Segregujemy śmieci

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-07-01
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami. Nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami.

Od dnia 1 lipca 2013 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące gospodarowania odpadkami. Wszyscy właściciele nieruchomości, którzy chcą zaoszczędzić na opłatach za wywóz nieczystości i zgłosili ten fakt do urzędu, zaczynają recycling śmieci.

[koniec abstraktu]

Od 1 lipca to gminy, a nie prywatne firmy, podpisywać będą umowy na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadków. Właściciele domów jednorodzinnych sami podpisują umowę na odbiór śmieci, chyba że daną nieruchomością opiekuje się zarządca. W pierwszej kolejności należy wypowiedzieć umowę z obecnym odbiorcą śmieci. Dalej, należy wypełnić deklarację dotyczącą wysokości opłat za odpady (zależnej od wielkości lokalu i/lub liczby mieszkańców) i złożyć w odpowiednim punkcie. Stawka za śmieci jest inna w każdym mieście. Dla przykładu – w przypadku wrocławskich domków jednorodzinnych: to 95 gr za każdy metr m2 nieruchomości lub 22 zł za każdego mieszkańca. Odbiór śmieci nieposegregowanych to 1,42 zł za m2 i 33 zł od osoby. W Krakowie - dla gospodarstwa domowego jednoosobowego - 32,50 zł za wywóz śmieci segregowanych oraz 48,50 zł za śmieci nieselektywne. Opłata uiszczana jest każdego miesiąca w formie podatku za odbiór odpadów komunalnych.

Teoretycznie, w każdej nieruchomości powinno znajdować się 7 pojemników na odpadki, w praktyce jednak baterie, leki i elektroodpady mogą być przechowywane oddzielnie i na bieżąco oddawane do odpowiednich punktów zbiórki selektywnej. Wiele osób decyduje się jedynie na dwa kosze – jeden na śmieci posegregowane, drugi dla nieselektywnych odpadów. W przypadku większej ilości miejsca dobrze jest zainwestować w system składowania odpadków z osobnymi pojemnikami o różnej wielkości . Należy dokładnie poznać zasady, jakie obowiązują przy zapełnianiu pojemnika niebieskiego (materiały papierowe), zielonego (szło kolorowe), żółtego (metale i plastik) oraz brązowego (z odpadkami ulegającymi biodegradacji). Na przykład odpadki plastikowe i metalowe muszą być czyste i suche, a papier nie może być zatłuczony lub wilgotny. Właściciele nieruchomości mogą także zdecydować się na własny kompostownik, na którym rozkładane będą odpadki kuchenne oraz trawa i liście.

Ekologiczni płacą mniej. Opłaty za selektywne zbieranie odpadków są niższe, a segregacja śmieci tylko z pozoru jest skomplikowana. Po poznaniu kilku podstawowych zasad i wdrożeniu się w recycling, można szybko i łatwo zaoszczędzić, pomagając jednocześnie środowisku naturalnemu. 

Projekt domu: HomeKONCEPT-50HomeKONCEPT-50186,60 m²
Projekt domu: Endo 3Endo 3187,85 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: KaroKaro188,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-37HomeKONCEPT-37191,08 m²
Projekt domu: Goran 3Goran 3191,08 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-59HomeKONCEPT-59198,09 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-29HomeKONCEPT-29201,10 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-33HomeKONCEPT-33213,89 m²
Więcej polecanych projektów domów

Charakterystyka energetyczna a projekt budowlany

Witam, Mam pytanie dotyczące charakterystyki energetycznej budynku i pozwolenia na budowę. Jak to w praktyce wygląda, gdy składamy projekt budowlany z załączoną charakterystyką? Dokładnie chodzi mi o przypadek gdy mamy już zrobiony projekt budowlany, do którego robimy dopiero charakterystykę i w której nie wychodzi wskaźnik EP. I co wtedy zrobić? Czy projekt z taką charakterystyką zostanie przyjęty w urzędzie czy może zostanie odrzucony? Sprawa dotyczy budynku produkcyjnego/magazynowego/technologicznego, gdzie nie będą przebywać ludzie . Ogrzewanie i cwu - elektryczne. W przypadku przebudowy wystarczy spełnić izolacyjność przegród, a dla nowego budynku dodatkowo EP. Czy można uzasadnić wysokie EP brakiem możliwości zastosowania innego sposobu ogrzewania i przygotowania c.w.u.? Co zrobić w takiej sytuacji z projektem budowlanym.

Autor: grzegorz32f, data: 2018-12-11 13:50:12

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.