Segregujemy śmieci

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-07-01
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami. Nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami.

Od dnia 1 lipca 2013 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące gospodarowania odpadkami. Wszyscy właściciele nieruchomości, którzy chcą zaoszczędzić na opłatach za wywóz nieczystości i zgłosili ten fakt do urzędu, zaczynają recycling śmieci.

[koniec abstraktu]

Od 1 lipca to gminy, a nie prywatne firmy, podpisywać będą umowy na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadków. Właściciele domów jednorodzinnych sami podpisują umowę na odbiór śmieci, chyba że daną nieruchomością opiekuje się zarządca. W pierwszej kolejności należy wypowiedzieć umowę z obecnym odbiorcą śmieci. Dalej, należy wypełnić deklarację dotyczącą wysokości opłat za odpady (zależnej od wielkości lokalu i/lub liczby mieszkańców) i złożyć w odpowiednim punkcie. Stawka za śmieci jest inna w każdym mieście. Dla przykładu – w przypadku wrocławskich domków jednorodzinnych: to 95 gr za każdy metr m2 nieruchomości lub 22 zł za każdego mieszkańca. Odbiór śmieci nieposegregowanych to 1,42 zł za m2 i 33 zł od osoby. W Krakowie - dla gospodarstwa domowego jednoosobowego - 32,50 zł za wywóz śmieci segregowanych oraz 48,50 zł za śmieci nieselektywne. Opłata uiszczana jest każdego miesiąca w formie podatku za odbiór odpadów komunalnych.

Teoretycznie, w każdej nieruchomości powinno znajdować się 7 pojemników na odpadki, w praktyce jednak baterie, leki i elektroodpady mogą być przechowywane oddzielnie i na bieżąco oddawane do odpowiednich punktów zbiórki selektywnej. Wiele osób decyduje się jedynie na dwa kosze – jeden na śmieci posegregowane, drugi dla nieselektywnych odpadów. W przypadku większej ilości miejsca dobrze jest zainwestować w system składowania odpadków z osobnymi pojemnikami o różnej wielkości . Należy dokładnie poznać zasady, jakie obowiązują przy zapełnianiu pojemnika niebieskiego (materiały papierowe), zielonego (szło kolorowe), żółtego (metale i plastik) oraz brązowego (z odpadkami ulegającymi biodegradacji). Na przykład odpadki plastikowe i metalowe muszą być czyste i suche, a papier nie może być zatłuczony lub wilgotny. Właściciele nieruchomości mogą także zdecydować się na własny kompostownik, na którym rozkładane będą odpadki kuchenne oraz trawa i liście.

Ekologiczni płacą mniej. Opłaty za selektywne zbieranie odpadków są niższe, a segregacja śmieci tylko z pozoru jest skomplikowana. Po poznaniu kilku podstawowych zasad i wdrożeniu się w recycling, można szybko i łatwo zaoszczędzić, pomagając jednocześnie środowisku naturalnemu. 

Projekt domu: Nika 4Nika 4133,01 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: KordianKordian133,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Galilea BisGalilea Bis133,75 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: ArmandaArmanda133,85 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK74TK74133,95 m²
Projekt domu: Torina 2MTorina 2M133,99 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Ochrona przeciwpożarowa

[url]http://dylatacjeppoz.pl/[/url]

Autor: Tom55, data: 2019-03-21 12:41:45

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.