Projektujemy łazienkę – cz. 8 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-28
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Konkursowa aranżacja łazienki (arch. Agnieszka Włostowska)

Poprzedni odcinek konkursu Dom i jego wnętrza był okazją do poznania ogólnych zasad projektowania łazienki i jej pierwszej przykładowej aranżacji. Dziś przedstawimy to samo pomieszczenie, jednak w zupełnie nowej odsłonie.

[koniec abstraktu]

Łazienka odgrywa w domu istotną rolę jako pomieszczenie codziennego użytku, umożliwiające wykonywanie czynności higienicznych. To, czy będzie nam służyć jako łazienka rodzinna, pokój kąpielowy czy dodatkowa łazienka przeznaczona dla gości zależy od różnych czynników. Istotne jest, czy łazienka jest jedyną w całym domu, ważna jest jej wielkość, znaczenie ma też liczba domowników i preferowane sposoby jej użytkowania (kąpiele w wannie czy raczej prysznic). 

Cegła klinkierowa Ravello (fot. Rőben)

W projekcie domu LK&761, którego pomieszczenia są aranżowane, łazienka jest jedną z dwóch, a ponadto jej wielkość pozwala na swobodne zaplanowanie w niej pokoju kąpielowego, a więc miejsca nie tylko umożliwiającego codzienne zabiegi higieniczno-kosmetyczne, ale przede wszystkim relaks.

W każdej łazience, niezależnie od wielkości, pod uwagę powinna być brana funkcjonalność, z niej bowiem będzie wynikać wygoda korzystania z tego pomieszczenia, i estetyka. 

Funkcjonalność zaznacza się w prawidłowym rozmieszczeniu sprzętów, w zachowaniu odpowiednich odległości między nimi, w dostosowaniu ich rodzajów do potrzeb i upodobań użytkowników. 

Lustro (fot. BoConcept)

Estetyka ma związek z ogólnym wyglądem, ale również z jakością składających się nań elementów, ich trwałością, ponadczasowością. Dlatego wybierając elementy wyposażenia łazienki starajmy się koncentrować na ich wysokiej jakości. 

Ponieważ sprzęty łazienkowe, baterie będą nieustannie używane, powinny być łatwe w utrzymaniu czystości, długo zachowujące niezmieniony wygląd, pozbawione wad, niepsujące się.

Tkanina z kolekcji Miranda (fot. Dekoria)

Pamiętajmy, że najpiękniej nawet urządzona łazienka straci urok, jeśli będzie panował w niej bałagan. Łatwo go uniknąć, planując sposoby i miejsca przechowywania rzeczy potrzebnych w łazience, lecz mających status zapasowych, takich jak: środki czystości, kosmetyki, artykuły higieniczne, dodatkowe ręczniki. Dobrze w tym celu przysłużą się nam odpowiednie meble, schowki, pojemniki. Porządek i czystość panująca w łazience może rzutować na odbiór całego domu.

Trzeba również pamiętać o kilku technicznych zasadach planowania łazienki. Bardzo istotna jest jej odpowiednia wentylacja – dobrze jest wspomóc grawitacyjną wentylacją mechaniczną, zwłaszcza jeśli w łazience brak jest okna. 

Drzwi Villadora LINE (fot. Drzwi.pl)

Łazienka powinna być ogrzewana – co nie ulega wątpliwości. Wybierając grzejnik warto zdecydować się na drabinkowy. Ze względów praktycznych (suszenie ręczników) taki grzejnik przyda się nawet wtedy, gdy zaplanowane jest ogrzewanie podłogowe. 

Ponieważ łazienka jest pomieszczeniem narażonym na oddziaływanie pary wodnej, jej ściany powinny być zabezpieczone przed wnikaniem w nie wilgoci. Częściowym rozwiązaniem są płytki ceramiczne, warto też zastosować odpowiednie farby. Miejsca, na które bezpośrednio będzie działać woda (brzegi wanny, kabiny, umywalki) powinny być chronione i dodatkowo uszczelnione. Gniazdka elektryczne powinny być montowane na wysokości zabezpieczającej je przed kontaktem z wodą (przy umywalce – na wysokości ok. 130-140 cm). Montując oświetlenie, korzystajmy również ze specjalnie przeznaczonych do użytkowania w łazienkach opraw, lamp, kinkietów.

W proponowanej wersji aranżacji podobnie jak poprzednio udało się stworzyć pokój kąpielowy z wolno stojącymi meblami lub ich grupami. Inaczej jednak potraktowano kwestię aranżacji, stawiając na jej w pełni nieformalny charakter. 

Przykład aranżacji łazienki - wersja II (arch. Agnieszka Włostowska)

Dzięki niewielkiej zmianie kolorystyki osiągnięty został sielski klimat domu na wsi. Sprzęty ustawione są podobnie, użyto jednak innych detali. Wśród nich pojawił się stojący w rogu wieszak (OCCA P004) montowany do sufitu, który zapewnia wygodny dostęp do podręcznych przyborów łazienkowych każdemu domownikowi, niezależnie od wzrostu, jest więc to rozwiązanie przyjazne dla rodzin z dziećmi. Pozostałe akcesoria łazienkowe zgrabnie umieszczono za łukową ścianą w specjalnie zaprojektowanej do tego wnęce. 

Materiały okładzinowe to kafle umieszczone w zasadzie tylko na podłodze. Jedną ze ścian natomiast pokryto żółtą cieniowaną cegłą dekoracyjną Ravello, przypominającą nieco spalone słońcem pola prowansalskie, gdzie fiolet lawendy uzupełnia tę barwę. Pozostałe ściany pokryto specjalną farbą do pomieszczeń mokrych w kolorze sieny. 

Ważnym kolorystycznym elementem są również drzwi z serii LINE, które powtarzają swoją wysokością drzwi za łukową ścianą z umywalkami. Do ich koloru (teak) dobrano również odpowiednią okleinę na innych sprzętach w prezentowanej łazience (ławka pod oknem OCCA-BH czy blat przy umywalkach). Dopełnieniem romantycznej dekoracji jest tkanina AVINION, którą wykorzystano na zasłony. Wszystkie dodatki – ramy do luster, baterie, nogi mebli – są chromowane.

Arch. Agnieszka Włostowska, autorka aranżacji

Dobrze zaprojektowana łazienka to taka, która odpowiada wszystkim jej użytkownikom: respektuje ich liczbę, potrzeby, preferencje. To łazienka wygodna dla dorosłych i dla dzieci. Estetyczna, przyjemna w odbiorze. W przypadku łazienki, inaczej niż przy innych pomieszczeniach, nie mamy do dyspozycji zbyt dużej powierzchni, nie możemy więc z nonszalancją traktować przestrzeni, którą mamy do zagospodarowania. 

Powinna obowiązywać nas dyscyplina w planowaniu rozmieszczenia stałych elementów wyposażenia, takich jak umywalka, wanna, kabina prysznicowa, by zapewniało codzienną wygodę ich użytkowania, pozwólmy sobie jednak na fantazję w zakresie doboru ich wzorów, kształtów, kolorów. Zadbajmy o nadanie temu pomieszczeniu wyraźnego stylu, wpłyńmy na jego odbiór kolorystyką i oświetleniem, zatroszczmy się o dekorację. Sprawmy, by łazienka stała się miejscem relaksu. Pamiętajmy o wszystkich elementach, które składają się na ogólny obraz wnętrza: podłogach, ścianach, meblach, tkaninach, drzwiach.

 

Zestawienie materiałów użytych w II wersji aranżacji łazienki, pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: konsola OCCA-BH (fornir orzechowy), wieszak – drążek montowany do sufitu OCCA P004, lustro w ramie (kolor aluminium)
 • Dekoria.pl: tkanina AVINION – białoniebieskie rysunki i kratka, nr 132-66, 131-66
 • Drzwi.pl: LINE (VILLADORA) kolor teak - gładkie
 • Röben Polska: cegły klinkierowe Ravello

Część 7 konkursu - aranżacja łazienki (wersja I)

Część 6 konkursu – aranżacja gabinetu (wersja II)

Część 5 konkursu – aranżacja gabinetu (wersja I)

Część 4 konkursu – aranżacja jadalni (wersja II)

Część 3 konkursu – aranżacja jadalni (wersja I)

Część 2 konkursu – aranżacja salonu (wersja II)

Część 1 konkursu – aranżacja salonu (wersja I)

Zasady konkursu


 

Projekt domu: TK12TK12135,92 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: AlionAlion136,35 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Alion 2MAlion 2M136,79 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: ArteoArteo136,93 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: AsanAsan137,23 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: AtosAtos137,23 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48

salon płytki czy panele

Jak się ma pieniądze, to pewnie, że drewno wygląda najlepiej. A jak się nie chce wydawać nie wiadomo ile, to lepiej postawić na panele. Tym bardziej, że dobra podłoga to nie tylko to co widać, ale trzeba także pamiętać o położeniu dobrego podkładu, który zapewni komfort chodzenia. My mamy u siebie panele, a pod nimi pianomat, a dokładnie pianowood firmy Organika. Ma tą zaletę, że jest materiałem o dużej gęstości, co wpływa na lepsze wygłuszanie dźwięków i na to, że świetnie wyrównuje drobne nierówności podłoża . Poza tym dobrze dociepla podłogę - i powiem że różnicę naprawdę czuć.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:03:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.