Projektujemy łazienkę – cz. 7 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-27
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Konkursowa aranżacja łazienki (arch. Agnieszka Włostowska)

Poprzednie odcinki konkursu Dom i jego wnętrza traktowały o urządzeniu wybranych pomieszczeń strefy dziennej: salonu, jadalni i gabinetu. Dziś, w ramach prezentacji pomieszczeń należących do sfery prywatnej, przedstawimy podstawy projektowania łazienki, pokażemy też przykładową aranżację tego pomieszczenia.

[koniec abstraktu]

Do przybliżenia zasad planowania wystroju poszczególnych pomieszczeń w domu i ich wyposażania wybrane zostały wnętrza projektu domu LK&761 Pracowni Architektonicznej LK&Projekt. Łazienkę, której aranżacja zostanie przedstawiona w dzisiejszym odcinku, zaplanowano w tym projekcie na wyższej kondygnacji, w strefie prywatnej, blisko sypialni.

Rzut parteru projektu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt z zaznaczoną łazienką

Pod względem obecności ciągów technologicznych i funkcjonalnych, a także wyposażenia w tworzące je sprzęty – choć innego rodzaju – łazienka nie ustępuje kuchni. 

Jej głównym zadaniem jest umożliwienie korzystającym z niej osobom wykonywania codziennych czynności higienicznych i kosmetycznych. Korzystają z niej zarówno golący się w niej mężczyźni, wykonujące poranną toaletę kobiety, jak i kąpiące się małe dzieci. 

Oprócz umywalek, wanny, kabiny prysznicowej lub natrysku wyposażenie łazienki stanowi też sedes, bidet (jeśli np. brak wydzielonej osobnej toalety). Jeżeli łazienka jest jedna w całym domu, musi też spełnić się w roli łazienki dla gości, a nierzadko wymaga wygospodarowania miejsca na sprzęty i czynności związane z praniem (pralkę, kosz na brudną bieliznę, suszarkę).

Płytki klinkierowe Perth (fot. Rőben)

Sposób jej urządzenia i eksploatacji ma ścisły związek z przewidywaną liczbą osób, które stale będą z niej korzystały. 

Choć nie zakłada się jednoczesnego przebywania w niej wszystkich potencjalnych użytkowników jednocześnie, to jednak powinno być w niej przewidziane miejsce na ręczniki, przybory do mycia i kosmetyki dla wszystkich. 

Im liczniejsza grupa osób, które przewidywalnie będą korzystać z łazienki, tym jej powierzchnia powinna być większa, a podział na strefy funkcjonalne wyraźniejszy (sanitarno-toaletową, kąpielową). 

Jeśli jest taka możliwość, warto toaletę odłączyć od łazienki i zaplanować jako odrębne pomieszczenie. 

Lustro (fot. BoConcept)

Rodzaj i rozmieszczenie sprzętów sanitarnych (takich jak umywalka, sedes, wanna lub kabina prysznicowa) powinno być starannie przemyślane i wynikać z precyzyjnego i odpowiednio wczesnego planowania, zanim przystąpimy do wykonania instalacji. 

Montując urządzenia należy pamiętać o standardowych wysokościach i odległościach, które zapewnią wygodny dostęp i łatwe użytkowanie każdego z nich (np. umywalka – ok. 85 cm wysokości, miska ustępowa – minimum 80 cm wolnej przestrzeni dookoła).

Tkanina z kolekcji Modern (fot. Dekoria)

Jak w każdym przypadku, tak i w przypadku łazienki pamiętajmy, że nie tworzymy tego pomieszczenia dla niego samego, ale dla domowników, którzy będą z niego korzystać. 

Jeśli są wśród nich wielbiciele długich kąpieli, ale i zwolennicy szybkiego prysznicu, zaplanujmy w łazience i wannę, i kabinę prysznicową lub – w razie braku miejsca – natrysk. 

Przestrzeń wokół umywalki powinna być zagospodarowana w sposób zapewniający codzienny komfort korzystania z niej, dogodny dostęp do niezbędnych akcesoriów umożliwiających codzienną higienę. Ważne jest więc lustro, półki otwarte i zamknięte, odpowiednie oświetlenie. 

Drzwi nr 57 DUBIEL GLASS (fot. Drzwi.pl)

Nie zapominajmy o najmłodszych domownikach i wyposażmy łazienkę z stołeczki czy podesty, które ułatwią im korzystanie ze wszystkich sprzętów. Dla wygody korzystania z łazienki należy również odpowiednio zaplanować przechowywanie potrzebnych, lecz użytkowanych w różnej częstotliwości i niejednakowo intensywnie przedmiotów i akcesoriów. 

Oświetlenie i kolorystyka łazienki powinna odpowiadać założonej stylistyce wnętrza, upodobaniom użytkowników, zachowywać klimat całego domu, stanowić spójny z całością element.

Prezentowana poniżej aranżacja łazienki, której usytuowanie i wielkość z powodzeniem pozwala uczynić z niej wygodny pokój kąpielowy, została zaplanowana z poszanowaniem przestrzeni, w której się znalazła: cała kompozycja wyraźnie otwiera się na duże okno połaciowe doświetlające wnętrze. 

Każdy element aranżacji to wolno stojący mebel lub grupa mebli ustawionych na tle wyróżniającej się kolorem podłogi wykończonej ciemnoszarymi kaflami i ściany o pełnej wysokości pokrytej płytkami klinkierowymi Perth o grafitowym zabarwieniu. 

Propozycja aranżacji łazienki (w. I) autorstwa Agnieszki Włostowskiej

W tę koncepcję świetnie wpisują się meble, które niejako podkreślają użytkowy i wypoczynkowy charakter tego pomieszczenia. Luźne ustawienie ławy, lustra dodaje swobody, lekkości, wprowadza nutkę nonszalancji do wnętrza. 

Na oknie pojawia się wręcz niezbędna roleta ze wzorem nawiązującym do poziomego układu warstw cegieł – turkusowa tkanina w paski z serii Modern. 

Ważnym elementem dopełniającym całość są drzwi DUBIEL GLASS nr 57 ze szkła matowego z kropkami pochodzące z oferty firmy Drzwi.pl. Są dodatkowym akcentem położonym na nowoczesnym wystroju wnętrza odwołującym się do włoskiego designu.

Julian Kosik, Drzwi.pl

Drzwi są ważnym składnikiem wyposażenia wnętrz nie tylko ze względu na ich funkcję użytkową. To również istotny element dekoracyjny. Powinny one pasować do stylu, w jakim urządzone jest wybrane pomieszczenie i np. hol. Dlatego wybierając drzwi do łazienki, poza funkcjonalnością i bezpieczeństwem, warto skupić się na ich walorze estetycznym. Wśród wielu możliwości odpowiednie rozwiązanie dla siebie znajdą zarówno zwolennicy tradycji, jak i nowoczesności: można wybierać spośród rozmaitych wzorów drzwi drewnianych lub z częściowym przeszkleniem. Oryginalnym pomysłem są natomiast drzwi w całości wykonane ze szkła. Nie tylko niebanalnie dopełnią one zamysł aranżacyjny, stworzą wrażenie lekkości, ale również doskonale doświetlą wnętrze łazienki. Piękne drzwi pozytywnie wpłyną także na nasze samopoczucie, tak istotne w pokoju kąpielowym, w którym przede wszystkim zakładamy relaks. Szkło hartowane jest bezpieczne, a dzięki swojej nieprzezroczystości (może być mleczne lub matowe) drzwi z niego wykonane w pełni zagwarantują poczucie prywatności.

 

Zestawienie materiałów użytych w I wersji aranżacji łazienki, pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: ława 1590 – fornir debowy lakierowany na czarno, wieszak stojący – METRO-3050 (stal matowa)
 • Dekoria.pl: rolety dekoracyjne – tkanina MODERN kod 111-06 (paski grafit-niebieski)
 • Drzwi.pl: NR 57 (DUBIEL GLASS) – szkło matowe z kropkami
 • Röben Polska: płytki klinkierowe Perth

Część 6 konkursu – aranżacja gabinetu (wersja II)

Część 5 konkursu – aranżacja gabinetu (wersja I)

Część 4 konkursu – aranżacja jadalni (wersja II)

Część 3 konkursu – aranżacja jadalni (wersja I)

Część 2 konkursu – aranżacja salonu (wersja II)

Część 1 konkursu – aranżacja salonu (wersja I)

Zasady konkursu

 

Projekt domu: Noelia Bis 2MNoelia Bis 2M130,09 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK32TK32130,50 m²
Projekt domu: TK73TK73130,51 m²
Projekt domu: AlandraAlandra131,43 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Torina Bis 2MTorina Bis 2M131,54 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48

salon płytki czy panele

Jak się ma pieniądze, to pewnie, że drewno wygląda najlepiej. A jak się nie chce wydawać nie wiadomo ile, to lepiej postawić na panele. Tym bardziej, że dobra podłoga to nie tylko to co widać, ale trzeba także pamiętać o położeniu dobrego podkładu, który zapewni komfort chodzenia. My mamy u siebie panele, a pod nimi pianomat, a dokładnie pianowood firmy Organika. Ma tą zaletę, że jest materiałem o dużej gęstości, co wpływa na lepsze wygłuszanie dźwięków i na to, że świetnie wyrównuje drobne nierówności podłoża . Poza tym dobrze dociepla podłogę - i powiem że różnicę naprawdę czuć.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:03:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.