Sypialnia – w trosce o wypoczynek

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-01-13
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Przykładowa aranżacja sypialni (arch. Agnieszka Włostowska)

W życiu i każdej jego dziedzinie potrzebna jest równowaga. Jej brak prędzej czy później przyniesie odczuwalnie negatywne skutki. Prowadząc aktywne życie, zadbajmy więc o spokojny odpoczynek. Z równą uwagą, jaką poświęcamy urządzaniu strefy dziennej aktywności – prócz wygody zapewniając jej atrakcyjny i reprezentacyjny wygląd, skupmy się na aranżacji sypialni – oazy prywatności i relaksu.

[koniec abstraktu]

Planowanie sypialni wymaga namysłu. To ważne miejsce w naszym domu, od którego wyglądu i sposobu urządzenia zależeć będzie jakość naszego odpoczynku. Starannego przemyślenia wymaga dobór mebli, sposób ich ustawienia, styl i kolorystyka. Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń powinniśmy zadbać o funkcjonalne i wygodne jej urządzenie, o pełnym sukcesie przesądzi jednak klimat, jaki uda nam się nadać temu pomieszczeniu i jego zgodność z naszymi potrzebami i upodobaniami.

Konkursowa aranżacja sypialni - wersja I (autorka: arch. Agnieszka Włostowska)

Na odbiór sypialni i nasze w niej samopoczucie duży wpływ będzie mieć zastosowana kolorystyka. Powinna ona sprzyjać naszemu dobremu samopoczuciu, uspokajać nas i wyciszać. Dobrze więc sprawdzą się w niej jasne i chłodne barwy, np. odcienie błękitu, fioletu, zieleni lub ciepłe pastelowe. 

Dobry efekt osiągniemy tworząc zestawienia kolorów – dwóch lub trzech. Możemy też mocniejszym kolorem zaakcentować wybraną ścianę, a potem użyć go w dodatkach. Osoby dobrze czujące się w otoczeniu kolorów ziemi, mogą zastosować beż i brąz zestawiony na zasadzie kontrastu. Pamiętajmy, że w sypialni do dyspozycji mamy nie tylko ściany, ale również tkaniny dekoracyjne: zasłony, narzuty, poduszki, pościel. Wszystkie te elementy mogą składać się na barwną, a jednocześnie spójną kompozycję.

Nastrój w sypialni możemy budować lub podkreślać poprzez użycie konkretnych tkanin (fot. Dekoria)

Na przyjemny klimat w sypialni wpłynie zastosowanie w niej materiałów naturalnych, np. drewna. Mogą z niego być wykonane meble, podłoga. 

By zwiększyć wrażenie przytulności, połóżmy na podłodze miękki i puszysty dywan, wykładzinę lub chodniki po obu stronach łóżka, które uprzyjemnią wstawanie i stawianie pierwszego kroku po przebudzeniu. 

Niejaskrawe oświetlenie o ciepłej barwie będzie sprzyjać odpoczynkowi i stworzeniu kameralnego nastroju. By móc czytać w łóżku, warto zastosować nad nim oświetlenie lub ustawić lampki na szafkach nocnych.

Najważniejszym elementem wyposażenia sypialni jest łóżko. Ponieważ od niego zależeć będzie jakość naszego snu, zwróćmy uwagę, by było wygodne, solidnie wykonane, miało odpowiedni rozmiar. 

Łóżko to najważniejszy element wyposażenia sypialni (fot. BoConcept)

Dla jednej osoby minimalna szerokość zapewniająca wygodę to 90 cm, dla dwóch – 140 cm. Długość powinna zależeć od wzrostu użytkownika i wynosić minimum 20 cm więcej od niego. Ważna jest tez wysokość łóżka – z wyższego łatwiej wychodzić i do niego się kłaść. 

Oprócz przykuwającej wzrok ramy niezwykle ważne, choć mniej widoczne elementy łóżka to materac i podtrzymujący go stelaż. Materac może być piankowy lub sprężynowy, nie powinien być ani zbyt miękki, ani za twardy, przy jego wybieraniu znaczenie może mieć również waga osoby, która będzie na nim spała. 

Aranżacja sypialni - wariant II (arch. Agnieszka Włostowska)

Ustawienie łóżka w sypialni przede wszystkim powinno gwarantować swobodny dostęp do niego – można ustawić je na środku, szczytem lub bokiem do ściany. Ważne, by nie stało na linii pomiędzy oknem a drzwiami.

Oprócz łóżka w sypialni powinno znaleźć się miejsce dla szafek nocnych lub stolików, komody, ew. skrzyni, która może posłużyć do przechowywania pościeli, a jeśli przy tym pomieszczeniu nie mamy zaplanowanej garderoby, to również dla pojemnej szafy ubraniowej.

Jeżeli zależy nam na pełnym wyciszeniu w sypialni, postarajmy się nie wprowadzać do niej elementów rozpraszających naszą uwagę lub ją nadmiernie absorbujących: zrezygnujmy z wstawiania telewizora i wykonywania w niej pracy.

Jeśli planujemy urządzić sypialnię na poddaszu, pamiętajmy, by zapewnić wnętrzom komfort termiczny i akustyczny. Pomocne w realizacji tego zadania będą nie tylko odpowiednie okna dachowe, ale także montaż rolet zaciemniających.

Arch. Wojciech Pawlicki, doradca portalu domowy.pl, Poznań

Sypialnia to pomieszczenie, w którym kończymy, a zarazem zaczynamy dzień. To przestrzeń, w której regenerujemy siły przed wyzwaniami kolejnego dnia. Dlatego ważne jest, by pomieszczenie to znajdowało się w tzw. strefie cichej – czy to na parterze, czy na piętrze budynku. Dobrze, by zlokalizowane było od wschodu, ponieważ nie nagrzeje się zbytnio w upalne dni, a rankiem zostaniemy obudzeni przez promienie słońca wpadające poprzez duże okno.

Sypialnia powinna być połączona z garderobą i łazienką. W zależności od potrzeb mieszkańców garderoba może stanowić osobne pomieszczenie łączące sypialnię z łazienką, być tylko wydzieloną przestrzenią w sypialni lub zabudowaną szafą. Ważnym elementem wyposażenia sypialni jest toaletka – szczególnie docenią ją panie. W zależności od tego, jak zasypiamy, warto zastanowić się nad wyposażeniem sypialni w sprzęt RTV, aby chwile zasypiania i pobudki umilane były ulubionymi dźwiękami muzyki (telewizję zostawmy w innym pomieszczeniu).

Minimalna powierzchnia sypialni dwuosobowej powinna wynosić ok. 12-14 m kw.


Więcej o konkursie Dom i jego wnętrza


 

Projekt domu: TK12TK12135,92 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: AlionAlion136,35 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Alion 2MAlion 2M136,79 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: ArteoArteo136,93 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: AsanAsan137,23 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: AtosAtos137,23 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Bardzo ciekawe. Nieźle mieć własny plac zabaw we własnym ogrodzie. Rodzice mogą spokojnie obserwować z leżaczków jak dziecko się bawi. Dobry pomysł to również kolorowy plac zabaw jak tutaj https://malpiszon.pl/sklep/kategorie/place-zabaw/plac-zabaw-malpka/

Autor: MAŁPISZON, data: 2019-05-22 09:42:09

Jaka brama garażowa

Polecam sprawdzić k3bramy i ich [url=http://www.k3bramy.pl/] bramy garażowe poznań [\url]

Autor: marcelina94, data: 2019-05-09 12:49:03

Co zamiast drewnianego tarasu???

[url=http://www.domy-marbor.pl/pl/domki-letniskowe]jjj[/url]

Autor: dominex, data: 2019-04-05 12:24:12

Spadki w łazience

Masz na myśli spadki przy odpływie prysznica? Oprócz tego musisz pamiętać o dobrej armaturze, żeby Ci się woda nie lała wokół, nie rozpryskiwała. Wiem, że fajne modele ma Kludi www.kludi.com/pl/produkty/lazienka/

Autor: Pani Ola, data: 2019-03-29 11:19:28

Ochrona przeciwpożarowa

[url]http://dylatacjeppoz.pl/[/url]

Autor: Tom55, data: 2019-03-21 12:41:45
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.