Porady - prawo i formalności

Od zakupu projektu do uzyskania pozwolenia na budowę, krok po kroku

Źródło:Domowy.pl

Co to jest projekt gotowy i co zawiera?

Projekt gotowy (typowy) to projekt obiektu budowlanego (domu, garażu, magazynu itd.) stworzony z myślą o klientach, którzy szukają rozwiązań sprawdzonych i niezbyt drogich. Gotowe projekty są sprzedawane z prawem do jednorazowej realizacji. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiej dokumentacji możemy wykorzystać projekt tylko jeden raz. Nie możemy go też sprzedać ani kopiować bez zgody autora.

Więcej o formalnościach

Przed budową – formalności i prace

 

Przed budową prowadzi się m.in. prace organizacyjne i ziemne Przed budową prowadzi się m.in. prace organizacyjne i ziemne

Budowę domu poprzedza szereg formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Z chwilą jego uzyskania na teren budowy nie wkraczają jednak jeszcze ekipy wykonawcze. Faktyczne rozpoczęcie prac jest możliwe po złożeniu zawiadomienia o terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Następnym etapem jest podjęcie działań organizacyjnych na budowie, po których można rozpocząć prace ziemne.

 

Więcej o formalnym i faktycznym rozpoczęciu budowy

Nowelizacja prawa budowlanego

Fot. Mówi: Paweł Przybylski, dyrektor branży Wind Power, Siemens Daria Kulczycka, ekspert ds. energetyki Konfederacji Lewiatan Fot. Mówi: Paweł Przybylski, dyrektor branży Wind Power, Siemens Daria Kulczycka, ekspert ds. energetyki Konfederacji Lewiatan

Nowelizacja prawa budowlanego może zahamować rozwój energetyki wiatrowej. Projekt wraca do komisji sejmowych. W najbliższy czwartek dwie sejmowe komisje ponownie zajmą się projektem nowelizacji prawa budowlanego w zakresie dotyczącym elektrowni wiatrowych. Z projektu zniknął krytykowany zapis o minimalnej odległości wiatraków od zabudowań i lasów, ale branża wciąż nie widzi potrzeby wprowadzania niektórych zmian. Tym bardziej że mogą one zwiększyć wysokość podatków, a to z kolei może zahamować rozwój energetyki wiatrowej.

Więcej o zmianach w prawie budowlanym

Inżynierowie budownictwa chcą zyskać uprawnienia do wykonywania zawodu architekta

Piotr Gadomski wiceprezes Krajowej Rady Architektów RP Piotr Gadomski wiceprezes Krajowej Rady Architektów RP

Od 10 sierpnia zwiększają się uprawnienia Izby Architektów. Samorząd zawodowy będzie nadzorował także osoby z ograniczonym prawem wykonywania zawodu architekta, jak choćby inżynierów budownictwa. Przedstawiciele architektów przestrzegają jednak przed deregulacją, która nadałaby tym osobom pełne uprawnienia projektowe. To po pierwsze mogłoby zwiększyć bezrobocie wśród architektów, a po drugie wpłynąć negatywnie m.in. na estetykę czy funkcjonalność budynków.

Więcej o deregulacjach w polskim Prawie budowlanym

Dokument niezbędny na budowie

Wpisów do dziennika budowy mogą dokonywać tylko uprawnione osoby

Dziennik budowy jest dokumentem urzędowym towarzyszącym każdej inwestycji, która wymaga pozwolenia na budowę. Rejestruje się w nim przebieg prac budowlanych i wszelkie zdarzenia, które mają miejsce w trakcie realizacji.

Więcej o dzienniku budowy i jego prowadzeniu

Kosztorys budowlany

Kosztorys budowlany pozwala mieć budżet pod kontrolą Kosztorys budowlany pozwala mieć budżet pod kontrolą.

Budowa domu to kosztowna inwestycja, zdecydowanie jedna z ważniejszych i największych w naszym życiu. Aby mieć pod kontrolą wszystkie wydatki, związane z postawieniem wymarzonego domu, warto sporządzić kosztorys budowlany. Wyszczególnione w nim kalkulacje oraz wyceny pozwolą na bieżący nadzór nad budżetem.

Więcej na temat kosztorysu budowlanego

Projekty gotowe z indywidualnym podejściem

Dom w jagodach TERMO, Archon+ (fot. Archon+) Dom w jagodach TERMO, Archon+ (fot. Archon+)

Projekty gotowe na dobre zakorzeniły się w świadomości polskich Inwestorów i branży budowlanej. Szacuje się, że ponad 60% wszystkich domów jednorodzinnych, budowanych w naszym kraju, realizowanych jest na podstawie projektów katalogowych. Ogromny wybór propozycji czasami zamiast ułatwiać, utrudnia Inwestorom wybór. Dlaczego nie jest on taki prosty?

Więcej na temat projektów gotowych

EKO nawyki

Eko nawyki warto wpajać już najmłodszym Eko nawyki warto wpajać już najmłodszym

Rośnie nasza świadomość ekologiczna, co w połączeniu z wzrastającymi cenami energii oraz kosztów życia, zasadniczo wpływa na zmianę nawyków i wyborów przeciętnej rodziny. Nikt przecież nie chce wydawać więcej niż to konieczne, szczególnie jeśli może mieć wpływ na obniżenie swoich rachunków.

Więcej na temat eko nawyków

Zmiany w przepisach

Zmianie uległy przepisy związane z odliczaniem VATu Zmianie uległy przepisy związane z odliczaniem VATu

Wraz z początkiem roku pojawił się szereg nowych regulacji, dotyczących zarówno spraw formalnych, jak i wymogów technicznych, którym będą musiały sprostać stawiane budynki. Wprowadzone zmiany mają na celu ułatwienie Inwestorom dopełnienia niezbędnych formalności i umożliwienie skorzystania z oferowanych programów i przywilejów. Warto zapoznać się z nowymi przepisami, aby budować zgodnie z prawem i trendami.

Więcej na temat zmian

Standard budowy domu 2014

Od stycznia nastąpiły zmiany, które powinni uwzględnić Budujący Od stycznia nastąpiły zmiany, które powinni uwzględnić Budujący

Nowy rok przywitał Inwestorów budujących domy jednorodzinne szeregiem nowych regulacji, dotyczących zarówno spraw formalnych, jak i wymogów technicznych, którym będą musiały sprostać stawiane budynki. Wprowadzone zmiany mają na celu sukcesywne obniżanie zużycia energii oraz upraszczanie procedur. Warto zapoznać się z nowymi przepisami, aby budować zgodnie z prawem i trendami.

Więcej o przepisach i zmianach

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.