System 20 cm PLUS pod jednym dachem

Autor: Xella Polska Sp. z o.o.; Data publikacji: 2011-11-04
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Nowa siedziba centrali firmy Xella (fot. SILKA, YTONG)

Do kwietnia bieżącego roku 340 pracowników centrali firmy Xella w Duisburgu pracowało w pięciu różnych lokalizacjach na terenie miasta. Dziś ich biura mieszczą się pod jednym dachem – w reprezentacyjnej siedzibie firmy Xella. Nowe biurowce powstały z materiałów budowlanych własnej produkcji Xella – bloków SILKA, bloczków YTONG i YTONG MULTIPOR oraz płyt Fermacell.

[koniec abstraktu]

Zaprojektowane przez biuro Heine Architekten z Hamburga, a wykonane przez pochodzącą z Düsseldorfu spółkę Zweite Primus Projekt, bryły budynków są kontynuacją planu rozbudowy dzielnicy biurowców w Duisburgu. Architektura surowych w formie, symetrycznych prostopadłościanów nawiązuje do położonych w bezpośrednim sąsiedztwie budynków. Obła forma narożników oraz akcenty kolorystyczne we wnętrzach obiektów tworzą ich własny, niepowtarzalny charakter. Widoczne z daleka białe, lśniące w słońcu fasady to nawiązanie do koloru białych materiałów budowlanych – bloków SILKA, bloczków YTONG i YTONG MULTIPOR oraz płyt Fermacell.

Projekty wnętrz z wyrazistymi akcentami barwnymi odwołują się jeszcze mocniej do tych marek. Kolory pojawiają się głównie na sufitach. Do niebieskiej SILKI nawiązują stropy w pomieszczeniach wspólnych. Korytarze są pomalowane na żółto – kolor marki YTONG i YTONG MULTIPOR. Na klatkach schodowych, w łazienkach oraz w kuchniach pojawia się ciepła, pomarańczowa tonacja kojarząca się ze znakiem firmowym Fermacell. Przeciwwagę do barwnych sufitów stanowi podłoga w subtelnym odcieniu szarości. W porównaniu z częściami ogólnodostępnymi, biura wydają się skromne - dominuje w nich biel i szarość.

Oprócz pomieszczeń biurowych w pięciopiętrowych budynkach projektanci przewidzieli miejsce na przestronną stołówkę oraz nowoczesną strefę konferencyjną, która w zależności od potrzeb posiada możliwość łatwej przebudowy. Można tu również odnaleźć strefę innowacji.

Rekordowy czas budowy

Stan surowy wszystkich trzech budynków, których całkowita powierzchnia użytkowa wyniosła 8.000 m², został zakończony w ciągu sześciu miesięcy. Do finiszu wszelkich prac budowlanych wykonawcy potrzebowali tylko piętnastu miesięcy.

Na krótki czas budowy wpłynęły m.in. zastosowane materiały budowlane (fot. SILKA, YTONG)

Znaczący wpływ na krótki czas przebiegu procesu budowlanego obiektów o tej kubaturze miały zastosowane materiały budowlane. Zaoblenia na fasadach wszystkich trzech budynków powstały z płyt YTONG MULTIPOR, które poddano obróbce jeszcze przed ich dostarczeniem na plac budowy. Filary pomiędzy oknami najniższej kondygnacji wykonano z elementów średnioformatowych SILKA XL. Pięć bloków SILKA XL o wysokości 62,3 centymetrów oraz blok wyrównawczy SILKA o wysokości 26,5 centymetrów wystarczyły, żeby wznieść ponad trzymetrową kondygnację. Pozostałe ściany wybudowano z elementów drobnowymiarowych SILKA. 

W sumie do budowy nowej siedziby firmy wykorzystano 300 m sześc. bloków wapienno–piaskowych SILKA.

Zalety systemu SILKA znalazły odbicie w szybkości prac murarskich i bezpieczeństwie wykonania. Szybsza budowa była możliwa dzięki dokładności wymiarowej bloczków oraz systemowi pióro-wpust, w który są wyposażone. Umożliwia on stosowanie podczas budowania tylko spoin poziomych, co znacznie skraca czas budowy.

Obniżka kosztów ogrzewania

Budynki nowej centrali Xella z założenia miały być obiektami energooszczędnymi i wyposażonymi w najnowsze rozwiązania technologiczne redukujące do niezbędnego minimum zużycie energii potrzebnej do ich ogrzania. Aby sprostać tym wymaganiom wszystkie fasady ocieplono płytami mineralnymi YTONG MULTIPOR o grubości 160 milimetrów, a następnie pokryto paroprzepuszczalnym tynkiem mineralnym. Stropy również zostały zaizolowane płytami YTONG MULTIPOR, ale o grubości 240 milimetrów.

System YTONG MULTIPOR umożliwia wykonanie ścian zewnętrznych spełniających podwyższone wymagania termiczne. YTONG MULTIPOR jako druga warstwa ściany wspomaga akumulację ciepła w blokach wapienno-piaskowych SILKA i zapobiega oddawaniu zakumulowanego ciepła na zewnątrz budynku. Płyty YTONG MULTIPOR są wytrzymałe na ściskanie i nie zmieniają w czasie swoich kształtów i wymiarów. Te cechy w połączeniu z ich łatwą i szybką obróbką sprawiają, że jest to idealny materiał do wykonywania izolacji wielkopowierzchniowych.

Naturalny skład płyt YTONG MULTIPOR sprawia, że jest to materiał ekologiczny, biologicznie bezpieczny i całkowicie podlegający recyklingowi.

Mobilne ściany działowe

Projekt wnętrz nowych budynków biurowych zakładał możliwość dokonywania zmian powierzchni pomieszczeń w zależności od potrzeb pracowników firmy i to w trakcie użytkowania obiektu.

Dzięki zastosowaniu płyt gipsowo-włóknowych Fermacell można zmieniać zagospodarowanie pomieszczeń (fot. SILKA, YTONG)

Zastosowanie płyt gipsowo-włóknowych Fermacell uczyniło wykonanie tego pomysłu możliwym do realizacji. Teraz zmiana koncepcji zagospodarowania przestrzeni biurowej, czyli zwiększanie lub zmniejszanie poszczególnych pokoi może być wykonywana zgodnie z aktualnymi oczekiwaniami – szybko i sprawnie.

Jednorodna struktura płyt i wzmocnienie ich włóknami sprawiają, że płyty gipsowo– włóknowe Fermacell są bardzo stabilne, wytrzymają ekstremalne obciążenie i mają uniwersalne zastosowanie. Do budowy nowej centrali firmy Xella zastosowano 24.000 mm² tych produktów.

Zrównoważony obiekt

Nowa siedziba Xella jest znakomitym przykładem inwestycji przyjaznej środowisku, sprzyjającej równowadze ekologicznej i energooszczędnej. Zastosowanie materiałów budowlanych – bloków SILKA, bloczków YTONG i YTONG MULTIPOR oraz płyt Fermacell – produkowanych wyłącznie z zasobów naturalnych nie szkodzi środowisku, zapewnia przyjazny mikroklimat wnętrz i niskie zużycie energii. Wysoka zdolność akumulacji cieplnej zastosowanych produktów pomaga zatrzymać ciepło wewnątrz budynku zimą, a latem nie pozwala na jego przegrzanie. Efekt – zimą jest przyjemnie ciepło, a latem w pomieszczeniach panuje orzeźwiający chłód. Stabilna, komfortowa dla użytkowników temperatura przez cały rok utrzymywana jest przy niskim zużyciu energii.

Materiały użyte do budowy produkowane wyłącznie z zasobów naturalnych nie szkodzą środowisku i zapewniają niskie zużycie energii
(fot. SILKA, YTONG)

Zastosowanie elementów systemowych sprawiło, że zewnętrzna konstrukcja budynku jest jednorodna pod względem termicznym, a co za tym idzie niemal zupełnie pozbawiona mostków termicznych. Pozwoliło to na rezygnację w niektórych pomieszczeniach nowych biur z wykorzystujących duże ilości energii klimatyzatorów, na przykład w biurach użytkowanych przez zarząd firmy Xella. 

Dzięki blokom wapienno-piaskowym SILKA użytym do wzniesienia ścian konstrukcyjnych budynek jest także bardzo dobrze wyciszony. Najwyższa klasa niepalności – A1, jaką posiadają wszystkie produkty Xella, gwarantuje jego użytkownikom bezpieczeństwo podczas ewentualnego pożaru.

Wysoką klasę ekologicznych bloczków z betonu komórkowego YTONG i YTONG MULTIPOR, bloków wapienno-piaskowych SILKA oraz płyt gipsowo-włóknowych Fermacell potwierdzają certyfikaty ISO 14025. Przyznawane przez niemiecki Instytut Budownictwa i Środowiska dokumenty zaświadczają brak szkodliwych środków w składzie wszystkich produktów Xella, brak emisji szkodliwych związków chemicznych do środowiska zarówno podczas ich produkcji, jak też użytkowania oraz wzorowy bilans ekologiczny. Poparciem wyjątkowej jakości materiałów Xella są liczne prestiżowe obiekty budowlane i projekty mieszkaniowe zrealizowane w tych technologiach. Od kwietnia bieżącego roku jednym z tych reprezentacyjnych budynków wykonanych z białych materiałów ściennych bloków Silka, bloczków YTONG i YTONG MULTIPOR oraz płyt Fermacell jest nowa siedziba firmy Xella w Duisburgu.

Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Bardzo ciekawe. Nieźle mieć własny plac zabaw we własnym ogrodzie. Rodzice mogą spokojnie obserwować z leżaczków jak dziecko się bawi. Dobry pomysł to również kolorowy plac zabaw jak tutaj https://malpiszon.pl/sklep/kategorie/place-zabaw/plac-zabaw-malpka/

Autor: MAŁPISZON, data: 2019-05-22 09:42:09

Jaka brama garażowa

Polecam sprawdzić k3bramy i ich [url=http://www.k3bramy.pl/] bramy garażowe poznań [\url]

Autor: marcelina94, data: 2019-05-09 12:49:03

Co zamiast drewnianego tarasu???

[url=http://www.domy-marbor.pl/pl/domki-letniskowe]jjj[/url]

Autor: dominex, data: 2019-04-05 12:24:12

Spadki w łazience

Masz na myśli spadki przy odpływie prysznica? Oprócz tego musisz pamiętać o dobrej armaturze, żeby Ci się woda nie lała wokół, nie rozpryskiwała. Wiem, że fajne modele ma Kludi www.kludi.com/pl/produkty/lazienka/

Autor: Pani Ola, data: 2019-03-29 11:19:28

Ochrona przeciwpożarowa

[url]http://dylatacjeppoz.pl/[/url]

Autor: Tom55, data: 2019-03-21 12:41:45
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.