Porady

Baw się stylem skandynawskim

Fot. Ikea Fot. Ikea

Dekoratorzy wnętrz zachęcają do tego, by eksperymentować z doborem mebli wypoczynkowych i inspirować się stylem skandynawskim. Chodzi o to, by fotele i sofa nie stanowiły kompletu, lecz były dobierane np. na zasadzie kontrastu kolorystycznego. Dzięki niebanalnym zestawieniom aranżacja pokoju zyskuje na oryginalności.

Więcej o dobieraniu sof i foteli w różnych stylach

Jak długo żyją trendy we wnętrzach?

Fot. BoConcept Fot. BoConcept

Krytyk designu Katarzyna Rzehak podkreśla, że trendy w wyposażeniu wnętrz nie zmieniają się tak często, jak w modzie, bo mebli nie kupuje się tylko na jeden sezon. Niemniej charakter aranżacji można co jakiś czas modyfikować, żonglując innymi dodatkami i kolorami. Obecnie królują wszystkie odcienie błękitu, granatu i turkusu.

Więcej o nowych trendach wnętrzarskich

Sadzimy iglaki!

Fot. Domowy.pl Fot. Domowy.pl

Wczesna jesień to bardzo ważny moment w pielęgnacji ogrodu. Wciąż można jeszcze cieszyć się jego pięknem i feerią barw, którą zapewniają rośliny, takie jak wrzosy, astry i chryzantemy. Powoli trzeba jednak zacząć przygotowywać ogród do zimy. To najlepszy czas na sadzenie iglaków i roślin cebulowych, które mogą przezimować w glebie, oraz założenie nowego trawnika.

Więcej o jesiennych nasadzeniach w ogrodzie

Sprawdzisz wiarygodność kredytową na poczcie

Planując budowę domu z kredytu, warto sprawdzić swoją wiarygodność kredytową. Planując budowę domu z kredytu, warto sprawdzić swoją wiarygodność kredytową.

Polacy mogą już sprawdzić swoją wiarygodność kredytową w ponad 800 oddziałach Poczty Polskiej i Banku Pocztowego. Biuro Informacji Kredytowej chce w ten sposób zwiększyć dostępność swoich usług. Obecnie kont w BIK-u jest ok. 120 tys., a według zarządu Biura swoją wiarygodność kredytową mogłyby sprawdzać miliony Polaków. Oferta jest skierowana szczególnie do tych Polaków, którzy nie mają dostępu do internetu lub nie umieją z niego korzystać.

Więcej o nowych punktach BIKu

Mebluj światłem

Fot. Ikea Fot. Ikea

Jesień to czas, gdy Polacy zwracają większą uwagę na oświetlenie domu. Świadome urządzanie mieszkania zakłada dostosowanie rodzaju lamp do ich funkcji. Coraz chętniej decydujemy się na oświetlenie ledowe, które sprawdza się w każdym pomieszczeniu: w sypialni pomoże wykreować przytulny i romantyczny nastrój, a w kuchni może służyć do podświetlania wnętrza szuflad.

Więcej o oświetleniu we wnętrzach

Zainwestuj w wygodną sypialnię

Fot. Ikea Fot. Ikea

Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważny jest sen dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Śpią zbyt krótko, na niewygodnych kanapach i w niezbyt przytulnych pomieszczeniach. Tymczasem zdrowy sen pozwala zregenerować organizm, poprawia samopoczucie i zwiększa witalność organizmu. Jego niedobór prowadzi natomiast do rozkojarzenia, nerwowości i osłabienia wydajności intelektualnej.

Więcej o tym wygodnej sypialni

Buduj teraz, bo taniej nie będzie

Fot. Szymon Kwapisz, Grupa PSB Fot. Szymon Kwapisz, Grupa PSB

Rosnąca liczba pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji oraz uproszczenie procedur administracyjnych powodują, że na rynku materiałów budowlanych panuje ostrożny optymizm. Mimo lekkiego ożywienia popytu w tym roku branża nie spodziewa się jednak znaczącego wzrostu cen.

Więcej o cenach materiałów budowlanych

Wraca moda na drewno

Fot. Monika Szwed, Home&You Fot. Monika Szwed, Home&You

Drewno to surowiec ponadczasowy i pasujący do każdego wnętrza. W zależności od gatunku i sposobu jego aranżacji można nadać pomieszczeniu zupełnie inny charakter. Od kilku sezonów niezmiernie modne jest zwłaszcza jasne drewno sosnowe i bukowe, a także deski pobielane. Coraz większą popularnością cieszy się także drewno w łazience.

Więcej o zaletach drewna sosnowego we wnętrzach

Nowelizacja prawa budowlanego

Fot. Mówi: Paweł Przybylski, dyrektor branży Wind Power, Siemens  Daria Kulczycka, ekspert ds. energetyki Konfederacji Lewiatan  Fot. Mówi: Paweł Przybylski, dyrektor branży Wind Power, Siemens Daria Kulczycka, ekspert ds. energetyki Konfederacji Lewiatan

Nowelizacja prawa budowlanego może zahamować rozwój energetyki wiatrowej. Projekt wraca do komisji sejmowych. W najbliższy czwartek dwie sejmowe komisje ponownie zajmą się projektem nowelizacji prawa budowlanego w zakresie dotyczącym elektrowni wiatrowych. Z projektu zniknął krytykowany zapis o minimalnej odległości wiatraków od zabudowań i lasów, ale branża wciąż nie widzi potrzeby wprowadzania niektórych zmian. Tym bardziej że mogą one zwiększyć wysokość podatków, a to z kolei może zahamować rozwój energetyki wiatrowej.

Więcej o zmianach w prawie budowlanym

Inżynierowie budownictwa chcą zyskać uprawnienia do wykonywania zawodu architekta

Piotr Gadomski wiceprezes Krajowej Rady Architektów RP Piotr Gadomski wiceprezes Krajowej Rady Architektów RP

Od 10 sierpnia zwiększają się uprawnienia Izby Architektów. Samorząd zawodowy będzie nadzorował także osoby z ograniczonym prawem wykonywania zawodu architekta, jak choćby inżynierów budownictwa. Przedstawiciele architektów przestrzegają jednak przed deregulacją, która nadałaby tym osobom pełne uprawnienia projektowe. To po pierwsze mogłoby zwiększyć bezrobocie wśród architektów, a po drugie wpłynąć negatywnie m.in. na estetykę czy funkcjonalność budynków.

Więcej o deregulacjach w polskim Prawie budowlanym

Dobry Start

  • Dziennik i tablica budowy
  • Projekty małej architektury
  • Pakiet magazynów wnętrzarskich
  • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

  • Największy wybór projektów
  • Gwarancja najniższej ceny
  • Bezpłatna dostawa
  • Możliwość wymiany lub zwrotu
  • Bezpłatna zgoda na zmiany