Śródziemnomorska lekkość stylu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-09-10
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Fot. Projekt Roma, Pracownia Projektowa Archipelag Fot. Projekt Roma, Pracownia Projektowa Archipelag

Projekty domów utrzymanych w śródziemnomorskim stylu naśladują prostotę i bezpretensjonalny wdzięk architektury z Południa. Uciekają od nadmiaru i wyszukanych form w kierunku lekkości kształtów, ciepłych barw i naturalnych materiałów. W naszym klimacie są jak wspomnienie upalnego dnia nad Adriatykiem – emanuje z nich radosna energia lata.

[koniec abstraktu]

Wielu z nas wraca z wakacyjnych wojaży rozmiłowanych w śródziemnomorskiej architekturze. Pewnie niejeden też upatrzył sobie włoski czy grecki domek, marząc, że uda mu się postawić podobny na rodzimym gruncie. Jednak u nas dominuje inny typ budownictwa i o znalezienie projektu duchem ze słonecznej Italii nie jest łatwo. Pierwszą przeszkodą są plany zagospodarowania przestrzennego, od lat przychylające się ku innym rozwiązaniom architektonicznym, a chyba najważniejszą – nasz klimat. Nasze domy mają absorbować jak najwięcej światła i ciepła słonecznego, zaś hiszpańscy czy włoscy architekci głowią się, jak ochronić domowników przed jego nadmiarem i uciążliwością. Duże, przeszklone powierzchnie od strony południowej i południowo-zachodniej to dla nas komfort cieplny, pozwalający na redukcję kosztów ogrzewania. W śródziemnomorskich projektach zaś kluczową rolę odgrywają podcienie, izolujące kubaturę od słońca. Nasze domy mają chronić głównie przed chłodem, te z Południa – przed skwarem długiego i zawsze upalnego lata. Małe nachylenia dachu, stanowiące jeden ze znaków rozpoznawczych południowej architektury, u nas okażą się mało praktyczne, gdy obficie sypnie śniegiem.

Zobacz projekt NERIO.

W pół drogi do Prowansji

Fot. Projekt Bursztyn, Pracownia MTM STYL Fot. Projekt Bursztyn, Pracownia MTM STYL

Nie ma co się oszukiwać – naszemu klimatowi daleko do podzwrotnikowego. Nie znaczy to jednak, że musimy rezygnować z marzeń o domu w stylu śródziemnomorskim. Są pracownie, które mają w swojej ofercie projekty utrzymane w tej właśnie stylistyce, zaimplementowane do naszych rodzimych wymagań klimatycznych i norm budowlanych. Przykładem może być „Bursztyn” pracowni MTM Styl. Dostępny jest w kilku wersjach, różniących się m.in. kątem nachylenia dachu – co pozwoli na wybranie wariantu najbardziej odpowiadającego lokalnym uregulowaniom. Projekt odważnie nawiązuje do stylu śródziemnomorskiego. Mimo zastosowanych tutaj pokaźnych podcieni nad tarasem, przewidziano jednocześnie spore, przeszklone powierzchnie. Okna poddaszowe są tak rozmieszczone, aby mogło przenikać przez nie jak najwięcej światła dziennego. To duży dom - o powierzchni użytkowej 287,20 mkw., przeznaczony dla 4-5 osobowej, a nawet jeszcze większej rodziny. Spora powierzchnia to również śródziemnomorska cecha – tamtejsze budownictwo jest przecież mocno osadzone w grecko-włoskiej tradycji rodzinności. Niewątpliwą zaletą tego typu budynków jest piętro bez skosów, co jednak przy niewielkim kącie nachylenia dachu nie czyni ich zbyt wysokimi. Pomieszczenia są ustawne i praktyczne, a zarazem sama kubatura budynku zgrabna i sprawiająca wrażenie bardzo harmonijnej. Te cechy doskonale udało się uchwycić w projekcie Bursztyn.

Zobacz projekt CYPRYS.

Piasek w słońcu

Fot. ProjektZx21, Pracownia Z500 Fot. ProjektZx21, Pracownia Z500

Cechą śródziemnomorskiego budownictwa jest jego prostota i sięganie po naturalne materiały. Ceramika, drewno, kamień doskonale się komponują z tymi projektami. Kolory również mają być jak zaczerpnięte z natury. Najczęściej spotykane są jasne, piaskowe elewacje, chętnie kontrastowane z ciemniejszymi detalami w różnych odcieniach ziemi, jak brązy, ochra, siena czy w barwach kamienia. Na charakterystyczne dla stylu śródziemnomorskiego połączenie piasku i drewna stawia projekt Zx21 pracowni Z500. Ten duży dom o powierzchni użytkowej 210mkw. wyraźnie nawiązuje do południowej stylistyki. Jest to przykład budynku o płaskim dachu, rzadziej spotykanym w naszej krajowej architekturze, za to wpisującym się w nowoczesne światowe trendy. Podcień nad obszernym tarasem na piętrze, równoważony jest przez ogromne przeszklone powierzchnie na parterze, przez co dom jest niezwykle słoneczny i jasny. Sięgające od ziemi do sufitu okna jadalniane, sprawiają, że pomieszczenie jest przepełnione słońcem. Projekt jest kompromisem między śródziemnomorską klasyką a wymaganiami naszego klimatu. Drewniane wykończenia osadzone w jasnej elewacji swoim ciepłym charakterem nawet ponurą jesienią będą przywodziły na myśl letnie dni. -Projekt Zx21 to wyróżniająca się nowoczesną linią rezydencja rodzinna, w której inspiracją architekta był styl nowoczesnych domów śródziemnomorskich, dostosowany także do warunków panujących w Polsce – mówi Urszula Zwierzyńska z pracowni Z500. -Posiada liczne, wysokie przeszklenia w strefie dziennej zaś wnętrze domu to duże, otwarte przenikające się przestrzenie. Na piętro prowadzą widoczne z salonu schody. Zaplanowano tutaj strefę prywatną domowników: 4 pokoje, każdy z własną garderobą oraz wygodną łazienką. Panoramiczny taras, który sprawdzi się jako atrakcyjne i urokliwe miejsce do odpoczynku, dostępny jest bezpośrednio z holu – dodaje.

Zobacz projekt NIEDUŻY.

Projekt domu: Nela 3Nela 3136,57 m²
Projekt domu: Twórczy D79Twórczy D79137,97 m²
Projekt domu: Dana 2Dana 2137,99 m²
Projekt domu: Kiri 2Kiri 2138,97 m²
Projekt domu: Harmonijny D56Harmonijny D56146,89 m²
Projekt domu: Dostępny D45Dostępny D45149,68 m²
Więcej polecanych projektów domów

budowa domu gryf 3 lub 4

Je jeszcze nie, ale sie przymierzam do tego, a o co konkretniej chciałaś zapytać ?

Autor: Oleczek871, data: 2022-10-27 11:53:54

Charakterystyka energetyczna a projekt budowlany

Podpinam się pod pytanie, ciężka sprawa ogólnie.

Autor: Oleczek871, data: 2022-08-26 15:57:41

Dopłaty do domów energooszczędnych

Dopłaty są chyba co roku z tego pamiętam ;)

Autor: Oleczek871, data: 2022-08-22 15:24:53

Przygotowanie ścian do malowania

A przepraszam bardzo, w czym kobiety są gorsze od Was ?

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 14:38:11

ściany w łazience - odpadający tynk

Ja miałam taki problem w mojej łązience niestety

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 13:28:22
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany