Stropy systemowe od A do Z

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-07-19
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Teriva Plus, Konbet (fot. Konbet) Teriva Plus, Konbet (fot. Konbet)

Stropy systemowe, a więc stropy budowane z prefabrykatów, stają się w Polsce coraz popularniejsze. Na wybór inwestorów wpływają liczne zalety zastosowania rozwiązań systemowych – materiałów dobrych jakościowo, ekologicznych, ekonomicznych, energooszczędnych, umożliwiających szybsze i sprawniejsze budowanie, które skraca czas i redukuje koszty budowy.

[koniec abstraktu]

Stropy systemowe, a więc stropy budowane z prefabrykatów, stają się w Polsce coraz popularniejsze. Na wybór inwestorów wpływają liczne zalety zastosowania rozwiązań systemowych – materiałów dobrych jakościowo, ekologicznych, ekonomicznych, energooszczędnych, umożliwiających szybsze i sprawniejsze budowanie, które skraca czas i redukuje koszty budowy. 

Funkcje stropu 

Strop jest poziomym elementem konstrukcyjnym, oddzielającym każdą kondygnacje w nieruchomości – podpiwniczenie, parter, piętra oraz użytkowe poddasze. Rozkłada on cały ciężar budynku (konstrukcji, mebli, sprzętów domowych i mieszkańców) na pionowe elementy, jak ściany nośne czy kolumny. Dobrze dobrany strop ogranicza także przenikanie wilgoci, ciepła i hałasu, a także usztywnia konstrukcję. 

Materiały i konstrukcje w tradycyjnych stropach 

We współczesnym budownictwie mieszkalnym stosowanych jest kilka podstawowych konstrukcji stropów, a każda z nich posiada wady i zalety. Strop drewniany ma najdłuższą, sięgającą setek lat tradycję. Strop taki jest lekki, przez co szybki i łatwy w budowaniu. Na niekorzyść przemawia jednak gorsza izolacja dźwiękowa oraz niższa trwałość i ognioodporność. Wady te skłaniają inwestorów w stronę bardziej innowacyjnych metod. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejsze były stropy monolityczne. Podstawę konstrukcji stanowią gęsto ułożone wzdłuż i w poprzek pręty zbrojeniowe, zalane betonem. Strop ten wymaga zastosowania pełnego deskowania oraz stemplowania, co znacznie zwiększa koszty inwestycji. Ponadto, strop monolityczny wymaga bardzo dokładnego projektu skrupulatnie realizowanego przez wykwalifikowaną ekipę. Na korzyść tej metody przemawia łatwy dostęp do stosowanych materiałów budowlanych oraz brak konieczności wynajęcia dźwigu. Obecnie na rynku królują stropy gęstożebrowe. Najpopularniejszy jest system Teriva. Stropy gęstożebrowe wykonywane są z belek w całości lub po części prefabrykowanych, a wolne przestrzenie wypełnia się pustakami np. betonowymi lub ceramicznymi i zalewa betonem. Stropy gęstożebrowe są wytrzymałe i bezpieczne oraz nie wymagają zastosowania ciężkiego sprzętu budowlanego. Są jednak czasochłonne oraz pracochłonne, a konstrukcja wymaga stosowania podpór montażowych. Małym zainteresowaniem cieszą się w budownictwie mieszkalnym stropy typu Filigran. Składają się na niego stosunkowo cienkie płyty żelbetonowe, dowożone wprost z fabryki. Są one produkowane na zamówienie, w dokładnych wymiarach nieruchomości. Strop ten jest droższy w zakupie, wymaga dużej dokładności przy podawaniu wymiarów oraz sporych nakładów pracy. 

Stropy systemowe a tradycyjne technologie 

Teriva light, Konbet (fot. Konbet) Teriva light, Konbet (fot. Konbet)

Dobrą alternatywę stanowią coraz popularniejsze stropy systemowe. Zastosowanie elementów prefabrykowanych zapewnia znaczne oszczędności czasu i pieniędzy. Dobrym przykładem są: systemy SMART, produkowane przez firmę Konbet oraz stropy systemowe YTONG firmy Xella. Zostały one stworzone w oparciu o podobny zamysł – udostępnić inwestorom lekkie, trwałe i pasujące do siebie płyty modułowe, układane wprost na ścianach. Różnią się one szczegółami konstrukcyjnymi oraz zastosowanym materiałem. Strop systemowy to korzystne rozwiązanie dla wszystkich, którzy poszukują stropu wytrzymałego, nowoczesnego i ekonomicznego. – Wybierając stropy z prefabrykatów (np. strop panelowy SMART) możemy naprawdę sporo zaoszczędzić, ponieważ eliminuje on kosztowne prace budowlane: deskowanie, wylewanie nadbetonu, wynajem dźwigu – zachwala Łukasz Haremza Koordynator ds. planowania i realizacji produkcji wyrobów strunobetonowych z Konbet Poznań. Eliminowane są wydatki na wynajęcie ciężkiego sprzętu, wielotygodniowych robót oraz transportu materiałów. Niższe są także koszty wykończenia stropu – wystarczy paroizolacja oraz panele lub płytki. Podsumowując – koszt wykonania jest w bilansie końcowym zbliżony do innych technologii stosowanych w budownictwie. Z tym, że strop systemowy powstaje w ciągu kilku dni, a nie tygodni. 

Terminy realizacji 

Znaczne oszczędności mają swe źródło zwłaszcza w czasie potrzebnym na zbudowanie stropu systemowego. – O ile standardowe wykonanie 100 m2 stropów w technice gęstożebrowej trwa ok. trzech tygodni, to w konstrukcji systemowej czas ten został skrócony do kilku dni. Co ważne, technologia ta jest na tyle nieskomplikowana, że jej wykonaniem mogą zająć się nawet małe ekipy wykonawcze – dopowiada Piotr Harassek, Junior Product Manager z Xella Polska. Stropy systemowe pozwalają na szybszy, łatwy i precyzyjny montaż dzięki modułowej budowie płyt. Nie potrzebują one stemplowania ani szalowania. Nie występuje także przerwa w pracach na związanie betonu. Jeszcze w ten sam dzień możliwe jest budowanie kolejnej kondygnacji oraz kontynuowanie robót budowlanych na niższym poziomie. Płyty budujące stropy systemowe mają gładką, równomierną powierzchnię, co minimalizuje ilość wylewek betonowych, a dolna warstwa teoretycznie nie wymaga tynkowania. – Stropy systemowe to również oszczędność czasu – dla przykładu jedną kondygnację stropu SMART, dwóch pracowników może ułożyć nawet w dwie godziny, a do jego przeniesienia na teren budowy wystarczy lekki dźwig typu HDS. Ponadto strop ten należy do najlżejszych tego typu rozwiązań na rynku – zachwala Łukasz Haremza z Konbet Poznań. 

Lepsze parametry stropów systemowych 

System wykonany z betonu komórkowego zapewnia współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,14 W/(mK), a więc lepszą izolację ciepła niż gęstożebrowe czy żelbetowe odpowiedniki. Dodatkowo, system YTONG umożliwia wysunięcie płyty stropowej na odległość 150 centymetrów, dzięki czemu uzyskać można spory balkon bez mostków termicznych. Nowoczesne technologie i innowacyjne materiały mają dziesięciokrotnie lepsze parametry termoizolacyjności jak materiały tradycyjne. Aby uzyskać lepszą izolacyjność termiczną należy wykonać nadproża i stropy z tego samego materiału. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia mostków termicznych i ogranicza straty ciepła. Gotowe stropy systemowe charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi i ogniowymi. Dobrze dobrane materiały budowlane tworzą energooszczędny dom, który konsumuje na potrzeby ogrzewania kilkukrotnie mniejszą wartość energii. Istotny jest tu czynnik akumulacji energii cieplnej, gromadzonej w ciągu dnia z nasłonecznienia. Płyty SMART akumulują 11 razy więcej energii niż sufity gipsowo- kartonowe z wełną mineralną. Stropy systemowe są rozwiązaniem ekonomicznym, energooszczędnym i efektywnym, które nie tylko zapewnia duże korzyści na etapie budowania domu, ale również gwarantuje ciepło, bezpieczeństwo, izolacyjność akustyczną i komfort mieszkania na długie lata.

Projekt domu: Wygodny 3Wygodny 3140,10 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-58HomeKONCEPT-58141,72 m²
Projekt domu: Astra IIIAstra III142,35 m²
Projekt domu: Dostępny 6Dostępny 6142,70 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Dora 2Dora 2142,94 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: DarlenaDarlena143,55 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Bardzo ciekawe. Nieźle mieć własny plac zabaw we własnym ogrodzie. Rodzice mogą spokojnie obserwować z leżaczków jak dziecko się bawi. Dobry pomysł to również kolorowy plac zabaw jak tutaj https://malpiszon.pl/sklep/kategorie/place-zabaw/plac-zabaw-malpka/

Autor: MAŁPISZON, data: 2019-05-22 09:42:09

Jaka brama garażowa

Polecam sprawdzić k3bramy i ich [url=http://www.k3bramy.pl/] bramy garażowe poznań [\url]

Autor: marcelina94, data: 2019-05-09 12:49:03

Co zamiast drewnianego tarasu???

[url=http://www.domy-marbor.pl/pl/domki-letniskowe]jjj[/url]

Autor: dominex, data: 2019-04-05 12:24:12

Spadki w łazience

Masz na myśli spadki przy odpływie prysznica? Oprócz tego musisz pamiętać o dobrej armaturze, żeby Ci się woda nie lała wokół, nie rozpryskiwała. Wiem, że fajne modele ma Kludi www.kludi.com/pl/produkty/lazienka/

Autor: Pani Ola, data: 2019-03-29 11:19:28

Ochrona przeciwpożarowa

[url]http://dylatacjeppoz.pl/[/url]

Autor: Tom55, data: 2019-03-21 12:41:45
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.