Projektujemy łazienkę – cz. 7 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-27
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Konkursowa aranżacja łazienki (arch. Agnieszka Włostowska)

Poprzednie odcinki konkursu Dom i jego wnętrza traktowały o urządzeniu wybranych pomieszczeń strefy dziennej: salonu, jadalni i gabinetu. Dziś, w ramach prezentacji pomieszczeń należących do sfery prywatnej, przedstawimy podstawy projektowania łazienki, pokażemy też przykładową aranżację tego pomieszczenia.

[koniec abstraktu]

Do przybliżenia zasad planowania wystroju poszczególnych pomieszczeń w domu i ich wyposażania wybrane zostały wnętrza projektu domu LK&761 Pracowni Architektonicznej LK&Projekt. Łazienkę, której aranżacja zostanie przedstawiona w dzisiejszym odcinku, zaplanowano w tym projekcie na wyższej kondygnacji, w strefie prywatnej, blisko sypialni.

Rzut parteru projektu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt z zaznaczoną łazienką

Pod względem obecności ciągów technologicznych i funkcjonalnych, a także wyposażenia w tworzące je sprzęty – choć innego rodzaju – łazienka nie ustępuje kuchni. 

Jej głównym zadaniem jest umożliwienie korzystającym z niej osobom wykonywania codziennych czynności higienicznych i kosmetycznych. Korzystają z niej zarówno golący się w niej mężczyźni, wykonujące poranną toaletę kobiety, jak i kąpiące się małe dzieci. 

Oprócz umywalek, wanny, kabiny prysznicowej lub natrysku wyposażenie łazienki stanowi też sedes, bidet (jeśli np. brak wydzielonej osobnej toalety). Jeżeli łazienka jest jedna w całym domu, musi też spełnić się w roli łazienki dla gości, a nierzadko wymaga wygospodarowania miejsca na sprzęty i czynności związane z praniem (pralkę, kosz na brudną bieliznę, suszarkę).

Płytki klinkierowe Perth (fot. Rőben)

Sposób jej urządzenia i eksploatacji ma ścisły związek z przewidywaną liczbą osób, które stale będą z niej korzystały. 

Choć nie zakłada się jednoczesnego przebywania w niej wszystkich potencjalnych użytkowników jednocześnie, to jednak powinno być w niej przewidziane miejsce na ręczniki, przybory do mycia i kosmetyki dla wszystkich. 

Im liczniejsza grupa osób, które przewidywalnie będą korzystać z łazienki, tym jej powierzchnia powinna być większa, a podział na strefy funkcjonalne wyraźniejszy (sanitarno-toaletową, kąpielową). 

Jeśli jest taka możliwość, warto toaletę odłączyć od łazienki i zaplanować jako odrębne pomieszczenie. 

Lustro (fot. BoConcept)

Rodzaj i rozmieszczenie sprzętów sanitarnych (takich jak umywalka, sedes, wanna lub kabina prysznicowa) powinno być starannie przemyślane i wynikać z precyzyjnego i odpowiednio wczesnego planowania, zanim przystąpimy do wykonania instalacji. 

Montując urządzenia należy pamiętać o standardowych wysokościach i odległościach, które zapewnią wygodny dostęp i łatwe użytkowanie każdego z nich (np. umywalka – ok. 85 cm wysokości, miska ustępowa – minimum 80 cm wolnej przestrzeni dookoła).

Tkanina z kolekcji Modern (fot. Dekoria)

Jak w każdym przypadku, tak i w przypadku łazienki pamiętajmy, że nie tworzymy tego pomieszczenia dla niego samego, ale dla domowników, którzy będą z niego korzystać. 

Jeśli są wśród nich wielbiciele długich kąpieli, ale i zwolennicy szybkiego prysznicu, zaplanujmy w łazience i wannę, i kabinę prysznicową lub – w razie braku miejsca – natrysk. 

Przestrzeń wokół umywalki powinna być zagospodarowana w sposób zapewniający codzienny komfort korzystania z niej, dogodny dostęp do niezbędnych akcesoriów umożliwiających codzienną higienę. Ważne jest więc lustro, półki otwarte i zamknięte, odpowiednie oświetlenie. 

Drzwi nr 57 DUBIEL GLASS (fot. Drzwi.pl)

Nie zapominajmy o najmłodszych domownikach i wyposażmy łazienkę z stołeczki czy podesty, które ułatwią im korzystanie ze wszystkich sprzętów. Dla wygody korzystania z łazienki należy również odpowiednio zaplanować przechowywanie potrzebnych, lecz użytkowanych w różnej częstotliwości i niejednakowo intensywnie przedmiotów i akcesoriów. 

Oświetlenie i kolorystyka łazienki powinna odpowiadać założonej stylistyce wnętrza, upodobaniom użytkowników, zachowywać klimat całego domu, stanowić spójny z całością element.

Prezentowana poniżej aranżacja łazienki, której usytuowanie i wielkość z powodzeniem pozwala uczynić z niej wygodny pokój kąpielowy, została zaplanowana z poszanowaniem przestrzeni, w której się znalazła: cała kompozycja wyraźnie otwiera się na duże okno połaciowe doświetlające wnętrze. 

Każdy element aranżacji to wolno stojący mebel lub grupa mebli ustawionych na tle wyróżniającej się kolorem podłogi wykończonej ciemnoszarymi kaflami i ściany o pełnej wysokości pokrytej płytkami klinkierowymi Perth o grafitowym zabarwieniu. 

Propozycja aranżacji łazienki (w. I) autorstwa Agnieszki Włostowskiej

W tę koncepcję świetnie wpisują się meble, które niejako podkreślają użytkowy i wypoczynkowy charakter tego pomieszczenia. Luźne ustawienie ławy, lustra dodaje swobody, lekkości, wprowadza nutkę nonszalancji do wnętrza. 

Na oknie pojawia się wręcz niezbędna roleta ze wzorem nawiązującym do poziomego układu warstw cegieł – turkusowa tkanina w paski z serii Modern. 

Ważnym elementem dopełniającym całość są drzwi DUBIEL GLASS nr 57 ze szkła matowego z kropkami pochodzące z oferty firmy Drzwi.pl. Są dodatkowym akcentem położonym na nowoczesnym wystroju wnętrza odwołującym się do włoskiego designu.

Julian Kosik, Drzwi.pl

Drzwi są ważnym składnikiem wyposażenia wnętrz nie tylko ze względu na ich funkcję użytkową. To również istotny element dekoracyjny. Powinny one pasować do stylu, w jakim urządzone jest wybrane pomieszczenie i np. hol. Dlatego wybierając drzwi do łazienki, poza funkcjonalnością i bezpieczeństwem, warto skupić się na ich walorze estetycznym. Wśród wielu możliwości odpowiednie rozwiązanie dla siebie znajdą zarówno zwolennicy tradycji, jak i nowoczesności: można wybierać spośród rozmaitych wzorów drzwi drewnianych lub z częściowym przeszkleniem. Oryginalnym pomysłem są natomiast drzwi w całości wykonane ze szkła. Nie tylko niebanalnie dopełnią one zamysł aranżacyjny, stworzą wrażenie lekkości, ale również doskonale doświetlą wnętrze łazienki. Piękne drzwi pozytywnie wpłyną także na nasze samopoczucie, tak istotne w pokoju kąpielowym, w którym przede wszystkim zakładamy relaks. Szkło hartowane jest bezpieczne, a dzięki swojej nieprzezroczystości (może być mleczne lub matowe) drzwi z niego wykonane w pełni zagwarantują poczucie prywatności.

 

Zestawienie materiałów użytych w I wersji aranżacji łazienki, pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: ława 1590 – fornir debowy lakierowany na czarno, wieszak stojący – METRO-3050 (stal matowa)
 • Dekoria.pl: rolety dekoracyjne – tkanina MODERN kod 111-06 (paski grafit-niebieski)
 • Drzwi.pl: NR 57 (DUBIEL GLASS) – szkło matowe z kropkami
 • Röben Polska: płytki klinkierowe Perth

Część 6 konkursu – aranżacja gabinetu (wersja II)

Część 5 konkursu – aranżacja gabinetu (wersja I)

Część 4 konkursu – aranżacja jadalni (wersja II)

Część 3 konkursu – aranżacja jadalni (wersja I)

Część 2 konkursu – aranżacja salonu (wersja II)

Część 1 konkursu – aranżacja salonu (wersja I)

Zasady konkursu

 

Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.