Skrojony na wąską działkę

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-07-19
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Projekt domu Gucio, pracownia MG Projekt Projekt domu Gucio, pracownia MG Projekt

Dobra działka to podstawa wszelkich działań. Powinna być kształtna, dobrze usytuowana i niedroga. Coraz częściej zdarza się, że jest również wąska. Parcele o szerokości poniżej 18 m nie są dziś wyjątkiem, szczególnie w dużych miastach, gdzie ceny ziemi budowlanej są wysokie i gdzie zaczyna brakować dobrych lokalizacji.

[koniec abstraktu]

Szukając miejsca pod nowy dom, nie warto od razu odrzucać działki, której mankamentem jest niewielka szerokość – pod warunkiem, że jest to jej jedyna wada przy wielu innych zaletach – np. korzystnym położeniu, dobrej komunikacji i infrastrukturze oraz przystępnej cenie. Decydując się na taki wybór, warto wiedzieć, że wąska działka na pewno będzie bardziej wymagająca. Istnieją jednak sposoby na jej optymalne wykorzystanie.

Pierwszym krokiem na wąskiej działce powinno być sprawdzenie, jakiej szerokości budynek można na niej postawić. By był wystarczająco wygodny, powinien mieć szerokość ok. 10 m, ale w przypadku wąskich działek ekonomicznym rozwiązaniem będzie dom o szerokości przynajmniej 6 m. Przepisy mówią (Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dn. 12 kwietnia 2002r.), że odległość pomiędzy budynkiem a granicą działki powinna wynosić 4 m, jeśli elewacja ma otwory okienne lub drzwiowe albo 3 m, jeśli ich nie posiada. Dom można postawić bliżej granicy, jeśli zlikwiduje się otwory okienne na jednej z elewacji oraz jeśli działka ma szerokość mniejszą niż 16 m (wtedy dopuszcza się odległość od budynku do granicy wynoszącą 1,5 m). Warto też zwrócić uwagę na wysunięte daleko poza obrys budynku lukarny, okap czy rynny, z których – zgodnie z przepisami – trzeba będzie zrezygnować. Niezależnie jednak od detali architektonicznych, dom najlepiej wpasować w działkę najwęższym bokiem od ulicy, oraz zadbać o optymalne wykorzystanie warunków naturalnych terenu (nasłonecznienia, ukształtowania itp.).

Parter Parter

Wąska elewacja frontowa jest dość trudna do zaaranżowania. Nie zawsze udaje się zmieścić na niej wejście do budynku. Czasami lepszym rozwiązaniem okazuje się wejście umieszczone na bocznej ścianie. Warto zatem poszukać projektu, który dobrze wpisze się w działkę. Duży wybór dostępnych propozycji pozwala dość precyzyjnie dobrać dom do wymagań. Dobrym przykładem domu na wąską działkę z wejściem umieszczonym na frontowej elewacji jest projekt Gucio pracowni MG Projekt.

Gucio to budynek zaprojektowany na planie prostokąta, z wejściem od północy lub wschodu. Szczytowa ściana domu, choć wąska (7,94 m), mieści zaaranżowane w podcieniu wejście do budynku oraz okno kuchenne. Zaletą projektu jest możliwość przeniesienia okna w kotłowni – z elewacji bocznej na frontową. Taki zabieg sprawi, że po stronie zachodniej lub północnej w ogóle nie będzie okien, a to oznacza dodatkowy metr na usytuowanie domu bliżej granicy działki! Warto wiedzieć, że na elewacji bez okien możemy wykorzystać luksfery (pustaki szklane), które doświetlą wnętrze. W przypadku projektu Gucio mogą one rozjaśnić kotłownię, łazienkę lub klatkę schodową. Takie rozwiązanie umożliwi zbliżenie domu od tej strony na 3 m do granicy działki. W sytuacji, kiedy taki zabieg nie wystarczy i ciągle brakuje nam odległości, warto pomyśleć o budowie bliźniaka. Wtedy można postawić budynek na granicy z sąsiadem (który postawi taki sam dom, tylko w lustrzanym odbiciu), co ułatwi zagospodarowanie i użytkowanie terenu wokół domu.

