Sypialnia alergika - jak ją zorganizować w każdym projekcie domu?

Data publikacji: 2015-10-12
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Łóżko sosnowe Fot. Visby

Polska jest jednym z czołowych krajów, których mieszkańcy skarżą się na objawy alergiczne. Działanie czynników wywołujących złe samopoczucie u szczególnie wrażliwych osób nasila się wiosną, kiedy rośliny zaczynają pylić. Jednak nie tylko pyłki roślin wywołują reakcje uczuleniowe.

[koniec abstraktu]

Katar i kichanie mogą pojawić się również w środowisku, w którym występuje kurz i roztocza. Osoby uczulone na te związki nie są jednak skazane na borykanie się z nimi przez cały czas. Ważne, żeby przynajmniej w domu mogły odpocząć od dokuczliwych symptomów choroby. Wygląd mieszkania, a zwłaszcza sypialni, w której przebywamy najczęściej, ma duże znaczenie, jeśli odpoczywa w niej alergik. Już na etapie wyboru projektu domu pomyślmy jak powinna być urządzona?

Postawmy na farby ekologiczne

Pierwszą czynnością, jaką wykonujemy podczas urządzania każdego pokoju, jest dobór farb, którymi pokryjemy ściany. Nie chodzi tu jedynie o kolor, ale również o rodzaj emulsji. Alergicy powinni zwrócić szczególną uwagę na oznaczenie produktów. Najbardziej odpowiednie będą dla nich te, posiadające rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Farby ekologiczne, wolne od rozpuszczalników i szkodliwych dla uczulonych osób związków mogą również być oznaczone certyfikatem Błękitny Anioł lub polskim znakiem E. Ważne jest, aby ściany w sypialni alergika były gładkie. Zagłębienia sprzyjają gromadzeniu się w nich niechcianego kurzu.

Alergia jednego z mieszkańców urządzanej sypialni to sygnał do rezygnacji z pokrywania ścian boazerią lub tapetami. Tak przygotowane dla roztoczy środowisko niekorzystnie wpłynie na samopoczucie uczulonego. Tapety przyciągają i pochłaniają kurz, sprzyjając rozwojowi wilgoci i pleśni. Warto o tym pamiętać już na etapie dostosowywania zakupionego projektu domu i planować aranżację wnętrza z wyprzedzeniem.

Sekret tkwi w doborze wyposażenia

Komoda sosnowa Fot. Visby

Mając do wyboru meble wykonane z różnego rodzaju materiałów, powinniśmy znać cechy każdego z nich, żeby dokonać odpowiedniego wyboru. Największym powodzeniem od dawna cieszą się te wykonane z litego drewna, nie tylko dzięki ich wytrzymałości, ale także właściwościom zdrowotnym.

- Osobom wrażliwym na kurz i roztocza polecamy wybór mebli sosnowych. Drewno sosny cechuje się elektrostatycznością, czyli nie powoduje unoszenia kurzu, który łatwo osadza się na szafkach, komodach i biurkach. Żeby zmniejszyć ilość kurzu na meblach, powinniśmy zrezygnować z otwartych półek na rzecz szafek i szuflad lub przeszklonych regałów - radzi Mariola Kacprzak, przedstawiciel marki Visby, producenta mebli do sypialni.

Cierpiący na alergię potrzebują dobrych warunków do odpoczynku. Aby choroba nie przeszkadzała im podczas snu, ich łóżko powinno być wykonane z drewna, którego sposób obróbki nie uwzględniałby użycia chemikaliów. Te mogą bowiem podrażnić zarówno skórę, jak i drogi oddechowe uczulonego. Wolne od szkodliwych związków jest na przykład łóżko sosnowe Angeli marki Visby. Dobrym sposobem uniknięcia nasilania objawów alergii będzie też postawienie w sypialni łóżka tapicerowanego, łatwego w czyszczeniu.

Aby łóżko było kompletne, potrzebuje materaca. Poza takimi czynnikami, jak twardość i wypełnienie, które uwzględnia każdy kupujący, uczuleni muszą wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonano materac. W takim przypadku producenci mebli i wyposażenia do sypialni zalecają materace lateksowe, na przykład te dostępne na www.visby.pl. Ich zaletą jest odporność na grzyby i bakterie, które w takim materacu nie będą się rozwijały. Dzięki zabezpieczeniu materaca pokrowcem, ochronimy go przed kurzem, a po zabrudzeniu ochraniacz łatwo wypierzemy w pralce.

Im mniej, tym lepiej

Łóżko sosnowe Angeli Fot. Visby

Gdy sypialnia jest już pomalowana i wyposażona, każda pani domu zabiera się za jej upiększanie i dekorowanie różnorakimi drobiazgami. To błąd. Jeśli chcemy zapobiec nawarstwianiu się zanieczyszczeń, musimy zmniejszyć powierzchnię ich osadzania się do minimum. Dekoracyjne figurki i ramki ze zdjęciami powinniśmy zamknąć za szybami regałów, a na zewnątrz zostawić tylko niezbędne przedmioty. Rozwojowi roztoczy służą również tkaniny, dlatego z podłóg powinny zniknąć dywany, z okien należy usunąć firany i zasłony, a z łóżek obicia, których nie moglibyśmy zdjąć i wyprać w pralce. Jednym słowem, alergicy muszą polubić minimalizm i w jego myśl aranżować swoje mieszkania lub domy.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak niewiele trzeba, żeby zniwelować dokuczliwe objawy alergii. Zanim sięgniemy po lekarstwa i silne specyfiki, zajmijmy się naszym najbliższym otoczeniem, w którym spędzamy najwięcej czasu, aby przynajmniej w nim czuć się dobrze, mimo naszych dolegliwości.

 

 

Projekt domu: Niko 5Niko 5149,96 m²
Projekt domu: Irysek 6Irysek 6154,38 m²
Projekt domu: Odpowiedni D66Odpowiedni D66162,02 m²
Projekt domu: Alfi 2Alfi 2162,34 m²
Projekt domu: Karat 2Karat 2162,51 m²
Projekt domu: Markus 2Markus 2163,60 m²
Projekt domu: Poszukiwany D68Poszukiwany D68193,31 m²
Więcej polecanych projektów domów

Przygotowanie ścian do malowania

A przepraszam bardzo, w czym kobiety są gorsze od Was ?

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 14:38:11

ściany w łazience - odpadający tynk

Ja miałam taki problem w mojej łązience niestety

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 13:28:22

Jakie drzwi polecacie na wejściowe?

Są różni producenci drzwi wejściowych. Ja przyznam się szczerze, że nie pamiętam jakiego ja mam. Mam je od kilku lat i dobrze się sprawują ;)

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-15 13:36:34

Kominy systemowe

A jeżeli można zapytać to ile mniej więcej wyszły te wszystkie koszta.

Autor: Oleczek871, data: 2022-07-04 10:40:06

Co zamiast drewnianego tarasu???

Ja uważam, ze drewniany taras jest mega fajną opcją ;)

Autor: Oleczek871, data: 2022-06-30 13:58:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany