Przełom w budownictwie: dom bez zezwolenia

Data publikacji: 2012-05-22
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

domy bez zezwoleniaDomy będą mogły powstawać bez pozwolenia na budowę

Domy będą mogły powstawać bez decyzji o warunkach zabudowy, a nawet bez pozwolenia na budowę – takie zmiany, jak się dowiadujemy z łamów Gazety Prawnej, szykuje Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki wodnej.

[koniec abstraktu]

Nowy kodeks budowlany ma uprościć procedury oraz usprawnić proces budowlany - aktualne, wielokrotnie aktualizowane przepisy stały się niejasne zarówno dla inwestorów, jak i urzędników. Tworzony przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki wodnej, pod kierownictwem Sławomira Nowaka projekt jest w fazie konsultacji ze środowiskami budowlańców. Jego ostatecznej wersji możemy spodziewać się po konferencji, która będzie miała miejsce w Warszawie 30 maja. Wtedy trafi do międzyresortowych uzgodnień.

Nowy kodeks z założenia ma wpłynąć na uproszczenie procedury budowlanej. Według niego zezwolenia na budowę wymagać będą tylko duże budowle: o kubaturze 5 tys. m3 lub wysokości 12 m. Natomiast realizacja mniejszych inwestycji będzie mogła wystartować po jej zgłoszeniu z dołączonym projektem, chyba że w ciągu 30 dni sprzeciw zgłosi przyjmujący zgłoszenie starosta.

Realizacji budowy także nie będzie mógł wstrzymać brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – wraz z wejściem w życie nowych przepisów, jednostką regulującą ład przestrzenny staną się miejscowe przepisy urbanistyczne (MPU), które będą działały w uproszczony sposób. Dzięki temu decyzja o warunkach zabudowy nie będzie już wymagana od inwestorów.

Nowe przepisy mają na celu ograniczenie formalności do minimum, co ma ułatwić realizację inwestycji.

 

Projekt domu: AtosAtos137,23 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: AsanAsan137,23 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: ArteArte137,41 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Jeżyna (CE)Jeżyna (CE)137,85 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-42HomeKONCEPT-42138,20 m²
Projekt domu: KarmelitaKarmelita138,35 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: DoraDora138,80 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Ariel 4 (KO)Ariel 4 (KO)139,03 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44

KOMINEK W MIESZKANIU

Montując kominek, czy kozę trzeba zadbać o bezpieczeństwo p-poż. Bez dobrego sznura uszczelniającego się na pewno nie obejdziecie. Bardzo dobre jakościowo i w przystępnej cenie ma takie sznury firma Protectro - http://dylatacjeppoz.pl/. Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby montaż przebiegł bez problemu i aby można było bezpiecznie używać kominek.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:04:44

Projekt wnętrz

Tyle samo ile kosztuje kupno mieszkania:) Wszystko zależy od tego jaki metraż, jakie masz wymagania i jaką firmę zatrudnisz. Przedzwoń sobie do kilku firm (jak jesteś z Krakowa lub okolic to koniecznie zadzwoń do http://intellio.pl/kontakt-krakow/), porozmawiaj. Powiedz czego oczekujesz i niech ci powiedzą przybliżoną cenę za projekt. Inaczej trudno powiedzieć jakiego rzędu będzie to kwota.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:00:23

Pomysły na sufit podwieszany:))))

Jeśli chodzi o sufity podwieszane, to polecam sobie obejrzeć na stronie http://blog.barwasystem.pl/, jak takie sufity, robi jedna z lepszych firm na polskim rynku. Widziałem już kilka ich realizacji na żywo, a jeszcze więcej na zdjęciach i zawsze jestem pod wrażeniem i estetyki wykonania i funkcjonalności. Robią oni duże projekty, i warto sobie popatrzeć, jak to powinno wyglądać.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:57:03

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Racja, pompa ciepła to dobry pomysł na ekologiczne ogrzewanie domu. Zobacz sobie ofertę firmy http://dimplex.pl/, bo jest kilka rodzajów pomp (gruntowa, powietrzna) i zanim się zdecydujesz na konkretny rodzaj i model, warto poczytać i popytać fachowców. Dobór pompy nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników, więc najlepiej całość zlecić solidnej firmie.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:50:43
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.