Salon aż po dach

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-03-15
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Projekt domu Onuks, pracownia MTM Styl Projekt domu Onuks, pracownia MTM Styl

Eklektyzm panujący w dzisiejszym świecie znajduje odzwierciedlenie także w architekturze. Widać to szczególnie wyraźnie w powstających w dużych miastach centrach handlowych czy reprezentacyjnych biurowcach. To dość dowolne łączenie przeróżnych stylów nie omija także budownictwa jednorodzinnego.

[koniec abstraktu]

Wśród projektów gotowych ta tendencja jest widoczna głównie w łączeniu tradycyjnych brył przekrytych dachami spadzistymi z nowoczesnym, modernistycznym wykończeniem elewacji oraz sposobem użycia materiałów kojarzącym się do niedawna z budynkami użyteczności publicznej.

Dodatkowo dla podkreślenia nowoczesności domu używa się kubistycznych elementów dołączonych do bryły (np. płasko zadaszone garaże lub wiaty) oraz asymetrycznie rozłożonych przeszkleń o nietypowych kształtach.

Biura architektoniczne, reagując na zapotrzebowanie rynku, oferują coraz więcej tego rodzaju projektów, a w niektórych przypadkach wręcz proponują dwie stylizacje tego samego domu: tradycyjną i nowoczesną. Jednak najciekawiej wyglądają budynki, które od samego początku łączą w sobie różne elementy w harmonijną całość.

Projekt domu Onuks, pracownia MTM Styl Projekt domu Onyks, pracownia MTM Styl

Jedną z bardziej interesujących propozycji tego typu jest projekt Onyks z pracowni MTM Styl. Budynek ma prostą bryłę z tradycyjnym dwuspadowym dachem, jednak praktycznie wszystkie pozostałe elementy sprawiają, że każdy stwierdzi, iż jest to dom nowoczesny. Szczególną rolę spełnia w tym przypadku potraktowanie detali i sposób wykończenia elewacji.

Dach pokryto blachą harmonizującą z resztą elewacji, do której wykończenia zastosowano kilka rodzajów materiału, m.in. tynk cienkowarstwowy i strukturalny, płyty kamienne i ceramiczne, a także metal, z którego wykonano barierki balkonu i żaluzje osłaniające taras przed zbytnim nasłonecznieniem. Nowoczesności dodają także geometryczne elementy: zadaszenie wejścia połączone w całość z wiatą garażową i słupy podtrzymujące balkon nad tarasem.

Jednak największy wpływ na wygląd domu, szczególnie od strony ogrodu, mają asymetrycznie rozmieszczone okna. Zwłaszcza ogromne przeszklenie salonu jest niezwykle reprezentacyjne, a przy tym bardzo funkcjonalne, gdyż znakomicie doświetla wnętrze.

Parter. Projekt domu Onuks, pracownia MTM Styl Parter. Projekt domu Onyks, pracownia MTM Styl

Prezentowany projekt budzi zainteresowanie inwestorów nie tylko swoim zewnętrznym wyglądem – również jego wnętrze jest interesujące i nietypowe, a przy tym przemyślane, komfortowe i reprezentacyjne.

Tę ostatnią jego cechę podkreśla niezwykle przestronny salon, którego rozmiar znacznie powiększa pustka nad nim. Dzięki niej mieszkańcy i ich goście mogą oglądać imponującą konstrukcję dachu. Salon łączy się z holem i jadalnią, przez którą można się dostać do częściowo otwartej kuchni – razem pomieszczenia te tworzą zwartą, a jednocześnie obszerną strefę dzienną.

Drugą część parteru zajmuje komfortowa strefa nocna z dwiema sypialniami i łazienką oraz pomieszczenie techniczne z kotłownią.

Poddasze. Projekt domu Onuks, pracownia MTM Styl Poddasze. Projekt domu Onyks, pracownia MTM Styl

Dość nietypowe jak na przyzwyczajenia Polaków jest wykorzystanie poddasza. Na tej kondygnacji zaprojektowano obszerny apartament gospodarzy z własną łazienką i sporą garderobą. Ciekawym i rzadko spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie w sypialni panoramicznego okna, z którego rozciąga się widok na salon.

Resztę poddasza zajmuje rozległa antresola, na której bez problemu można zaaranżować pokój rodzinny albo dodatkowe miejsce spotkań z przyjaciółmi. Sprzyja temu rozwiązaniu także możliwość wyjścia na balkon z widokiem na ogród.

Biorąc pod uwagę charakterystykę Onyksu, jest on świetną propozycją dla osób preferujących rozwiązania nowoczesne, ale niechcących (lub ze względu np. na warunki zabudowy na ich działce niemogących) całkowicie odciąć się od tradycyjnej architektury. Jak widać połączenie różnych stylistyk w harmonijną całość jest możliwa, co więcej – daje zaskakująco dobre efekty.

Dzięki pustce nad salonem można uzyskać niezwykły efekt przestrzenny – wysokie pomieszczenia zawsze robią duże wrażenie. Dzięki pustce nad salonem można uzyskać niezwykły efekt przestrzenny – wysokie pomieszczenia zawsze robią duże wrażenie.


 

Projekt domu: AlionAlion136,35 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Alion 2MAlion 2M136,79 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: ArteoArteo136,93 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: AsanAsan137,23 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: AtosAtos137,23 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Charakterystyka energetyczna a projekt budowlany

Witam, Mam pytanie dotyczące charakterystyki energetycznej budynku i pozwolenia na budowę. Jak to w praktyce wygląda, gdy składamy projekt budowlany z załączoną charakterystyką? Dokładnie chodzi mi o przypadek gdy mamy już zrobiony projekt budowlany, do którego robimy dopiero charakterystykę i w której nie wychodzi wskaźnik EP. I co wtedy zrobić? Czy projekt z taką charakterystyką zostanie przyjęty w urzędzie czy może zostanie odrzucony? Sprawa dotyczy budynku produkcyjnego/magazynowego/technologicznego, gdzie nie będą przebywać ludzie . Ogrzewanie i cwu - elektryczne. W przypadku przebudowy wystarczy spełnić izolacyjność przegród, a dla nowego budynku dodatkowo EP. Czy można uzasadnić wysokie EP brakiem możliwości zastosowania innego sposobu ogrzewania i przygotowania c.w.u.? Co zrobić w takiej sytuacji z projektem budowlanym.

Autor: grzegorz32f, data: 2018-12-11 13:50:12

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.