Tanio i efektownie

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-03-05
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…


Projekt domu Zoja, pracownia Studio Atrium
Projekt domu Zoja, pracownia Studio Atrium

Poszukiwanie projektu wymarzonego domu zaczynamy zwykle od oglądania katalogów i wybierania koncepcji, które po prostu nam się podobają. Początkowo mało kto zwraca uwagę na koszt i ewentualne problemy, które mogą wyniknąć w trakcie realizacji budynku o oryginalnej bryle czy skomplikowanym dachu. Z czasem jednak świadomość zarówno potrzeb, jak i własnych możliwości ekonomicznych wzrasta, a konieczność kompromisu staje się oczywista.

[koniec abstraktu]

W sposób naturalny najpierw zaczynamy przyglądać się rozmiarom budynków i porównywać je z naszymi potrzebami. Przy tej okazji bardzo często okazuje się, że dom o powierzchni 120 m2 jest ponad dwukrotnie większy od dotychczasowego mieszkania i w zupełności zaspokoi wymagania naszej rodziny.

Projekt domu Zoja, pracownia Studio Atrium Prosta bryła i prosty dach mogą zostać uatrakcyjnione detalami nadającymi budynkowi własny styl.

Kolejną sprawą jest bryła. W większości publikacji – w gazetach, w katalogach, poradnikach, w Internecie – możemy przeczytać, że najtańszy w budowie i utrzymaniu jest budynek o prostej, zwartej bryle. Trudno temu zaprzeczyć.

Najczęściej poza naszym wyborem pozostaje kształt dachu, szczególnie gdy jesteśmy już posiadaczami działki. Choć wiemy, że najbardziej optymalny zarówno pod względem kosztów budowy, jak i energooszczędności jest dach płaski (o minimalnym nachyleniu), to warunki zabudowy w większości przypadków i tak narzucą jego kształt. Najczęściej jest to dach o co najmniej dwóch spadzistych połaciach.

Niezwykle istotna jest sprawa programu funkcjonalnego i rozkładu wnętrza przyszłego domu. Początkowo zwracamy uwagę przede wszystkim na rozmiary pomieszczeń, bo przecież każdy chciałby mieszkać przestronniej niż w bloku. Jednak szybko okazuje się, że znacznie istotniejsza od dużej powierzchni pokoju jest jego tzw. ustawność, czyli możliwość swobodnej aranżacji.

Parter. Projekt domu Zoja, pracownia Studio Atrium Parter. Projekt domu Zoja, pracownia Studio Atrium

Najlepsze pod tym względem są pomieszczenia o regularnych kształtach zbliżonych do kwadratu – ułatwia to ich zagospodarowanie oraz zmianę wystroju w razie potrzeby. Ale żeby wszystkie wnętrza miały właściwe proporcje, bryła budynku także musi być „kwadratowa”.

Ostatecznie okazuje się, że wybieramy dom, jakich są już tysiące: o bryle zbliżonej do sześcianu z dwuspadowym dachem, który jest zdecydowanie bardziej ekonomiczny od dachu czterospadowego.

Nie musimy się na szczęście martwić, że znowu zamieszkamy w czymś w rodzaju bloków – zunifikowanych domach o najbardziej optymalnym kształcie i uniwersalnych rozwiązaniach. A to dzięki niezwykle różnorodnym możliwościom wykończenia elewacji i detali architektonicznych, pokrycia dachu, użycia stolarki itd.

Nadawanie charakteru budynkowi, w którym spędzimy wiele lat, może być pasjonującym i bardzo twórczym zajęciem. Możliwości jest niemal nieskończenie wiele, trzeba tylko wybrać jeden styl, który konsekwentnie będziemy realizować, by całość była harmonijna i miła dla oka. Ułatwieniem dla naszej wyobraźni może być przy tym pudełko kredek i arkusz papieru albo specjalny program komputerowy do „kolorowania” domów.