Poddasze Poddasze

Podczas wyboru projektu na wąską działkę duże znaczenie ma powierzchnia domu. By był on funkcjonalny i komfortowy dla 4-osobowej rodziny, planowany jest najczęściej na co najmniej dwóch kondygnacjach. W niektórych sytuacjach wąskie domy wymagają podpiwniczenia, co pozwala na zmieszczenie garażu i pomieszczeń gospodarczych np. kotłowni czy pralni. W przypadku prezentowanego projektu kotłownia zmieściła się na parterze zaraz przy wejściu do domu. Resztę powierzchni tej kondygnacji zajmuje strefa dzienna z wygodnie usytuowaną kuchnią, która, choć schowana, jest dobrze połączona z jadalnią i znajdującym się za nią słonecznym salonem. By dodatkowo zaoszczędzić miejsce na działce, można zrezygnować z efektownego wykusza w jadalni i wyrównać ścianę elewacji wschodniej lub południowej (w zależności od ustawienia wejścia względem stron świata – północy lub wschodu).

Poddasze domu zostało rozplanowane bardzo ekonomicznie. Mieści ono strefę nocną z trzema sypialniami i rodzinną łazienką. Każda sypialnia ma dodatkowe wnęki na garderoby i doświetlona jest oknami szczytowymi oraz oknami połaciowymi, które nie zabierają potrzebnego miejsca. W przypadku projektu Gucio można zyskać dodatkowe kilkadziesiąt centymetrów poprzez skrócenie okapów dachu. Minimalna działka do wybudowania tego domu w zaproponowanym przez projektanta wariancie powinna mieć wymiary 15,94×18,10 m.

Zobacz również inne projekty domów na wąską działkę:

Projekt domu Szyper M, pracownia MTM Styl Projekt domu Szyper M, pracownia MTM Styl

Projekt domu M83 - Róże i cynie, pracownia Murator Projekt domu M83 - Róże i cynie, pracownia Murator

Projekt domu Miodunka, pracownia Archeton Projekt domu Miodunka, pracownia Archeton

Projekt domu Miranda (z garażem), pracownia Archipelag Projekt domu Miranda (z garażem), pracownia Archipelag

Projekt domu Savino, pracownia Archigraph Projekt domu Savino, pracownia Archigraph

Projekt domu Gwiazdka III, pracownia Dobre Domy Projekt domu Gwiazdka III, pracownia Dobre Domy

Sprawy urzędowe

Hej, no i jak się sprawa załatwiła >?

Autor: Oleczek871, data: 2022-06-14 15:52:17

Przygotowanie ścian do malowania

Grunt również bym poleciła ten sam. A jesli chodzi o farbę to zdecydowanie Sigma Coatings

Autor: basiakaktus, data: 2022-06-10 09:29:42

Farba w łazience

U nas jest farba od Sigma Coatings Ceramic Clean. Nie mogę zlego słowa powiedziec, nic się nie dzieje. Odporna na wilgo i zabrudzenia. Nie wiem jak w przypadku innych, ale z pewnością wspomniana odpornosc na wilgoc powinna byc najważniejsza. :)

Autor: basiakaktus, data: 2022-06-10 09:22:05

Jak ukryć kable od telewizora?

Hmm najlepiej albo je schowac w listwie. Nasi znajomi tak sobie poradzili, ja mam na komodzie więc kabelki są schowane za meblem

Autor: basiakaktus, data: 2022-06-10 09:20:24

Farba do łazienek - opinie

Czesc ! Jeśli farba to musi byc odporna na wilgośc i różnego rodzaju zabrudzenia. U nas padło na Sigma Coatings Ceramic Clean. Jestem bardzo zadowolona :)

Autor: basiakaktus, data: 2022-06-10 09:18:01
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany