Projektujemy łazienkę – cz. 7 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-27
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Konkursowa aranżacja łazienki (arch. Agnieszka Włostowska)

Poprzednie odcinki konkursu Dom i jego wnętrza traktowały o urządzeniu wybranych pomieszczeń strefy dziennej: salonu, jadalni i gabinetu. Dziś, w ramach prezentacji pomieszczeń należących do sfery prywatnej, przedstawimy podstawy projektowania łazienki, pokażemy też przykładową aranżację tego pomieszczenia.

[koniec abstraktu]

Do przybliżenia zasad planowania wystroju poszczególnych pomieszczeń w domu i ich wyposażania wybrane zostały wnętrza projektu domu LK&761 Pracowni Architektonicznej LK&Projekt. Łazienkę, której aranżacja zostanie przedstawiona w dzisiejszym odcinku, zaplanowano w tym projekcie na wyższej kondygnacji, w strefie prywatnej, blisko sypialni.

Rzut parteru projektu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt z zaznaczoną łazienką

Pod względem obecności ciągów technologicznych i funkcjonalnych, a także wyposażenia w tworzące je sprzęty – choć innego rodzaju – łazienka nie ustępuje kuchni. 

Jej głównym zadaniem jest umożliwienie korzystającym z niej osobom wykonywania codziennych czynności higienicznych i kosmetycznych. Korzystają z niej zarówno golący się w niej mężczyźni, wykonujące poranną toaletę kobiety, jak i kąpiące się małe dzieci. 

Oprócz umywalek, wanny, kabiny prysznicowej lub natrysku wyposażenie łazienki stanowi też sedes, bidet (jeśli np. brak wydzielonej osobnej toalety). Jeżeli łazienka jest jedna w całym domu, musi też spełnić się w roli łazienki dla gości, a nierzadko wymaga wygospodarowania miejsca na sprzęty i czynności związane z praniem (pralkę, kosz na brudną bieliznę, suszarkę).

Płytki klinkierowe Perth (fot. Rőben)

Sposób jej urządzenia i eksploatacji ma ścisły związek z przewidywaną liczbą osób, które stale będą z niej korzystały. 

Choć nie zakłada się jednoczesnego przebywania w niej wszystkich potencjalnych użytkowników jednocześnie, to jednak powinno być w niej przewidziane miejsce na ręczniki, przybory do mycia i kosmetyki dla wszystkich. 

Im liczniejsza grupa osób, które przewidywalnie będą korzystać z łazienki, tym jej powierzchnia powinna być większa, a podział na strefy funkcjonalne wyraźniejszy (sanitarno-toaletową, kąpielową). 

Jeśli jest taka możliwość, warto toaletę odłączyć od łazienki i zaplanować jako odrębne pomieszczenie. 

Lustro (fot. BoConcept)

Rodzaj i rozmieszczenie sprzętów sanitarnych (takich jak umywalka, sedes, wanna lub kabina prysznicowa) powinno być starannie przemyślane i wynikać z precyzyjnego i odpowiednio wczesnego planowania, zanim przystąpimy do wykonania instalacji. 

Montując urządzenia należy pamiętać o standardowych wysokościach i odległościach, które zapewnią wygodny dostęp i łatwe użytkowanie każdego z nich (np. umywalka – ok. 85 cm wysokości, miska ustępowa – minimum 80 cm wolnej przestrzeni dookoła).

Tkanina z kolekcji Modern (fot. Dekoria)

Jak w każdym przypadku, tak i w przypadku łazienki pamiętajmy, że nie tworzymy tego pomieszczenia dla niego samego, ale dla domowników, którzy będą z niego korzystać. 

Jeśli są wśród nich wielbiciele długich kąpieli, ale i zwolennicy szybkiego prysznicu, zaplanujmy w łazience i wannę, i kabinę prysznicową lub – w razie braku miejsca – natrysk. 

Przestrzeń wokół umywalki powinna być zagospodarowana w sposób zapewniający codzienny komfort korzystania z niej, dogodny dostęp do niezbędnych akcesoriów umożliwiających codzienną higienę. Ważne jest więc lustro, półki otwarte i zamknięte, odpowiednie oświetlenie. 

Drzwi nr 57 DUBIEL GLASS (fot. Drzwi.pl)

Nie zapominajmy o najmłodszych domownikach i wyposażmy łazienkę z stołeczki czy podesty, które ułatwią im korzystanie ze wszystkich sprzętów. Dla wygody korzystania z łazienki należy również odpowiednio zaplanować przechowywanie potrzebnych, lecz użytkowanych w różnej częstotliwości i niejednakowo intensywnie przedmiotów i akcesoriów. 

Oświetlenie i kolorystyka łazienki powinna odpowiadać założonej stylistyce wnętrza, upodobaniom użytkowników, zachowywać klimat całego domu, stanowić spójny z całością element.

Prezentowana poniżej aranżacja łazienki, której usytuowanie i wielkość z powodzeniem pozwala uczynić z niej wygodny pokój kąpielowy, została zaplanowana z poszanowaniem przestrzeni, w której się znalazła: cała kompozycja wyraźnie otwiera się na duże okno połaciowe doświetlające wnętrze. 

Każdy element aranżacji to wolno stojący mebel lub grupa mebli ustawionych na tle wyróżniającej się kolorem podłogi wykończonej ciemnoszarymi kaflami i ściany o pełnej wysokości pokrytej płytkami klinkierowymi Perth o grafitowym zabarwieniu. 

Propozycja aranżacji łazienki (w. I) autorstwa Agnieszki Włostowskiej

W tę koncepcję świetnie wpisują się meble, które niejako podkreślają użytkowy i wypoczynkowy charakter tego pomieszczenia. Luźne ustawienie ławy, lustra dodaje swobody, lekkości, wprowadza nutkę nonszalancji do wnętrza. 

Na oknie pojawia się wręcz niezbędna roleta ze wzorem nawiązującym do poziomego układu warstw cegieł – turkusowa tkanina w paski z serii Modern. 

Ważnym elementem dopełniającym całość są drzwi DUBIEL GLASS nr 57 ze szkła matowego z kropkami pochodzące z oferty firmy Drzwi.pl. Są dodatkowym akcentem położonym na nowoczesnym wystroju wnętrza odwołującym się do włoskiego designu.

Julian Kosik, Drzwi.pl

Drzwi są ważnym składnikiem wyposażenia wnętrz nie tylko ze względu na ich funkcję użytkową. To również istotny element dekoracyjny. Powinny one pasować do stylu, w jakim urządzone jest wybrane pomieszczenie i np. hol. Dlatego wybierając drzwi do łazienki, poza funkcjonalnością i bezpieczeństwem, warto skupić się na ich walorze estetycznym. Wśród wielu możliwości odpowiednie rozwiązanie dla siebie znajdą zarówno zwolennicy tradycji, jak i nowoczesności: można wybierać spośród rozmaitych wzorów drzwi drewnianych lub z częściowym przeszkleniem. Oryginalnym pomysłem są natomiast drzwi w całości wykonane ze szkła. Nie tylko niebanalnie dopełnią one zamysł aranżacyjny, stworzą wrażenie lekkości, ale również doskonale doświetlą wnętrze łazienki. Piękne drzwi pozytywnie wpłyną także na nasze samopoczucie, tak istotne w pokoju kąpielowym, w którym przede wszystkim zakładamy relaks. Szkło hartowane jest bezpieczne, a dzięki swojej nieprzezroczystości (może być mleczne lub matowe) drzwi z niego wykonane w pełni zagwarantują poczucie prywatności.

 

Zestawienie materiałów użytych w I wersji aranżacji łazienki, pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: ława 1590 – fornir debowy lakierowany na czarno, wieszak stojący – METRO-3050 (stal matowa)
 • Dekoria.pl: rolety dekoracyjne – tkanina MODERN kod 111-06 (paski grafit-niebieski)
 • Drzwi.pl: NR 57 (DUBIEL GLASS) – szkło matowe z kropkami
 • Röben Polska: płytki klinkierowe Perth

Część 6 konkursu – aranżacja gabinetu (wersja II)

Część 5 konkursu – aranżacja gabinetu (wersja I)

Część 4 konkursu – aranżacja jadalni (wersja II)

Część 3 konkursu – aranżacja jadalni (wersja I)

Część 2 konkursu – aranżacja salonu (wersja II)

Część 1 konkursu – aranżacja salonu (wersja I)

Zasady konkursu

 

Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44

KOMINEK W MIESZKANIU

Montując kominek, czy kozę trzeba zadbać o bezpieczeństwo p-poż. Bez dobrego sznura uszczelniającego się na pewno nie obejdziecie. Bardzo dobre jakościowo i w przystępnej cenie ma takie sznury firma Protectro - http://dylatacjeppoz.pl/. Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby montaż przebiegł bez problemu i aby można było bezpiecznie używać kominek.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:04:44

Projekt wnętrz

Tyle samo ile kosztuje kupno mieszkania:) Wszystko zależy od tego jaki metraż, jakie masz wymagania i jaką firmę zatrudnisz. Przedzwoń sobie do kilku firm (jak jesteś z Krakowa lub okolic to koniecznie zadzwoń do http://intellio.pl/kontakt-krakow/), porozmawiaj. Powiedz czego oczekujesz i niech ci powiedzą przybliżoną cenę za projekt. Inaczej trudno powiedzieć jakiego rzędu będzie to kwota.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:00:23

Pomysły na sufit podwieszany:))))

Jeśli chodzi o sufity podwieszane, to polecam sobie obejrzeć na stronie http://blog.barwasystem.pl/, jak takie sufity, robi jedna z lepszych firm na polskim rynku. Widziałem już kilka ich realizacji na żywo, a jeszcze więcej na zdjęciach i zawsze jestem pod wrażeniem i estetyki wykonania i funkcjonalności. Robią oni duże projekty, i warto sobie popatrzeć, jak to powinno wyglądać.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:57:03

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Racja, pompa ciepła to dobry pomysł na ekologiczne ogrzewanie domu. Zobacz sobie ofertę firmy http://dimplex.pl/, bo jest kilka rodzajów pomp (gruntowa, powietrzna) i zanim się zdecydujesz na konkretny rodzaj i model, warto poczytać i popytać fachowców. Dobór pompy nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników, więc najlepiej całość zlecić solidnej firmie.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:50:43
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.