MDM – ostatnia szansa na dofinansowanie

Data publikacji: 2017-12-22
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

fot. Domowy.pl

Ostatnia szansa na skorzystanie z programu „Mieszkanie dla Młodych” – w styczniu 2018 roku kończy się rządowe wsparcie dla osób do 35 roku życia na zakup mieszkania. Pula dofinansowań to 381 mln zł. Z założenia kwota ta ma objąć 15-16 tys. kredytobiorców. Warto jak najszybciej przygotować wszystkie niezbędne dokumenty do złożenia wniosku, ponieważ zainteresowanie programem jest bardzo duże. Podczas naboru liczy się kolejność zgłoszeń, pośpiech jest zatem wyjątkowo wskazany. 

[koniec abstraktu]

Mieszkanie dla Młodych

Wysokość dopłat do kredytu hipotecznego mieści się między 10% a 30%. Istotną informacją dla starających się o dofinansowanie jest fakt, że uzyskana kwota może zastępować lub być uzupełnieniem do wkładu własnego. O dofinansowanie mogą starać się zarówno Ci, którzy kupują mieszkania nowe jak i z rynku wtórnego, podobnie w przypadku chęci zakupu domu jednorodzinnego lub jego budowy. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od sytuacji życiowej kredytobiorcy.

Dla kogo przeznaczony jest program dofinansowań MDM?

Wsparcie finansowe do zakupu lokum w ramach programu MDM obejmuje osoby do 35 roku życia. W przypadku małżeństw, gdzie występuje różnica wieku liczy się datę urodzenia młodszego z małżonków. Ważne by osoba, która spełnia kryteria (samotna lub młodszy współmałżonek), nie posiadała mieszkania. Z tego warunku są zwolnione osoby, które mają pod opieką co najmniej troje dzieci.

Jakie mieszkanie (lub dom) można kupić z dofinansowaniem MDM?

fot. Domowy.pl

By przystąpić do programu musimy mieć już wybrane mieszkanie lub dom. Nasz wybór musi być zgodny z założeniami programu dotyczącymi metrażu i ceny. Wg wytycznych:

- mieszkanie może mieć maksymalnie 75 m². Wyjątek stanowią rodziny, które wychowują co najmniej troje dzieci. Da takich rodzin mieszkanie może mieć maksymalnie 85 m².

- dom, bez względu na ilość dzieci wychowywanych prze rodzinę może mieć do 100 m² - cena za m² nie może być wyższa niż narzucona przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wszystkie wytyczne i limity są dostępne na oficjalnej stronie rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Jakie zasady dla budujących dom ze wsparciem MDM?

Zasady programu MDM reguluje ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. W zapisie ustawy możemy doczytać, że program dofinansowania obejmuje także tych, którzy planują budowę pierwszego domu. By skorzystać z możliwości jakie daje MDM nasz przyszły dom powinien być budynkiem jednorodzinnym. Ważne jest by był budowany systemem gospodarczym i był realizowany na podstawie pozwolenia na budowę. Pozwolenie na budowę domu musi być wydane po 1 stycznia 2014 r. w przypadku domów jednorodzinnych pomoc obejmuje dofinansowanie w postaci zwrotu VAT za materiały budowlane. Ta forma pomocy nie ma związku z kredytem mieszkaniowym dzięki czemu osoby chcące skorzystać z takiej formy dofinansowania nie muszą zaciąć w banku kredytu. Jeśli natomiast chcą skorzystać z ofert kredytowych banków, mogą się zdecydować na standardowy kredyt hipoteczny na budowę domu. Nie mogą jednak korzystać z kredytu mieszkaniowego „Mieszkanie dla Młodych”. Ważne jest by pamiętać, że bank nie pośredniczy w procedurze uzyskiwania zwrotu VAT. Inwestor budująca dom musi samodzielnie starać się o zwrot VAT w swoim Urzędzie Skarbowym.

