Pompa ciepła Eko-Heat

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-09-26
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Pompy ciepła Eko-Heat to innowacyjny system grzewczy. Pompy ciepła Eko-Heat to innowacyjny system grzewczy.

Dr inż. Stefan Reszewski, współautor idei pompy ciepła Eko-Heat, opowiada o zasadach działania tej innowacyjnej konstrukcji. To nowoczesne rozwiązanie, bazujące na pozyskaniu ciepła z przemian fazowych pary wodnej zawartej w powietrzu atmosferycznym, zostało niedawno wprowadzone na rynek i jest alternatywą, którą warto wziąć pod uwagę – odpowiadającą aktualnym standardom ekologicznym.

[koniec abstraktu]

Domowy.pl: Jaka jest ogólna zasada działania pomp ciepła?

Dr inż. Stefan Reszewski: Pompa ciepła jest urządzeniem chłodniczym służącym do celów grzewczych, które ma swój początek jeszcze w 1852 roku, kiedy to lord Kelvin przedstawił tę ideę. Zasadę działania można wytłumaczyć albo bardzo naukowo – co nie zawsze trafia do grona szerszego niż fachowcy, albo posługując się przykładem, który wszyscy znają. Znakomita większość z nas ma pompę ciepła w domu, nawet się tego nie domyślając. Chłodziarka domowa, zwana potocznie lodówką ,jest pompą ciepła. Różnica pomiędzy urządzeniem grzewczym a pompą ciepła polega na tym, jaki efekt chce się uzyskać. W lodówce ciepło od produktów ma zostać usunięte na zewnątrz obudowy i rozproszone, czyli celem jest uzyskanie efektu chłodzenia. Z kolei w pompie ciepła interesuje użytkownika efekt grzewczy, czyli z jakiegoś otoczenia trzeba ciepło pobrać i wprowadzić do otoczenia, w którym chce się uzyskać efekt grzewczy. W budowie sprężarkowych urządzeń chłodniczych i pomp ciepła nie ma zasadniczych różnic, a transport ciepła jest realizowany przez czynnik chłodniczy. Przemiany fazowe tego czynnika powodują transport ciepła, natomiast przepływ jest wymuszany sprężarką. Sprężarkowe pompy ciepła realizują obieg termodynamiczny będący odwróceniem obiegu silnika cieplnego.

Co odróżnia Eko-Heat od innych pomp? Jakie są praktyczne korzyści takiego rozwiązania dla użytkowników?

Pompa Eko-Heat wykorzystuje m.in. przemianę pary wodnej w śnieg. Pompa Eko-Heat wykorzystuje m.in. przemianę pary wodnej w śnieg.

Od wielu lat znane są konstrukcje pomp ciepła, eksploatujące źródła ciepła w postaci powietrza zewnętrznego, wód powierzchniowych i podskórnych, jak również pozyskujące ciepło z gruntu, które jest następnie wykorzystywane do celów grzewczych. Największym naszym osiągnięciem przy tworzeniu pompy ciepła Eko-Heat jest wykorzystanie powszechnie dostępnego, darmowego i wydajnego źródła ciepła, które do tej pory nie było wykorzystywane na szeroka skalę - ciepła przemian pary wodnej, która występuje w powietrzu atmosferycznym. Ciepło przemian skraplania i powstawania śniegu z pary wodnej na zewnętrznej powierzchni wymienników, które używamy do jego pozyskania, ma ogromne wartości w porównaniu do tradycyjnie wykorzystywanych przemian chłodzenia powietrza wody lub gruntu. Innowacji przy samej konstrukcji pompy ciepła jest około 20 i aby doprowadzić do finalnej konstrukcji poświęciliśmy kilka lat. Dla potencjalnego klienta lub użytkownika nie jest to jednak ważne, ponieważ liczy się przede wszystkim to, czy konstrukcja będzie sprawna, ekonomiczna i czy jest szansa żeby się zwróciła.

Nie jest jednak wielką sztuką zaprojektować urządzenie które będzie pracowało ekonomicznie gdy temperatura powietrza jest dodatnia. Ważniejsze od tego jest uzyskiwać duże ilości ciepła przy zaangażowaniu małego nakładu w temperaturach występujących w okresie zimowym. To zadanie zostało osiągnięte co daje wymierne korzyści użytkownikom.

Jaka powierzchnię zajmuje pompa Eko-Heat?

Powierzchnia zajmowana przez pompę ciepła Eko-Heat pozwala na realizację takiej instalacji przy minimalnej powierzchni działki ponieważ zajmuje od 2 do 4m2. Nie ma mowy o kosztownych robotach ziemnych, ponieważ ograniczają się one do doprowadzenia wody do budynku i przewodu elektrycznego. Konstrukcję tego urządzenia może być również dostosowana do indywidualnych potrzeb Klienta nie tylko pod względem wydajności ale również architektonicznym komponując się z budynkiem lub planem zagospodarowania działki. Umieszczenie pompy ciepła na zewnątrz budynku sprawia, że nie ma potrzeby angażować dodatkowej powierzchni w pomieszczeniu kotłowni nie ma również potrzeby wygłuszania jej aby uniknąć hałasu generowanego przez pompę ciepła.

Jakie są dodatkowe zalety konstrukcji?

Poprzez wykorzystanie przemian fazowych wilgoci z powietrza wyeliminowaliśmy wentylatory. Również ta cecha wpływa na wysoki współczynnik efektywności uzyskiwany przez pompy ciepła Eko-Heat i eliminuje zagrożenie hałasem. Specjalna konstrukcja parowników i samej pompy ciepła sprawia, że nie ma potrzeby marnowania energii elektrycznej na proces odszraniania, a narastająca warstwa śniegu nie jest przeszkodą w pobieraniu ciepła. Odszranianie parowników następuje samoistnie gdy zostanie osiągnięta temperatura docelowa w instalacji CO i pompa ciepła zostanie wyłączona przez regulator zarządzający jej pracą. Kolejną zaletą i wyróżnikiem opisywanej konstrukcji jest fakt, że w pompie ciepła Eko-Heat wykorzystano jako czynnik roboczy gaz naturalny, co uniezależnia ją od restrykcji związanych ze stosowaniem czynników roboczych pochodzenia syntetycznego. Sterownik pomp ciepła Eko-Heat jest przystosowany do wykorzystywania w maksymalnym stopniu pozaszczytowej taryfy opłat za energię elektryczną. Pompa ciepła Eko-Heat jest urządzeniem bezobsługowym, co jest również argumentem, który może mieć znaczenie w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi opalanymi paliwami stałymi, olejem opałowym lub gazem LPG. Stosując Eko-Heat unika się zanieczyszczenia środowiska spalinami emitowanymi przez tradycyjne źródła ciepła. Konstrukcja pompy ciepła została opracowana przy zachowaniu wszelkich wymagań dotyczących bezpieczeństwa określonych w normie PN-EN 378-1, norm kompatybilności instalacji elektrycznej określonych w normach jak również norm maszynowych.

Co to znaczy, że pompa Eko-Heat bazuje na pozyskiwaniu ciepła utajonego?

