Projekty domów – wybieramy wielkość domu

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-05-02
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Wielkość domu to podstawowe kryterium wyboru projektu Wielkość domu to podstawowe kryterium wyboru projektu

Na decyzję o wyborze projektu składa się wiele czynników. Podstawowym wydaje się jednak wielkość przyszłego domu, bowiem to marzenie o większej przestrzeni życiowej najczęściej leży u podstaw chęci zamiany mieszkania na dom. Przed wybraniem projektu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących bieżących potrzeb, możliwości, planów na przyszłość, bo to od realnej oceny sytuacji powinna zależeć nasza decyzja.

[koniec abstraktu]

Czynniki determinujące wielkość domu

Kiedy marzenia o budowie domu mają już oparcie w naszych możliwościach finansowych, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakiej skali jesteśmy gotowi prowadzić naszą inwestycję. Idealną sytuacją wydaje się brak finansowych ograniczeń, który pozwala na budowę dowolnie dużego domu na odpowiednio dużej działce położonej w optymalnym miejscu. Okoliczności inne od opisanych nie przekreślają jednak szans na budowę wymarzonego domu, wymagają jedynie staranniejszego przygotowania do prowadzenia inwestycji, uświadomienia sobie istniejących warunków i dostosowania się do nich.

Jednym z czynników ważnych przy określaniu powierzchni domu będzie wielkość i kształt działki, na której on powstanie. Pamiętajmy jednak, że nawet na małej działce możemy postawić dom o wielkości odpowiadającej naszym potrzebom, jeśli zamiast parterowego wybierzemy projekt domu z użytkowym poddaszem lub piętrowy.

Pracownia Archeton, projekt Żuczek Pracownia Archeton, projekt Żuczek

Wielkość domu może zależeć od wspomnianych już wcześniej czynników ekonomicznych. Wariantem tańszym w budowie wydaje się dom parterowy o niewielkiej powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, że projekt takiego domu z reguły wymaga bardziej złożonej konstrukcji dachu – np. cztero- zamiast dwuspadowego, a co za tym idzie, koszty wykonania takiego dachu będą wyższe. Ogrzewanie domu parterowego również może okazać się kosztowniejsze niż np. domu parterowego z użytkowym poddaszem. Koszty budowy i eksploatacji małego domu może podwyższyć decyzja o posiadaniu garażu w bryle budynku. Pamiętajmy, że ogrzewając dom będziemy ogrzewać garaż, który wraz z ciepłem będzie pochłaniał koszty jego wytworzenia. Warto więc rozważyć budowę garażu wyprowadzonego na zewnątrz budynku lecz z nim połączonego, garażu jako osobnego budynku (wtedy koniecznie z wygospodarowaną częścią do przechowywania narzędzi używanych w ogrodzie lub sprzętów służących rekreacji lub też warsztatem dla majsterkowicza) albo wiaty, jako wystarczającego schronienia dla naszego samochodu.

Jeśli zależy nam na wyborze małego domu ze względu na niskie koszty budowy, pamiętajmy, że wpływ na nie ma prostota budynku pod względem konstrukcyjnym. Duża liczba lukarn, balkonów, fantazyjne, skomplikowane formy dachu zwiększają koszty budowy domu. Wybierając, a potem budując dom, kierujmy się jego energooszczędnością – tą zakładaną w projekcie i realizowaną poprzez użycie wysokiej jakości materiałów gwarantujących optymalne parametry izolacyjności cieplnej. Pozwoli nam to obniżyć koszty eksploatacji budynku w przyszłości.

Dobrym rozwiązaniem jest również wybór takiego projektu, którego program funkcjonalny można wzbogacić w późniejszym czasie, kiedy pozwoli na to sytuacja finansowa lub gdy zajdzie taka konieczność czy potrzeba. Taką szansę dają np. projekty domów z możliwością adaptacji poddasza.

Program funkcjonalny

Pracownia Archeton, projekt Suita Pracownia Archeton, projekt Suita

Aby wygodnie mieszkać, trzeba ustalić program funkcjonalny przyszłego domu. Powinien on być absolutnie podstawowym kryterium przy wyborze projektu. Dopiero po jego określeniu można wybierać bryłę domu, liczbę i wielkość pomieszczeń. Odpowiednio dobrany projekt to taki, który uwzględnia aktualną sytuację rodzinną i bieżące potrzeby domowników, ale też zakłada ewentualne zmiany w przyszłości. Podstawowy komfort zapewnia wyznaczenie stref: dziennej i nocnej. W przypadku projektów domów parterowych z użytkowym poddaszem lub piętrowych podział ten następuje niemal naturalnie, ponieważ część nocna, prywatna, pozwalająca na odpoczynek, sytuowana jest na wyższej kondygnacji, a parter stanowi wtedy część dzienną. Jeśli mamy do czynienia z domem parterowym, podział na części musi zostać również bezwzględnie zachowany i zakładać wyznaczenie obu stref. Część nocną sytuuje się wówczas w głębi budynku i tam skupia pomieszczenia zapewniające prywatność domownikom.

Pracownia Archeton, projekt Willa Marynin Pracownia Archeton, projekt Willa Marynin

Do podstawowego programu funkcjonalnego, obejmującego kuchnię, salon, łazienkę, sypialnię, dodatkowy pokój, pomieszczenie gospodarcze i komunikację, warto włączyć pomieszczenia, których istnienie wynikać będzie bądź ze stylu życia domowników, ich potrzeb, bądź po prostu podniesie komfort mieszkania. Jeśli regularnie lub okazjonalnie pracujemy w domu, niezbędnym pomieszczeniem może okazać się gabinet. Będzie to miejsce, w którym w spokoju będzie można wypełnić wymagające skupienia zawodowe obowiązki, nie blokując przy tym normalnego użytkowania innych pomieszczeń przez pozostałych domowników. W razie potrzeby gabinet możemy przeznaczyć na sypialnię dla gości.

Choć jedna łazienka wydaje się wystarczająca na potrzeby małej rodziny, absolutnym minimum jest przynajmniej osobna toaleta, a faktyczną wygodę zapewni dopiero druga łazienka, która może być przeznaczona bądź dla dzieci (takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w miarę dorastania dzieci – pozwoli uniknąć nerwowych sytuacji wynikających z pośpiechu i porannych kolejek do łazienki), bądź stanowić wygodną opcję towarzyszącą pokojowi dla gości.

Pomieszczeniem nie wymagającym dużej ilości miejsca, a stanowiącym wygodne rozwiązanie w dziedzinie przechowywania, jest garderoba. Warto zdać sobie sprawę, że rezygnacja z posiadania garderoby będzie oznaczać konieczność znalezienia miejsca o takiej funkcji w innych pomieszczeniach, a więc wyposażenia ich w dodatkowe meble, które być może zabiorą przestrzeń, którą chcieliśmy zyskać, rezygnując z garderoby.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem może też okazać się posiadanie spiżarni jako miejsca gromadzenia zapasów produktów spożywczych, przechowywania przetworów lub rzadziej używanych urządzeń kuchennych, na ogół o dość dużych gabarytach. W kuchniach nie zawsze jest na to dość miejsca – zajmowane jest ono głównie przez produkty i przedmioty bieżącej potrzeby, więc z gromadzenia żywności o dłuższym terminie przydatności lub przygotowywania przetworów z uwagi na jego deficyt jesteśmy zmuszeni rezygnować.

Jeśli jest taka możliwość, warto w kotłowni przewidzieć miejsce, w którym będzie można składować potrzebne, ale raczej mało reprezentacyjne sprzęty służące utrzymaniu czystości, takie jak wiadra, mopy. Większa powierzchnia kotłowni pozwoli też wygospodarować przestrzeń do majsterkowania.

Pamiętajmy też, że wszystkie wspomniane pomieszczenia przewidywane są przez architektów w tworzonych przez nich projektach domów. Ich obecność nie jest przypadkowa, dyktowana jest doświadczeniem i wiedzą projektantów, a także znajomością potrzeb inwestorów. Nierzadko jednak w imię źle pojętej oszczędności miejsca lub finansów inwestorzy rezygnują z tych przydatnych pomieszczeń i np. powiększają ich kosztem inne. Jest to działanie krótkowzroczne, bo – na dłuższą metę – nieopłacalne i niepraktyczne. Oszczędność pieniędzy jest w tym przypadku wobec ogólnych kosztów budowy znikoma, miejsca natomiast – pozorna, ponieważ funkcje pomieszczeń, z których zrezygnujemy, a przewidzianych w projekcie, będą musiały na siebie przejąć inne pomieszczenia, niewykluczone, że kosztem ich wygody lub estetyki. Zawierzmy więc profesjonalistom i starannie przemyślmy ewentualną rezygnację z któregokolwiek pomieszczenia.

Projekt domu: Niko 5Niko 5149,96 m²
Projekt domu: Irysek 6Irysek 6154,38 m²
Projekt domu: Odpowiedni D66Odpowiedni D66162,02 m²
Projekt domu: Alfi 2Alfi 2162,34 m²
Projekt domu: Karat 2Karat 2162,51 m²
Projekt domu: Markus 2Markus 2163,60 m²
Projekt domu: Poszukiwany D68Poszukiwany D68193,31 m²
Więcej polecanych projektów domów

Charakterystyka energetyczna a projekt budowlany

Podpinam się pod pytanie, ciężka sprawa ogólnie.

Autor: Oleczek871, data: 2022-08-26 15:57:41

Dopłaty do domów energooszczędnych

Dopłaty są chyba co roku z tego pamiętam ;)

Autor: Oleczek871, data: 2022-08-22 15:24:53

Przygotowanie ścian do malowania

A przepraszam bardzo, w czym kobiety są gorsze od Was ?

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 14:38:11

ściany w łazience - odpadający tynk

Ja miałam taki problem w mojej łązience niestety

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 13:28:22

Jakie drzwi polecacie na wejściowe?

Są różni producenci drzwi wejściowych. Ja przyznam się szczerze, że nie pamiętam jakiego ja mam. Mam je od kilku lat i dobrze się sprawują ;)

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-15 13:36:34
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany