechowana emocjonalnie tendencja powrotu do tradycji, która każe traktować budowę domu jako tworzenie rodzinnego gniazda, drugim zaś – prosty rachunek ekonomiczny, z którego wynika, że budowa domu jest po prostu bardziej opłacalna niż kupno mieszkania, to przede wszystkim jednak pokazała skalę nowego w budownictwie zjawiska polegającego na przejmowaniu roli osób odpowiedzialnych za cały proces budowy przez kobiety. Ankietowane budują bez kompleksów, z dużą satysfakcją, świadomie i odpowiedzialnie, wykazując dużą otwartość na nowości i gotowość uczenia się, a także wykorzystując swoje niewątpliwe przymioty: lepsze zdolności komunikacyjne, łatwość godzenia obowiązków oraz prowadzenia wielu zadań jednocześnie.

Projekt domu: Zofia RexZofia Rex122,70 m²
Projekt domu: Lisandra 2MLisandra 2M122,90 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Karmel 3Karmel 3124,31 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-46HomeKONCEPT-46124,52 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-43HomeKONCEPT-43124,59 m²
Projekt domu: Ciekawy 2ACiekawy 2A124,70 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK5ATK5A125,35 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.