Projekty domów z wyspą kuchenną

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2014-08-27
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

(Fot. A Atelier) (Fot. A Atelier)

Projekty domów z wygodną kuchnią i reprezentacyjnym salonem to główne założenia wszystkich Inwestorów, którzy zaczynają planować budowę własnego domu. Aby czas spędzany w kuchni był przyjemnością nie tylko podczas przygotowywania posiłków, ale również pełnił funkcje miejsca spotkań. Na etapie wyboru projektu warto pomyśleć nie tylko o estetyce, ale przede wszystkim o wygodzie. Jednym z pomysłów na ciekawą aranżację kuchni jest zaplanowanie tzw. wyspy.

[koniec abstraktu]

Budowa własnego domu to chęć posiadania przestrzeni ogólnodostępnej i tej prywatnej. W części dziennej - której sercem jest kuchnia, a rozumem salon - chcemy spędzać czas razem – gotując, biesiadując, rozmawiając. Dlatego tak ciekawym pomysłem jest wybór projektu domu z kuchnią z wyspą.

Wyspa może stanowić centralne miejsce w kuchni, na którym przygotowuje się posiłki, ale również je spożywa, jeśli tak zostanie przystosowana i uzupełniona o np. wyższy barek lub niższy stół. Niezależnie jednak od funkcji, jaką jej nadamy, pamiętajmy o istotnych cechach wyspy, a co się z nimi wiąże – zasadach rządzących aranżacją kuchni z wykorzystaniem tego elementu.

(Fot. jankowska Design) (Fot. jankowska Design)

Odległość wyspy od szafek nie może być mniejsza jak 120 cm oraz 80 cm od ścian. Sama szerokość wyspy to przynajmniej wymiar typowego blatu kuchennego - 60 cm. Czym większa wyspa, tym lepiej spełnia swoje funkcje. Najwygodniejsze są wyspy o wymiarach 120 cm na 240 cm. Składają się one z 8 modułów o wymiarach standardowej szafki - 60 cm. Każdy moduł może zostać wykorzystany pod szafki i szuflady lub pod sprzęt AGD, o ile zostały tam doprowadzone instalacje wodne i elektryczne. Należy pamiętać, że właściwe podłączenie kanalizacji lub zamontowanie okapu w suficie, mogą wiązać się z dużymi kosztami i nakładem pracy. Poza szafkami i szufladami na wyspie instalować można sprzęt AGD: płytę grzewczą (plus okap), zlewozmywak i zmywarkę. Dla maksymalnej wygody, zmywarka i zlewozmywak powinny znajdować się obok siebie. Resztę przestrzeni można wypełnić szafkami, przy czym szuflady są praktyczniejsze i wygodniejsze w użyciu.

(Fot. Archon+) (Fot. Archon+)

Kuchnia z wyspą nie musi być wcale duża – ważniejsze są ergonomicznie zaplanowane ciągi blatów, właściwe odległości pomiędzy sprzętami oraz ich właściwa kolejność. Nawet w domach z nie za dużą kuchnią jak na przykład w projekcie Dom w czarnuszce G2 autorstwa Archon+, została przewidziana wyspa pełniąca funkcję miejsca do szybkiego spożywania posiłków. Wielofunkcyjna wyspa kuchenna łączy strefę gotowania ze strefą jedzenia i wyznacza granicę pomiędzy kuchnią a salonem.

 

 

 

(Fot. Z500) (Fot. Z500)

Aby faktycznie korzystać z otwartej przestrzeni strefy dziennej, warto zadbać o właściwe połączenie kuchni i salonu. Projekt Zx100 pracowni Z500 to dom z niezwykle komfortowym wnętrzem i wyraźnie wydzielonymi strefami. Obszerna strefa dzienna z otwartą kuchnią, salonem oraz jadalnią pomieści duży stół. W kuchni zaaranżowano nowoczesną wyspę, na której usytuowano płytę grzewczą, tak aby domownicy nie tracili kontakt z bliski podczas przygotowywania posiłków.

 

 

 

 

 

(Fot. Lipińscy Domy) (Fot. Lipińscy Domy)

Pomysł na kuchnię z wyspą sprawdzi się doskonale, jeśli zostaną zapewnione podstawowe warunki dotyczące kształtu i wielkości kuchni. W projekcie domu Houston II autorstwa Lipińscy Domy wyspa może stanowić element wyznaczający granicę pomiędzy kuchnią, jadalnią i salonem. Dzięki otwartej przestrzeni części dziennej domu, oszczędzamy powierzchnię użytkową, nie tracąc na funkcjonalności i estetyce, zyskując zaś na kosztach – budowy i utrzymania.

 

 

 

 

(Fot. A Atelier) (Fot. A Atelier)

Projekty kuchni z wyspą Panna Cotta autorstwa A Atelier pozwala na łączenie różnych aktywności członków całej rodziny i zbierania się ich w tym samym czasie. Wyspa w delikatnych, ciepłych barwach stanowi idealne połączenie nowoczesnego i przytulnego wnętrza, które doskonale skomponuje się z różnymi stylami w pozostałych pomieszczeniach.

 

 

Szeroki wybór gotowych projektów domów pozwala wyszukać projekt domu z wyspą kuchenną najbardziej wymagającym inwestorom. Zawsze warto porozmawiać z architektem, który bezpłatnie doradzi, jaki projekt będzie najlepiej pasował do naszych potrzeb – rodziny i działki.

Sprawy urzędowe

Hej, no i jak się sprawa załatwiła >?

Autor: Oleczek871, data: 2022-06-14 15:52:17

Przygotowanie ścian do malowania

Grunt również bym poleciła ten sam. A jesli chodzi o farbę to zdecydowanie Sigma Coatings

Autor: basiakaktus, data: 2022-06-10 09:29:42

Farba w łazience

U nas jest farba od Sigma Coatings Ceramic Clean. Nie mogę zlego słowa powiedziec, nic się nie dzieje. Odporna na wilgo i zabrudzenia. Nie wiem jak w przypadku innych, ale z pewnością wspomniana odpornosc na wilgoc powinna byc najważniejsza. :)

Autor: basiakaktus, data: 2022-06-10 09:22:05

Jak ukryć kable od telewizora?

Hmm najlepiej albo je schowac w listwie. Nasi znajomi tak sobie poradzili, ja mam na komodzie więc kabelki są schowane za meblem

Autor: basiakaktus, data: 2022-06-10 09:20:24

Farba do łazienek - opinie

Czesc ! Jeśli farba to musi byc odporna na wilgośc i różnego rodzaju zabrudzenia. U nas padło na Sigma Coatings Ceramic Clean. Jestem bardzo zadowolona :)

Autor: basiakaktus, data: 2022-06-10 09:18:01
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany