Salon aż po dach

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-03-15
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Projekt domu Onuks, pracownia MTM Styl Projekt domu Onuks, pracownia MTM Styl

Eklektyzm panujący w dzisiejszym świecie znajduje odzwierciedlenie także w architekturze. Widać to szczególnie wyraźnie w powstających w dużych miastach centrach handlowych czy reprezentacyjnych biurowcach. To dość dowolne łączenie przeróżnych stylów nie omija także budownictwa jednorodzinnego.

[koniec abstraktu]

Wśród projektów gotowych ta tendencja jest widoczna głównie w łączeniu tradycyjnych brył przekrytych dachami spadzistymi z nowoczesnym, modernistycznym wykończeniem elewacji oraz sposobem użycia materiałów kojarzącym się do niedawna z budynkami użyteczności publicznej.

Dodatkowo dla podkreślenia nowoczesności domu używa się kubistycznych elementów dołączonych do bryły (np. płasko zadaszone garaże lub wiaty) oraz asymetrycznie rozłożonych przeszkleń o nietypowych kształtach.

Biura architektoniczne, reagując na zapotrzebowanie rynku, oferują coraz więcej tego rodzaju projektów, a w niektórych przypadkach wręcz proponują dwie stylizacje tego samego domu: tradycyjną i nowoczesną. Jednak najciekawiej wyglądają budynki, które od samego początku łączą w sobie różne elementy w harmonijną całość.

Projekt domu Onuks, pracownia MTM Styl Projekt domu Onyks, pracownia MTM Styl

Jedną z bardziej interesujących propozycji tego typu jest projekt Onyks z pracowni MTM Styl. Budynek ma prostą bryłę z tradycyjnym dwuspadowym dachem, jednak praktycznie wszystkie pozostałe elementy sprawiają, że każdy stwierdzi, iż jest to dom nowoczesny. Szczególną rolę spełnia w tym przypadku potraktowanie detali i sposób wykończenia elewacji.

Dach pokryto blachą harmonizującą z resztą elewacji, do której wykończenia zastosowano kilka rodzajów materiału, m.in. tynk cienkowarstwowy i strukturalny, płyty kamienne i ceramiczne, a także metal, z którego wykonano barierki balkonu i żaluzje osłaniające taras przed zbytnim nasłonecznieniem. Nowoczesności dodają także geometryczne elementy: zadaszenie wejścia połączone w całość z wiatą garażową i słupy podtrzymujące balkon nad tarasem.

Jednak największy wpływ na wygląd domu, szczególnie od strony ogrodu, mają asymetrycznie rozmieszczone okna. Zwłaszcza ogromne przeszklenie salonu jest niezwykle reprezentacyjne, a przy tym bardzo funkcjonalne, gdyż znakomicie doświetla wnętrze.

Parter. Projekt domu Onuks, pracownia MTM Styl Parter. Projekt domu Onyks, pracownia MTM Styl

Prezentowany projekt budzi zainteresowanie inwestorów nie tylko swoim zewnętrznym wyglądem – również jego wnętrze jest interesujące i nietypowe, a przy tym przemyślane, komfortowe i reprezentacyjne.

Tę ostatnią jego cechę podkreśla niezwykle przestronny salon, którego rozmiar znacznie powiększa pustka nad nim. Dzięki niej mieszkańcy i ich goście mogą oglądać imponującą konstrukcję dachu. Salon łączy się z holem i jadalnią, przez którą można się dostać do częściowo otwartej kuchni – razem pomieszczenia te tworzą zwartą, a jednocześnie obszerną strefę dzienną.

Drugą część parteru zajmuje komfortowa strefa nocna z dwiema sypialniami i łazienką oraz pomieszczenie techniczne z kotłownią.

Poddasze. Projekt domu Onuks, pracownia MTM Styl Poddasze. Projekt domu Onyks, pracownia MTM Styl

Dość nietypowe jak na przyzwyczajenia Polaków jest wykorzystanie poddasza. Na tej kondygnacji zaprojektowano obszerny apartament gospodarzy z własną łazienką i sporą garderobą. Ciekawym i rzadko spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie w sypialni panoramicznego okna, z którego rozciąga się widok na salon.

Resztę poddasza zajmuje rozległa antresola, na której bez problemu można zaaranżować pokój rodzinny albo dodatkowe miejsce spotkań z przyjaciółmi. Sprzyja temu rozwiązaniu także możliwość wyjścia na balkon z widokiem na ogród.

Biorąc pod uwagę charakterystykę Onyksu, jest on świetną propozycją dla osób preferujących rozwiązania nowoczesne, ale niechcących (lub ze względu np. na warunki zabudowy na ich działce niemogących) całkowicie odciąć się od tradycyjnej architektury. Jak widać połączenie różnych stylistyk w harmonijną całość jest możliwa, co więcej – daje zaskakująco dobre efekty.

Dzięki pustce nad salonem można uzyskać niezwykły efekt przestrzenny – wysokie pomieszczenia zawsze robią duże wrażenie. Dzięki pustce nad salonem można uzyskać niezwykły efekt przestrzenny – wysokie pomieszczenia zawsze robią duże wrażenie.


 

Projekt domu: TK17TK17120,68 m²
Projekt domu: LisandraLisandra122,24 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK28ATK28A122,59 m²
Projekt domu: Lisandra 2MLisandra 2M122,90 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Das Haus IDas Haus I123,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44

KOMINEK W MIESZKANIU

Montując kominek, czy kozę trzeba zadbać o bezpieczeństwo p-poż. Bez dobrego sznura uszczelniającego się na pewno nie obejdziecie. Bardzo dobre jakościowo i w przystępnej cenie ma takie sznury firma Protectro - http://dylatacjeppoz.pl/. Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby montaż przebiegł bez problemu i aby można było bezpiecznie używać kominek.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:04:44

Projekt wnętrz

Tyle samo ile kosztuje kupno mieszkania:) Wszystko zależy od tego jaki metraż, jakie masz wymagania i jaką firmę zatrudnisz. Przedzwoń sobie do kilku firm (jak jesteś z Krakowa lub okolic to koniecznie zadzwoń do http://intellio.pl/kontakt-krakow/), porozmawiaj. Powiedz czego oczekujesz i niech ci powiedzą przybliżoną cenę za projekt. Inaczej trudno powiedzieć jakiego rzędu będzie to kwota.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:00:23

Pomysły na sufit podwieszany:))))

Jeśli chodzi o sufity podwieszane, to polecam sobie obejrzeć na stronie http://blog.barwasystem.pl/, jak takie sufity, robi jedna z lepszych firm na polskim rynku. Widziałem już kilka ich realizacji na żywo, a jeszcze więcej na zdjęciach i zawsze jestem pod wrażeniem i estetyki wykonania i funkcjonalności. Robią oni duże projekty, i warto sobie popatrzeć, jak to powinno wyglądać.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:57:03

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Racja, pompa ciepła to dobry pomysł na ekologiczne ogrzewanie domu. Zobacz sobie ofertę firmy http://dimplex.pl/, bo jest kilka rodzajów pomp (gruntowa, powietrzna) i zanim się zdecydujesz na konkretny rodzaj i model, warto poczytać i popytać fachowców. Dobór pompy nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników, więc najlepiej całość zlecić solidnej firmie.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:50:43
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.