Segregujemy śmieci

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-07-01
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami. Nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami.

Od dnia 1 lipca 2013 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące gospodarowania odpadkami. Wszyscy właściciele nieruchomości, którzy chcą zaoszczędzić na opłatach za wywóz nieczystości i zgłosili ten fakt do urzędu, zaczynają recycling śmieci.

[koniec abstraktu]

Od 1 lipca to gminy, a nie prywatne firmy, podpisywać będą umowy na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadków. Właściciele domów jednorodzinnych sami podpisują umowę na odbiór śmieci, chyba że daną nieruchomością opiekuje się zarządca. W pierwszej kolejności należy wypowiedzieć umowę z obecnym odbiorcą śmieci. Dalej, należy wypełnić deklarację dotyczącą wysokości opłat za odpady (zależnej od wielkości lokalu i/lub liczby mieszkańców) i złożyć w odpowiednim punkcie. Stawka za śmieci jest inna w każdym mieście. Dla przykładu – w przypadku wrocławskich domków jednorodzinnych: to 95 gr za każdy metr m2 nieruchomości lub 22 zł za każdego mieszkańca. Odbiór śmieci nieposegregowanych to 1,42 zł za m2 i 33 zł od osoby. W Krakowie - dla gospodarstwa domowego jednoosobowego - 32,50 zł za wywóz śmieci segregowanych oraz 48,50 zł za śmieci nieselektywne. Opłata uiszczana jest każdego miesiąca w formie podatku za odbiór odpadów komunalnych.

Teoretycznie, w każdej nieruchomości powinno znajdować się 7 pojemników na odpadki, w praktyce jednak baterie, leki i elektroodpady mogą być przechowywane oddzielnie i na bieżąco oddawane do odpowiednich punktów zbiórki selektywnej. Wiele osób decyduje się jedynie na dwa kosze – jeden na śmieci posegregowane, drugi dla nieselektywnych odpadów. W przypadku większej ilości miejsca dobrze jest zainwestować w system składowania odpadków z osobnymi pojemnikami o różnej wielkości . Należy dokładnie poznać zasady, jakie obowiązują przy zapełnianiu pojemnika niebieskiego (materiały papierowe), zielonego (szło kolorowe), żółtego (metale i plastik) oraz brązowego (z odpadkami ulegającymi biodegradacji). Na przykład odpadki plastikowe i metalowe muszą być czyste i suche, a papier nie może być zatłuczony lub wilgotny. Właściciele nieruchomości mogą także zdecydować się na własny kompostownik, na którym rozkładane będą odpadki kuchenne oraz trawa i liście.

Ekologiczni płacą mniej. Opłaty za selektywne zbieranie odpadków są niższe, a segregacja śmieci tylko z pozoru jest skomplikowana. Po poznaniu kilku podstawowych zasad i wdrożeniu się w recycling, można szybko i łatwo zaoszczędzić, pomagając jednocześnie środowisku naturalnemu. 

Projekt domu: Malinowy (KO)Malinowy (KO)118,43 m²
Projekt domu: Noelia ModernNoelia Modern118,82 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK33TK33119,71 m²
Projekt domu: Ciekawy 1ACiekawy 1A119,90 m²
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Osobiście użyłem żywotnika olbrzymiego (szczególnie przy drzwiach). Wcześniej skorzystałem z porady eksperta na http://www.zgarden.pl/ Jestem zadowolony i mam nadzieję, że może tamtejsi eksperci coś panu doradzą.

Autor: mitronas, data: 2018-03-15 11:14:44

KOMINEK W MIESZKANIU

Montując kominek, czy kozę trzeba zadbać o bezpieczeństwo p-poż. Bez dobrego sznura uszczelniającego się na pewno nie obejdziecie. Bardzo dobre jakościowo i w przystępnej cenie ma takie sznury firma Protectro - http://dylatacjeppoz.pl/. Warto o tym pomyśleć wcześniej, żeby montaż przebiegł bez problemu i aby można było bezpiecznie używać kominek.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:04:44

Projekt wnętrz

Tyle samo ile kosztuje kupno mieszkania:) Wszystko zależy od tego jaki metraż, jakie masz wymagania i jaką firmę zatrudnisz. Przedzwoń sobie do kilku firm (jak jesteś z Krakowa lub okolic to koniecznie zadzwoń do http://intellio.pl/kontakt-krakow/), porozmawiaj. Powiedz czego oczekujesz i niech ci powiedzą przybliżoną cenę za projekt. Inaczej trudno powiedzieć jakiego rzędu będzie to kwota.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 22:00:23

Pomysły na sufit podwieszany:))))

Jeśli chodzi o sufity podwieszane, to polecam sobie obejrzeć na stronie http://blog.barwasystem.pl/, jak takie sufity, robi jedna z lepszych firm na polskim rynku. Widziałem już kilka ich realizacji na żywo, a jeszcze więcej na zdjęciach i zawsze jestem pod wrażeniem i estetyki wykonania i funkcjonalności. Robią oni duże projekty, i warto sobie popatrzeć, jak to powinno wyglądać.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:57:03

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Racja, pompa ciepła to dobry pomysł na ekologiczne ogrzewanie domu. Zobacz sobie ofertę firmy http://dimplex.pl/, bo jest kilka rodzajów pomp (gruntowa, powietrzna) i zanim się zdecydujesz na konkretny rodzaj i model, warto poczytać i popytać fachowców. Dobór pompy nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników, więc najlepiej całość zlecić solidnej firmie.

Autor: Tom55, data: 2018-03-03 21:50:43
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.