Proces podgrzewania lub chłodzenia wody bez zmiany stanu jej skupienia odbywa się ze zmianą jej temperatury. Ciepło tych procesów jest ciepłem jawnym i niestety jego wartości nie są duże. Z kolej przemiany odparowania wody, skroplenia pary wodnej lub zmiany fazy od pary bezpośrednio w śnieg odbywają się przy stałej temperaturze, a energia tych przemian jest wielokrotnie większa. Mówi się o cieple utajonym, ponieważ nie ma zmiany temperatury, a następuje zmiana fazy. Jak duża to różnica można się przekonać robiąc prosty eksperyment. Należy sprawdzić w jakim czasie podgrzeje się wodę w czajniku do momentu zagotowania i porównać to z czasem, w jakim ta ilość wody odparuje. Różnica w czasie pomiędzy tymi procesami uzmysłowi jak dużą energią dysponują przemiany fazowe. Przemiany odparowania wody i jej skraplania są przemianami o ogromnym potencjale, ale nie największym, jaki zna przyroda. Największym potencjałem dysponują przemiany zmiany fazy z pary w ciało stałe lub z ciała stałego w parę. Przemiany skraplania pary wodnej oraz przemiana pary wodnej w śnieg, są przemianami które wykorzystaliśmy w pompie ciepła Eko-Heat.

Jaki jest koszt samego urządzenia i jaki jest przybliżony koszt ogrzewania domu jednorodzinnego pompą Eko-Heat?

Dobór pompy ciepła do konkretnego obiektu zawsze jest kwestią wykonania bilansu zapotrzebowania na ciepło w warunkach obliczeniowych. Dla okresu zimowego dla miasta Wrocławia temperatura obliczeniowa wynosi -18st.C. Dla takiej powinien zostać wykonany bilans przez osoby dysponujące odpowiednią wiedzą techniczną w celu uniknięcia niedowymiarowania lub niepotrzebnego przewymiarowania pompy ciepła dla indywidualnego obiektu. Dla budynku, który ma zapotrzebowanie 12kW przy temperaturze obliczeniowej nasze urządzenie, dysponujące taką mocą, kosztuje od 49000zł do 55000 zł brutto w zależności od wyposażenia. Jednak, ze względu na niskie koszty samego ogrzewania, inwestycja na pewno nam się zwróci w czasie od 3 do 8 sezonów grzewczych w zależności od tego z jakim innym źródłem ciepła jest porównywana (kotły na olej, gaz LPG, gaz ziemny czy węgiel). W przypadku możliwości dofinansowania zakupu pompy ciepła EKO-HEAT z funduszy na Ochronę Środowiska czas zwrotu inwestycji ulegnie skróceniu.

Co, według Pana, inwestor powinien jeszcze wiedzieć o takim systemie grzewczym, zanim podejmie decyzję?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona i nie każdy inwestor będzie dysponował taką wiedzą aby samodzielnie podjąć decyzję. Nie mniej zwrócę uwagę na kilka spraw, z którymi cały czas mam styczność.

Instalacja grzewcza budynku (CO) powinna być instalacją niskotemperaturową. Dotyczy to ogólnie wszystkich pomp ciepła bez względu na rodzaj. Temperatura wody na zasilaniu tej instalacji powinna być przewidywana maksymalnie +40st.C. Wtedy cały system grzewczy będzie pracował ekonomicznie i inwestycja szybko się zwraca. Najlepiej sprawdzają się instalacje ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego lub ściennego), gdzie temperatura na zasilaniu nie powinna przekraczać 35st.C.

Należy przewidzieć miejsce, w którym można umieścić sprzęgło hydrauliczne, potocznie zwane buforem i zasobnik ciepłej wody użytkowej. Konieczna powierzchnia to 2m x 1,2m. Należy przewidzieć również, że posadzka w tym pomieszczeniu powinna być odpowiednio wzmocniona ponieważ zasobnik ma pojemność 400l a sprzęgło hydrauliczne 300l. Należy przewidzieć zasilanie 3- fazowe i doprowadzić taki przewód do opisanego pomieszczenia.

Należy przewidzieć miejsce na działce lub na konstrukcji budynku, gdzie można takie urządzenie posadowić (od 2 do 4m2) w zależności od wielkości urządzenia.

 

Projekt domu: Wygodny 3Wygodny 3140,10 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-58HomeKONCEPT-58141,72 m²
Projekt domu: Astra IIIAstra III142,35 m²
Projekt domu: Dostępny 6Dostępny 6142,70 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Dora 2Dora 2142,94 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.