Segregujemy śmieci

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-07-01
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami. Nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami.

Od dnia 1 lipca 2013 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące gospodarowania odpadkami. Wszyscy właściciele nieruchomości, którzy chcą zaoszczędzić na opłatach za wywóz nieczystości i zgłosili ten fakt do urzędu, zaczynają recycling śmieci.

[koniec abstraktu]

Od 1 lipca to gminy, a nie prywatne firmy, podpisywać będą umowy na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadków. Właściciele domów jednorodzinnych sami podpisują umowę na odbiór śmieci, chyba że daną nieruchomością opiekuje się zarządca. W pierwszej kolejności należy wypowiedzieć umowę z obecnym odbiorcą śmieci. Dalej, należy wypełnić deklarację dotyczącą wysokości opłat za odpady (zależnej od wielkości lokalu i/lub liczby mieszkańców) i złożyć w odpowiednim punkcie. Stawka za śmieci jest inna w każdym mieście. Dla przykładu – w przypadku wrocławskich domków jednorodzinnych: to 95 gr za każdy metr m2 nieruchomości lub 22 zł za każdego mieszkańca. Odbiór śmieci nieposegregowanych to 1,42 zł za m2 i 33 zł od osoby. W Krakowie - dla gospodarstwa domowego jednoosobowego - 32,50 zł za wywóz śmieci segregowanych oraz 48,50 zł za śmieci nieselektywne. Opłata uiszczana jest każdego miesiąca w formie podatku za odbiór odpadów komunalnych.

Teoretycznie, w każdej nieruchomości powinno znajdować się 7 pojemników na odpadki, w praktyce jednak baterie, leki i elektroodpady mogą być przechowywane oddzielnie i na bieżąco oddawane do odpowiednich punktów zbiórki selektywnej. Wiele osób decyduje się jedynie na dwa kosze – jeden na śmieci posegregowane, drugi dla nieselektywnych odpadów. W przypadku większej ilości miejsca dobrze jest zainwestować w system składowania odpadków z osobnymi pojemnikami o różnej wielkości . Należy dokładnie poznać zasady, jakie obowiązują przy zapełnianiu pojemnika niebieskiego (materiały papierowe), zielonego (szło kolorowe), żółtego (metale i plastik) oraz brązowego (z odpadkami ulegającymi biodegradacji). Na przykład odpadki plastikowe i metalowe muszą być czyste i suche, a papier nie może być zatłuczony lub wilgotny. Właściciele nieruchomości mogą także zdecydować się na własny kompostownik, na którym rozkładane będą odpadki kuchenne oraz trawa i liście.

Ekologiczni płacą mniej. Opłaty za selektywne zbieranie odpadków są niższe, a segregacja śmieci tylko z pozoru jest skomplikowana. Po poznaniu kilku podstawowych zasad i wdrożeniu się w recycling, można szybko i łatwo zaoszczędzić, pomagając jednocześnie środowisku naturalnemu. 

Projekt domu: HomeKONCEPT-56HomeKONCEPT-56150,23 m²
Projekt domu: Amarylis 5 (CE)Amarylis 5 (CE)150,85 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: KamineroKaminero150,88 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK77TK77152,02 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Amarylis 3 (CE)Amarylis 3 (CE)152,60 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier się fajnie sprawuje w połączeniu z ładnym tynkiem. Ja mam akurat z King Klinker (chawlę sobie). Miałem bardzo dobrego fachowca, który ogarnął temat montażu. Fasada ma 2 lata i wygląda barzdo świeżo

Autor: filipmaks, data: 2018-06-01 13:12:00

Wybór projektu domu jednorodzinnego.

Moim zdaniem, a przynajmniej my się tym kierowaliśmy podczas wyboru projektu i budowy to oddzielenie w domu części dziennej od częsci sypialnej, mamy dwoje dośc małych jeszcze dzieci, które moga hałasowac i bałaganić ile wlezie, ale jak idziemy do częsci sypialnej to tam jest wszystko jasne - cisza, spokój, odpoczynek. Skusiliśmy się też na rozbudowany, przylegający garaż z kotłownią, oraz jeszcze jednym pomieszczeniem gospodarczym, które znajduje sięteż w garażu służącym za miejsce spoczynku dla weków, przetworów, ziemniaków i innych zakupów, które przenosimy prosto z garażu :). W pomieszczeniu gospodarczym mamy też pralkę, więc cały bałagan nazwijmy to - siedzi w garażu :). Projekt kupowaliśmy na pracownia-projekty.pl i nie wprowadzaliśmy żadnych zmian :) Mamy 4 sypialnie, w tym niewielki ale przytulny pokój gościnny, dwie łazienki - jedna w częsci dziennej, druga w części sypialnej - tutaj wanna, prysznic. Część sypialna znajduje się na takim jakby półpiętrze nad garażem, który jest odrobine schowany w ziemi. Dom jest na tyle długi, że zasłania cały tył podrórka, więc z ulicy nie widać kto i co tam robi, bez montowania nie wiadomo jak zabudowanej bramy i ogrodzenia :)

Autor: lukaszlukasz, data: 2018-06-01 12:54:54

Ogrzewnie domu kominkiem

Ja na waszym miejscu nie bawiłbym się ani w ogrzewanie samym kominkiem, ani w żadne inne kotły na paliwa stałe. Już niedługo wchodzi w życie ustawa antysmogowa i moim zdaniem nie sensu pchać się w takie systemy ogrzewania domu. Lepiej się zastanowić nad montażem pompy ciepła. Poczytajcie sobie na stronie firmy, która zajmuje się montażem pomp od lat - http://dimplex.pl/, jakie taka pompa daje możliwości i korzyści. Obecnie nie ma lepszego, bardziej ekonomicznego czy ekologicznego systemu.

Autor: Tom55, data: 2018-05-29 19:52:47

Kocioł na paliwo czy na węgiel?

Jeśli ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A w dodatku ogrzewanie gazowe jest ekologiczne i bardzo wygodne. Nie trzeba przy nim praktycznie nic robić.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:47:48

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Pompa ciepła może i fajna - ale dość droga opcja (chodzi mi oczywiście o sam koszt zakupu pompy). Jeśli natomiast ma się dostęp do gazu to najlepszą opcją jest kocioł gazowy. Dobry kocioł, polskiej firmy http://termet.com.pl/, można kupić w bardzo dobrej cenie. Z montażem też nie ma problemów, bo w całej Polsce jest dużo instalatorów, którzy mają potrzebne uprawnienia. A ogrzewanie gazowe podobnie jak pompa ciepłą jest ekologiczne i bardzo wygodne.

Autor: Enieli, data: 2018-05-29 19:45:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.