Jaki kredyt wybrać?

fot. Domowy.pl

Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania lub domu powinniśmy skonsultować ofertę kredytową z zaufanym doradcą. Unikniemy w ten sposób rozczarowań, dodatkowych kosztów i haczyków w umowach kredytowych. Doradca może też sprawdzić zdolność kredytową, wyliczyć zarówno wysokość dopłaty jak i ratę kredytu. Dzięki możliwości zebrania w jednym miejscu ofert wielu banków doradca jest w stanie przygotować listę dokumentów niezbędnych do uzyskania konkretnego kredyty. Zazwyczaj doradcy dysponują też odpowiednimi drukami wniosków kredytowych. Na pomoc doradcy możemy również liczyć w chwili składania wniosków w bankach. Doradca będzie też mógł koordynować wszystkie działania związane z zaciągnięciem kredytu.

Im szybciej tym lepiej?

Rejestracja wniosków MDM rozpoczęła się 2 grudnia dlatego im szybciej zostanie złożony wniosek, tym większą mamy szanse na uzyskanie dofinansowania. Podczas procedury rozpatrywania wniosków Bank m.in. sprawdza uprawnienia korzystania z programu, oraz weryfikuje wszystkie dostarczone dokumenty. Po zweryfikowaniu wniosku Bank wydaje decyzję. Jeśli jest ona pozytywna następuje podpisanie umowy kredytowej. Bank wypłaca kwotę kredytu (w ostatniej transzy dopłatę MDM). Przewidziana wysokość dofinansowań to:

 • ok. 24 000 zł - dla singli, par i małżeństw bez dzieci,
 • ok. 36 000 zł - dla singli, par i małżeństw z jednym dzieckiem,
 • ok. 48 000 zł – dla singli, par i małżeństw z dwójką dzieci,
 • ok. 94 000 zł – dla singli, par i małżeństw z trojgiem lub więcej dzieci.

Szczegółowe informacje o programie MDM są dostępne na www.mieszkaniedlamlodych.com.

Opracowano na podstawie materiałów Wawel Service.

 

Projekt domu: AgataAgata79,50 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK19TK1981,06 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Aurora MidiAurora Midi85,25 m²
Projekt domu: NikoNiko85,78 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Ciekawy 2Ciekawy 286,80 m²
Projekt domu: Jagoda (CE)Jagoda (CE)87,14 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Firanki czy rolety?

Ja jestem zwolenniczką firanek ;)

Autor: Malwina11, data: 2018-07-13 11:33:24

W jakiej technologii wybudować dom?

Jeśli zależy Ci na czasie polecam technologię modułową budowy domu. Budowa domu na hali produkcyjnej trwa około 2 miesiące, a montaż na działce i prace wykończeniowe - do tygodnia. http://smart-mod.pl/www/caloroczne/

Autor: Klaudia, data: 2018-07-11 11:27:08

Ogrzewnie domu kominkiem

Pewnie, że pompa ciepła opłaca się teraz najbardziej. A jeszcze lepiej to wszystko wychodzi, jak oprócz pompy ciepła zdecydujesz się także na rekuperację. Wtedy ogrzewanie masz naprawdę bardzo tanie. Co do firmy, to warto wybrać firmę OEM Energy - od lat jest na rynku i wcześniej zajmowała się tylko dużymi zleceniami (dla firm, samorządów) a teraz robi także instalacje w domach jednorodzinnych.

Autor: Enieli, data: 2018-07-05 07:03:15

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Też jestem za ogrzewaniem gazowym. I cała instalacja i potem użytkowanie jest po prostu najbardziej ekonomiczne. Co do kotła to najlepszy będzie kocioł kondensacyjny, jakiejś dobrej firmy, np. Bongioanni . Wcześniej nie kojarzyłem tej firmy, a teraz już parę osób z moich znajomych zdecydowało się właśnie na ich kotły - bardzo nowoczesne, eleganckie i z długą gwarancją.

Autor: Tom55, data: 2018-07-05 06:59:46

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Taką elewację trzeba od czasu do czasu odnawiać czyli pomalować i ponaprawiać - zależnie od tego jak będzie wyglądać. Lepszym pomysłem byłyby okładziny ścienne zewnętrzne - np. takie kasetony, czy siatki jak montuje firma Barwa System. Wcześniej takie rozwiązania widywało się raczej na jakiś dużych budynkach, ale teraz coraz częściej widzę płyty na elewacji domów jednorodzinnych.

Autor: Adeli, data: 2018-07-05 06:56:01
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.