Poddasze. Projekt domu Zoja, pracownia Studio Atrium Poddasze. Projekt domu Zoja, pracownia Studio Atrium

Dla osób, które potrzebują inspiracji, pracownie przygotowują wizualizację każdego projektu z propozycją sposobu wykończenia jego elewacji, czasem nawet dwiema – np. tradycyjną i nowoczesną.

Autor projektu Zoja proponuje stylistykę tradycyjną w charakterze nieco bajkowym, która świetnie będzie się komponować z zielenią podmiejskich terenów. Uzyskanie właściwego efektu będzie stosunkowo niedrogie i łatwe w wykonaniu.

Prosta bryła została uatrakcyjniona lukarną i dwoma balkonami, dzięki którym wydaje się znacznie bardziej rozrzeźbiona. Widoczne na szczytach elementy konstrukcji więźby dachowej, znakomicie współgrające z drewnianymi okiennicami, a także tradycyjne, naturalne materiały (dachówka ceramiczna, kamienna okładzina kominów, kute balustrady balkonów) nadają budynkowi przyjemny wygląd, przywodzący na myśl bajkowe chatki.

Projekt domu: TK23TK23131,80 m²
Projekt domu: Alandra 2MAlandra 2M131,98 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: MaderaMadera132,20 m²
Projekt domu: Dostępny 2Dostępny 2132,30 m²
Projekt domu: Minorka IIMinorka II132,80 m²
Projekt domu: Nika 4Nika 4133,01 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: KordianKordian133,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Renowacja tynku

W takim wypadku ja bym rozważał skucie i położenie nowego tynku. Najlepsze na rynku w obecnej chwili są cienkowarstwowe tynki silikonowe. Również ze swojego doświadczenia mogę to potwierdzić - bardzo dobrze dają sobie radę przez lata. A i super są jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne.

Autor: arnold, data: 2019-01-19 14:49:50

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier jak najbardziej - jest trwały, w przyzwoitej cenie (zależy oczywiście od wzoru płytki klinkierowej) i da się czyścić w razie potrzeby. Jednak zabawa w klejenie płytek to mnóstwo czasu i niebezpieczeństwo, że "fachowiec" polegnie i będzie krzywo... Dlatego my wybraliśmy klinkier ale na gotowych płytach z pianki - wystarczy przykręcić do muru kołkami, zapiankować i zafugować. Tu link do strony producenta, gdzie wszystko jest dokładnie opisane: http://www.alhar.pl/dane-techniczne/montaz-systemu/ . Banalnie prosty i szybki montaż a do tego piana PUR robi za ocieplenie.

Autor: molotov25, data: 2019-01-09 12:57:02

salon płytki czy panele

My na wiosnę zmienialiśmy podłogi w całym domu i zdecydowaliśmy się na podłogi drewniane. Żadne płytki nie wchodziły w rachubę, bo z salonu robi się piwnica. A panele - cóż, nawet te najlepsze nie wyglądają tak dobrze jak prawdziwa drewniana podłoga. Mamy więc podłogę dębową, wykonaną przez firmę StylDrzewa i jesteśmy bardzo zadowoleni zarówno z samej podłogi jak i firmy - firma solidna, terminowo wykonała zlecenie.

Autor: Tom55, data: 2018-12-29 09:26:40

Jaka dachówka ceramiczna??

My też przez jakiś czas myśleliśmy o dachówce ceramicznej, ale koszt zakupu i montażu nas przerósł. Mamy dość sporą powierzchnię dachu i cena za całość była nie do zaakceptowania. Na szczęście znaleźliśmy alternatywę - dachówkę kompozytową - [url]http://tileco.pl/[/url]. Wyglądem nie różni się od ceramicznej, a cenowo wychodzi dużo korzystnej. W dodatku jest też od niej sporo lżejsza, a więc i na konstrukcji dachu można trochę zaoszczędzić.

Autor: Tom55, data: 2018-12-29 09:20:22

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

Ja jeszcze do tej listy marek dodam Foveo Tech.

Autor: arnold, data: 2018-12-26 17:52:51
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.