Porady - prawo i formalności

Zakończenie budowy

Dopełnienie kilku formalności po zakończeniu budowy pozwala legalnie zamieszkać w domu

Kiedy budowa domu zostanie zakończona, ostatnim etapem wydaje się już tylko zamieszkanie w nim. Aby odbyło się to legalnie, należy dopełnić jeszcze kilku formalności. Zgodnie z prawem budowlanym bowiem budowę domu można uznać za zakończoną dopiero po dokonaniu zgłoszenia zakończenia budowy albo po otrzymaniu prawomocnej decyzji o pozwoleniu na jego użytkowanie.

Więcej o formalnym zakończeniu procesu budowy domu

Zmiany w warunkach technicznych od 01.01.2018

fot. Domowy.pl

2018 rok przyniósł zmiany w aktach prawnych. Istotne, dla przyszłych budujących czy remontujących dom są warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które również zostały zmienione i uzupełnione. Nowe przepisy dotyczą nie tylko nowopowstałych domów i budowli. Również przy przebudowie tych już istniejących będą obowiązywać aktualne zapisy. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi zmianami.

Więcej o zmianach w prawie

MDM – ostatnia szansa na dofinansowanie

fot. Domowy.pl

Ostatnia szansa na skorzystanie z programu „Mieszkanie dla Młodych” – w styczniu 2018 roku kończy się rządowe wsparcie dla osób do 35 roku życia na zakup mieszkania. Pula dofinansowań to 381 mln zł. Z założenia kwota ta ma objąć 15-16 tys. kredytobiorców. Warto jak najszybciej przygotować wszystkie niezbędne dokumenty do złożenia wniosku, ponieważ zainteresowanie programem jest bardzo duże. Podczas naboru liczy się kolejność zgłoszeń, pośpiech jest zatem wyjątkowo wskazany. 

Szczegóły programu MDM

Od zakupu projektu do uzyskania pozwolenia na budowę, krok po kroku

Źródło:Domowy.pl

Co to jest projekt gotowy i co zawiera?

Projekt gotowy (typowy) to projekt obiektu budowlanego (domu, garażu, magazynu itd.) stworzony z myślą o klientach, którzy szukają rozwiązań sprawdzonych i niezbyt drogich. Gotowe projekty są sprzedawane z prawem do jednorazowej realizacji. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiej dokumentacji możemy wykorzystać projekt tylko jeden raz. Nie możemy go też sprzedać ani kopiować bez zgody autora.

Więcej o formalnościach

Przed budową – formalności i prace

 

Przed budową prowadzi się m.in. prace organizacyjne i ziemne Przed budową prowadzi się m.in. prace organizacyjne i ziemne

Budowę domu poprzedza szereg formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Z chwilą jego uzyskania na teren budowy nie wkraczają jednak jeszcze ekipy wykonawcze. Faktyczne rozpoczęcie prac jest możliwe po złożeniu zawiadomienia o terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Następnym etapem jest podjęcie działań organizacyjnych na budowie, po których można rozpocząć prace ziemne.

 

Więcej o formalnym i faktycznym rozpoczęciu budowy

Nowelizacja prawa budowlanego

Fot. Mówi: Paweł Przybylski, dyrektor branży Wind Power, Siemens Daria Kulczycka, ekspert ds. energetyki Konfederacji Lewiatan Fot. Mówi: Paweł Przybylski, dyrektor branży Wind Power, Siemens Daria Kulczycka, ekspert ds. energetyki Konfederacji Lewiatan

Nowelizacja prawa budowlanego może zahamować rozwój energetyki wiatrowej. Projekt wraca do komisji sejmowych. W najbliższy czwartek dwie sejmowe komisje ponownie zajmą się projektem nowelizacji prawa budowlanego w zakresie dotyczącym elektrowni wiatrowych. Z projektu zniknął krytykowany zapis o minimalnej odległości wiatraków od zabudowań i lasów, ale branża wciąż nie widzi potrzeby wprowadzania niektórych zmian. Tym bardziej że mogą one zwiększyć wysokość podatków, a to z kolei może zahamować rozwój energetyki wiatrowej.

Więcej o zmianach w prawie budowlanym

Inżynierowie budownictwa chcą zyskać uprawnienia do wykonywania zawodu architekta

Piotr Gadomski wiceprezes Krajowej Rady Architektów RP Piotr Gadomski wiceprezes Krajowej Rady Architektów RP

Od 10 sierpnia zwiększają się uprawnienia Izby Architektów. Samorząd zawodowy będzie nadzorował także osoby z ograniczonym prawem wykonywania zawodu architekta, jak choćby inżynierów budownictwa. Przedstawiciele architektów przestrzegają jednak przed deregulacją, która nadałaby tym osobom pełne uprawnienia projektowe. To po pierwsze mogłoby zwiększyć bezrobocie wśród architektów, a po drugie wpłynąć negatywnie m.in. na estetykę czy funkcjonalność budynków.

Więcej o deregulacjach w polskim Prawie budowlanym

Dokument niezbędny na budowie

Wpisów do dziennika budowy mogą dokonywać tylko uprawnione osoby

Dziennik budowy jest dokumentem urzędowym towarzyszącym każdej inwestycji, która wymaga pozwolenia na budowę. Rejestruje się w nim przebieg prac budowlanych i wszelkie zdarzenia, które mają miejsce w trakcie realizacji.

Więcej o dzienniku budowy i jego prowadzeniu

Kosztorys budowlany

Kosztorys budowlany pozwala mieć budżet pod kontrolą Kosztorys budowlany pozwala mieć budżet pod kontrolą.

Budowa domu to kosztowna inwestycja, zdecydowanie jedna z ważniejszych i największych w naszym życiu. Aby mieć pod kontrolą wszystkie wydatki, związane z postawieniem wymarzonego domu, warto sporządzić kosztorys budowlany. Wyszczególnione w nim kalkulacje oraz wyceny pozwolą na bieżący nadzór nad budżetem.

Więcej na temat kosztorysu budowlanego

Projekty gotowe z indywidualnym podejściem

Dom w jagodach TERMO, Archon+ (fot. Archon+) Dom w jagodach TERMO, Archon+ (fot. Archon+)

Projekty gotowe na dobre zakorzeniły się w świadomości polskich Inwestorów i branży budowlanej. Szacuje się, że ponad 60% wszystkich domów jednorodzinnych, budowanych w naszym kraju, realizowanych jest na podstawie projektów katalogowych. Ogromny wybór propozycji czasami zamiast ułatwiać, utrudnia Inwestorom wybór. Dlaczego nie jest on taki prosty?

Więcej na temat projektów gotowych

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany