Segregujemy śmieci

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-07-01
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami. Nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami.

Od dnia 1 lipca 2013 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące gospodarowania odpadkami. Wszyscy właściciele nieruchomości, którzy chcą zaoszczędzić na opłatach za wywóz nieczystości i zgłosili ten fakt do urzędu, zaczynają recycling śmieci.

[koniec abstraktu]

Od 1 lipca to gminy, a nie prywatne firmy, podpisywać będą umowy na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadków. Właściciele domów jednorodzinnych sami podpisują umowę na odbiór śmieci, chyba że daną nieruchomością opiekuje się zarządca. W pierwszej kolejności należy wypowiedzieć umowę z obecnym odbiorcą śmieci. Dalej, należy wypełnić deklarację dotyczącą wysokości opłat za odpady (zależnej od wielkości lokalu i/lub liczby mieszkańców) i złożyć w odpowiednim punkcie. Stawka za śmieci jest inna w każdym mieście. Dla przykładu – w przypadku wrocławskich domków jednorodzinnych: to 95 gr za każdy metr m2 nieruchomości lub 22 zł za każdego mieszkańca. Odbiór śmieci nieposegregowanych to 1,42 zł za m2 i 33 zł od osoby. W Krakowie - dla gospodarstwa domowego jednoosobowego - 32,50 zł za wywóz śmieci segregowanych oraz 48,50 zł za śmieci nieselektywne. Opłata uiszczana jest każdego miesiąca w formie podatku za odbiór odpadów komunalnych.

Teoretycznie, w każdej nieruchomości powinno znajdować się 7 pojemników na odpadki, w praktyce jednak baterie, leki i elektroodpady mogą być przechowywane oddzielnie i na bieżąco oddawane do odpowiednich punktów zbiórki selektywnej. Wiele osób decyduje się jedynie na dwa kosze – jeden na śmieci posegregowane, drugi dla nieselektywnych odpadów. W przypadku większej ilości miejsca dobrze jest zainwestować w system składowania odpadków z osobnymi pojemnikami o różnej wielkości . Należy dokładnie poznać zasady, jakie obowiązują przy zapełnianiu pojemnika niebieskiego (materiały papierowe), zielonego (szło kolorowe), żółtego (metale i plastik) oraz brązowego (z odpadkami ulegającymi biodegradacji). Na przykład odpadki plastikowe i metalowe muszą być czyste i suche, a papier nie może być zatłuczony lub wilgotny. Właściciele nieruchomości mogą także zdecydować się na własny kompostownik, na którym rozkładane będą odpadki kuchenne oraz trawa i liście.

Ekologiczni płacą mniej. Opłaty za selektywne zbieranie odpadków są niższe, a segregacja śmieci tylko z pozoru jest skomplikowana. Po poznaniu kilku podstawowych zasad i wdrożeniu się w recycling, można szybko i łatwo zaoszczędzić, pomagając jednocześnie środowisku naturalnemu. 

Projekt domu: HomeKONCEPT-38HomeKONCEPT-38105,64 m²
Projekt domu: Ekonomiczny 2BEkonomiczny 2B106,10 m²
Projekt domu: Z Pomysłem 1Z Pomysłem 1106,80 m²
Projekt domu: Lisandra XSLisandra XS106,95 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Przytulny 2Przytulny 2107,40 m²
Projekt domu: Pliszka VIPliszka VI108,10 m²
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.