Pozwolenie na budowę domu – już niepotrzebne. Co to oznacza dla inwestorów?

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2015-02-14
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

(Fot. Domowy.pl)

W styczniu posłowie przekazali do Senatu tekst nowelizacji ustawy o Prawie Budowlanym. Jest kilka zmian, a największa z nich wzbudza również największe emocje. Chodzi o wycofanie konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Inwestorzy się cieszą – jest to dla nich duże ułatwienie na formalnej drodze do rozpoczęcia budowy domu. Czego dotyczy nowelizacja ustawy i co tak naprawdę dla inwestorów indywidualnych oznaczają zmiany?

 

[koniec abstraktu]

Przede wszystkim zmianie ulegnie artykuł 29, mówiący o tym do jakiego rodzaju budowli nie jest już wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. Tutaj został dopisany punkt wymieniający „wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane”.

(Fot. Domowy.pl)

Wynika z tego, że zamiast konieczności uzyskania dotychczasowego pozwolenia na budowę (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.), inwestor do wydziału architektury właściwego urzędu powiatowego składa tylko zgłoszenie budowy z projektem budowlanym oraz załącza do tego wszystkie dokumenty wymagane w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku.

Następnie jeśli przez 30 dni Starosta nie zgłosi zastrzeżeń, można rozpocząć prace budowlane. To znacznie skraca całą procedurę i właśnie ten zaoszczędzony czas cieszy inwestorów najbardziej. A oszczędzić można wiele – nawet miesiąc, obecnie urząd powiatowy od momentu złożenia przez inwestora wniosku, ma na jego rozpatrzenie i wydanie zgody na budowę 65 dni. Oczywiście mówimy o sytuacji w której nie są konieczne dodatkowe uzgodnienia.

Obecnie inwestor ma obowiązek przy składaniu wniosku o pozwolenia na budowę załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu dostawy mediów. Jeśli zaś nowelizacja ustawy wejdzie w życie, oświadczenia o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych, będą wymagane dopiero po zakończeniu budowy, na etapie uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie.

Następna zmiana, którą odczują osoby planujące budowę domu jednorodzinnego, wiąże się z krokiem jakiem muszą postawić po uzyskaniu zgody na budowę. Mianowicie usunięto obowiązek zgłaszania do nadzoru budowlanego zawiadomienia o rozpoczęciu budowy, który obecnie należy złożyć na 7 dni przed rozpoczęciem robót.

Właściciele domów pozytywnie odczują także wycofanie konieczności uzyskania pozwolenia w przypadku prowadzenia remontu polegającego na przebudowie domu jednorodzinnego. Tutaj również wystarczy zgłoszenie rozpoczęcia prac budowlanych do właściwego urzędu powiatowego. Oczywiście o ile planowane zmiany nie prowadzą do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania budynku na sąsiednie posesje.

Zmiany dotkną również systemów zagospodarowania ścieków. Z nowelizacji wynika, że pozwolenie na budowę nie będzie dotyczyć budowy zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3. Obecnie takie pozwolenie nie jest wymagane w przypadku indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę. Bardziej liberalnie posłowie podeszli również do dopuszczalnej wielkości przydomowych basenów i oczek wodnych – wszystkie do 50m2 (obecnie jest do 30m2) nie będą wymagać uzyskania pozwolenia na budowę.

(Fot. Domowy.pl)

Czas w jakim można po zakończeniu budowy przystąpić do użytkowania budynku (art. 54) ulegnie skróceniu. Mianowicie organ właściwy tj. powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego, albo wojewódzki inspektorat nadzoru budowlanego, będzie miał tylko 14 dni (a nie, jak to jest obecnie 21 dni) od dnia doręczenia mu zawiadomienia o zakończeniu budowy na zgłoszenie ewentualnego sprzeciwu. Ta tak zwana milcząca zgoda na użytkowanie, skraca formalną drogę do zamieszkania we własnym domu o kolejny tydzień.

Podsumowując jeśli Senat (a później Prezydent) zaakceptują treść Ustawy, to można oczekiwać, że już w tym roku uzyskanie pozwolenia do budowę domu jednorodzinnego nie będzie wymagane. Oznacza to – na etapie przed rozpoczęciem budowy domu, spore ułatwienie dla inwestorów.

Nowelizacja ma na celu uproszczenie i przyśpieszenie procesu budowlanego dla większości inwestycji budowlanych. Jeśli jednak zwrócimy uwagę na cały proces, od planowania budowy do uzyskania zgody na użytkowanie budynku, to wymagane dokumenty, które inwestorzy muszą skompletować, nie zmieniają się. Zmiany dotyczą jedynie etapów na których konkretne dokumenty trzeba złożyć.

 

 

Projekt domu: Kendra XS 2MKendra XS 2M114,85 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK233TK233116,14 m²
Projekt domu: Kos IIIKos III116,50 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Marsala MałaMarsala Mała117,71 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: ParterowyParterowy118,23 m²
Więcej polecanych projektów domów

Projekt wnętrz

Myśmy projekt robili w salonie Bokaro, u nich kupiliśmy wszystko do łazienki, efekt końcowy jest super, łazienka wyszła jak z marzeń :) https://www.bokaro.pl/oferta/wyposazenie-lazienek-wanny-wanny,38

Autor: jadźka, data: 2021-08-29 18:07:18

Pozwolenie na budowę II - badania geologiczne

Jeżeli chodzi o wszelkie zasady odnośnie pozwolenia na budowę, to znalazłem ostatnio artykuł w tym temacie na blogu firmy MGProjekt. Znajdziecie tam nawet wzór wniosku o pozwolenie na budowę. W sumie przewodnik w podpunktach, a dodatkowo darmowy. Myślę, że wyczerpująco odpowiada na wszystkie wątpliwości dotyczący kwestii pozwolenia czy rzeczy, których musimy dopilnować.

Autor: gawelek, data: 2021-08-28 20:40:11

Fotowoltaika

Ktoś z Was może powiedzieć jaka jest różnica w rachunkach za prąd przy fotowoltaice i bez niej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy montażowej?

Autor: Franek, data: 2021-08-18 18:26:07

Wybór armatury do łazienki

Myśmy kupili w salonie Bokaro czarne baterie i świetnie się prezentują https://www.bokaro.pl/oferta/wyposazenie-lazienek-baterie-baterie-umywalkowe,28

Autor: jadźka, data: 2021-07-29 20:12:12

Projekt domu ? jak wybrać?

Witajcie, Bardzo pozytywnie oceniam współpracę z biurem PNarchitekci www.pnarchitekci.pl. Pani Paulina jest profesjonalna, solidna i cierpliwa. Wykazała się dużą wyobraźnią oraz ciekawymi pomysłami przy projektowaniu naszego domu, jednocześnie łącząc nowoczesną architekturę z praktycznymi rozwiązaniami. Serdecznie Polecam!.

Autor: paweł graca, data: 2021-07-11 20:19:24
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany