Przełom w budownictwie: dom bez zezwolenia

Data publikacji: 2012-05-22
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

domy bez zezwoleniaDomy będą mogły powstawać bez pozwolenia na budowę

Domy będą mogły powstawać bez decyzji o warunkach zabudowy, a nawet bez pozwolenia na budowę – takie zmiany, jak się dowiadujemy z łamów Gazety Prawnej, szykuje Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki wodnej.

[koniec abstraktu]

Nowy kodeks budowlany ma uprościć procedury oraz usprawnić proces budowlany - aktualne, wielokrotnie aktualizowane przepisy stały się niejasne zarówno dla inwestorów, jak i urzędników. Tworzony przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki wodnej, pod kierownictwem Sławomira Nowaka projekt jest w fazie konsultacji ze środowiskami budowlańców. Jego ostatecznej wersji możemy spodziewać się po konferencji, która będzie miała miejsce w Warszawie 30 maja. Wtedy trafi do międzyresortowych uzgodnień.

Nowy kodeks z założenia ma wpłynąć na uproszczenie procedury budowlanej. Według niego zezwolenia na budowę wymagać będą tylko duże budowle: o kubaturze 5 tys. m3 lub wysokości 12 m. Natomiast realizacja mniejszych inwestycji będzie mogła wystartować po jej zgłoszeniu z dołączonym projektem, chyba że w ciągu 30 dni sprzeciw zgłosi przyjmujący zgłoszenie starosta.

Realizacji budowy także nie będzie mógł wstrzymać brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – wraz z wejściem w życie nowych przepisów, jednostką regulującą ład przestrzenny staną się miejscowe przepisy urbanistyczne (MPU), które będą działały w uproszczony sposób. Dzięki temu decyzja o warunkach zabudowy nie będzie już wymagana od inwestorów.

Nowe przepisy mają na celu ograniczenie formalności do minimum, co ma ułatwić realizację inwestycji.

 

Projekt domu: Nika 4Nika 4133,01 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: KordianKordian133,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Galilea BisGalilea Bis133,75 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: ArmandaArmanda133,85 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK74TK74133,95 m²
Projekt domu: Torina 2MTorina 2M133,99 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48

salon płytki czy panele

Jak się ma pieniądze, to pewnie, że drewno wygląda najlepiej. A jak się nie chce wydawać nie wiadomo ile, to lepiej postawić na panele. Tym bardziej, że dobra podłoga to nie tylko to co widać, ale trzeba także pamiętać o położeniu dobrego podkładu, który zapewni komfort chodzenia. My mamy u siebie panele, a pod nimi pianomat, a dokładnie pianowood firmy Organika. Ma tą zaletę, że jest materiałem o dużej gęstości, co wpływa na lepsze wygłuszanie dźwięków i na to, że świetnie wyrównuje drobne nierówności podłoża . Poza tym dobrze dociepla podłogę - i powiem że różnicę naprawdę czuć.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:03:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.