Salon aż po dach

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-03-15
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Projekt domu Onuks, pracownia MTM Styl Projekt domu Onuks, pracownia MTM Styl

Eklektyzm panujący w dzisiejszym świecie znajduje odzwierciedlenie także w architekturze. Widać to szczególnie wyraźnie w powstających w dużych miastach centrach handlowych czy reprezentacyjnych biurowcach. To dość dowolne łączenie przeróżnych stylów nie omija także budownictwa jednorodzinnego.

[koniec abstraktu]

Wśród projektów gotowych ta tendencja jest widoczna głównie w łączeniu tradycyjnych brył przekrytych dachami spadzistymi z nowoczesnym, modernistycznym wykończeniem elewacji oraz sposobem użycia materiałów kojarzącym się do niedawna z budynkami użyteczności publicznej.

Dodatkowo dla podkreślenia nowoczesności domu używa się kubistycznych elementów dołączonych do bryły (np. płasko zadaszone garaże lub wiaty) oraz asymetrycznie rozłożonych przeszkleń o nietypowych kształtach.

Biura architektoniczne, reagując na zapotrzebowanie rynku, oferują coraz więcej tego rodzaju projektów, a w niektórych przypadkach wręcz proponują dwie stylizacje tego samego domu: tradycyjną i nowoczesną. Jednak najciekawiej wyglądają budynki, które od samego początku łączą w sobie różne elementy w harmonijną całość.

Projekt domu Onuks, pracownia MTM Styl Projekt domu Onyks, pracownia MTM Styl

Jedną z bardziej interesujących propozycji tego typu jest projekt Onyks z pracowni MTM Styl. Budynek ma prostą bryłę z tradycyjnym dwuspadowym dachem, jednak praktycznie wszystkie pozostałe elementy sprawiają, że każdy stwierdzi, iż jest to dom nowoczesny. Szczególną rolę spełnia w tym przypadku potraktowanie detali i sposób wykończenia elewacji.

Dach pokryto blachą harmonizującą z resztą elewacji, do której wykończenia zastosowano kilka rodzajów materiału, m.in. tynk cienkowarstwowy i strukturalny, płyty kamienne i ceramiczne, a także metal, z którego wykonano barierki balkonu i żaluzje osłaniające taras przed zbytnim nasłonecznieniem. Nowoczesności dodają także geometryczne elementy: zadaszenie wejścia połączone w całość z wiatą garażową i słupy podtrzymujące balkon nad tarasem.

Jednak największy wpływ na wygląd domu, szczególnie od strony ogrodu, mają asymetrycznie rozmieszczone okna. Zwłaszcza ogromne przeszklenie salonu jest niezwykle reprezentacyjne, a przy tym bardzo funkcjonalne, gdyż znakomicie doświetla wnętrze.

Parter. Projekt domu Onuks, pracownia MTM Styl Parter. Projekt domu Onyks, pracownia MTM Styl

Prezentowany projekt budzi zainteresowanie inwestorów nie tylko swoim zewnętrznym wyglądem – również jego wnętrze jest interesujące i nietypowe, a przy tym przemyślane, komfortowe i reprezentacyjne.

Tę ostatnią jego cechę podkreśla niezwykle przestronny salon, którego rozmiar znacznie powiększa pustka nad nim. Dzięki niej mieszkańcy i ich goście mogą oglądać imponującą konstrukcję dachu. Salon łączy się z holem i jadalnią, przez którą można się dostać do częściowo otwartej kuchni – razem pomieszczenia te tworzą zwartą, a jednocześnie obszerną strefę dzienną.

Drugą część parteru zajmuje komfortowa strefa nocna z dwiema sypialniami i łazienką oraz pomieszczenie techniczne z kotłownią.

Poddasze. Projekt domu Onuks, pracownia MTM Styl Poddasze. Projekt domu Onyks, pracownia MTM Styl

Dość nietypowe jak na przyzwyczajenia Polaków jest wykorzystanie poddasza. Na tej kondygnacji zaprojektowano obszerny apartament gospodarzy z własną łazienką i sporą garderobą. Ciekawym i rzadko spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie w sypialni panoramicznego okna, z którego rozciąga się widok na salon.

Resztę poddasza zajmuje rozległa antresola, na której bez problemu można zaaranżować pokój rodzinny albo dodatkowe miejsce spotkań z przyjaciółmi. Sprzyja temu rozwiązaniu także możliwość wyjścia na balkon z widokiem na ogród.

Biorąc pod uwagę charakterystykę Onyksu, jest on świetną propozycją dla osób preferujących rozwiązania nowoczesne, ale niechcących (lub ze względu np. na warunki zabudowy na ich działce niemogących) całkowicie odciąć się od tradycyjnej architektury. Jak widać połączenie różnych stylistyk w harmonijną całość jest możliwa, co więcej – daje zaskakująco dobre efekty.

Dzięki pustce nad salonem można uzyskać niezwykły efekt przestrzenny – wysokie pomieszczenia zawsze robią duże wrażenie. Dzięki pustce nad salonem można uzyskać niezwykły efekt przestrzenny – wysokie pomieszczenia zawsze robią duże wrażenie.


 

Projekt domu: DarlenaDarlena143,55 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: WilsonWilson145,20 m²
Projekt domu: Prosty 2AProsty 2A145,50 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TamaraTamara146,00 m²
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.