Tanio i efektownie

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-03-05
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…


Projekt domu Zoja, pracownia Studio Atrium
Projekt domu Zoja, pracownia Studio Atrium

Poszukiwanie projektu wymarzonego domu zaczynamy zwykle od oglądania katalogów i wybierania koncepcji, które po prostu nam się podobają. Początkowo mało kto zwraca uwagę na koszt i ewentualne problemy, które mogą wyniknąć w trakcie realizacji budynku o oryginalnej bryle czy skomplikowanym dachu. Z czasem jednak świadomość zarówno potrzeb, jak i własnych możliwości ekonomicznych wzrasta, a konieczność kompromisu staje się oczywista.

[koniec abstraktu]

W sposób naturalny najpierw zaczynamy przyglądać się rozmiarom budynków i porównywać je z naszymi potrzebami. Przy tej okazji bardzo często okazuje się, że dom o powierzchni 120 m2 jest ponad dwukrotnie większy od dotychczasowego mieszkania i w zupełności zaspokoi wymagania naszej rodziny.

Projekt domu Zoja, pracownia Studio Atrium Prosta bryła i prosty dach mogą zostać uatrakcyjnione detalami nadającymi budynkowi własny styl.

Kolejną sprawą jest bryła. W większości publikacji – w gazetach, w katalogach, poradnikach, w Internecie – możemy przeczytać, że najtańszy w budowie i utrzymaniu jest budynek o prostej, zwartej bryle. Trudno temu zaprzeczyć.

Najczęściej poza naszym wyborem pozostaje kształt dachu, szczególnie gdy jesteśmy już posiadaczami działki. Choć wiemy, że najbardziej optymalny zarówno pod względem kosztów budowy, jak i energooszczędności jest dach płaski (o minimalnym nachyleniu), to warunki zabudowy w większości przypadków i tak narzucą jego kształt. Najczęściej jest to dach o co najmniej dwóch spadzistych połaciach.

Niezwykle istotna jest sprawa programu funkcjonalnego i rozkładu wnętrza przyszłego domu. Początkowo zwracamy uwagę przede wszystkim na rozmiary pomieszczeń, bo przecież każdy chciałby mieszkać przestronniej niż w bloku. Jednak szybko okazuje się, że znacznie istotniejsza od dużej powierzchni pokoju jest jego tzw. ustawność, czyli możliwość swobodnej aranżacji.

Parter. Projekt domu Zoja, pracownia Studio Atrium Parter. Projekt domu Zoja, pracownia Studio Atrium

Najlepsze pod tym względem są pomieszczenia o regularnych kształtach zbliżonych do kwadratu – ułatwia to ich zagospodarowanie oraz zmianę wystroju w razie potrzeby. Ale żeby wszystkie wnętrza miały właściwe proporcje, bryła budynku także musi być „kwadratowa”.

Ostatecznie okazuje się, że wybieramy dom, jakich są już tysiące: o bryle zbliżonej do sześcianu z dwuspadowym dachem, który jest zdecydowanie bardziej ekonomiczny od dachu czterospadowego.

Nie musimy się na szczęście martwić, że znowu zamieszkamy w czymś w rodzaju bloków – zunifikowanych domach o najbardziej optymalnym kształcie i uniwersalnych rozwiązaniach. A to dzięki niezwykle różnorodnym możliwościom wykończenia elewacji i detali architektonicznych, pokrycia dachu, użycia stolarki itd.

Nadawanie charakteru budynkowi, w którym spędzimy wiele lat, może być pasjonującym i bardzo twórczym zajęciem. Możliwości jest niemal nieskończenie wiele, trzeba tylko wybrać jeden styl, który konsekwentnie będziemy realizować, by całość była harmonijna i miła dla oka. Ułatwieniem dla naszej wyobraźni może być przy tym pudełko kredek i arkusz papieru albo specjalny program komputerowy do „kolorowania” domów.

Poddasze. Projekt domu Zoja, pracownia Studio Atrium Poddasze. Projekt domu Zoja, pracownia Studio Atrium

Dla osób, które potrzebują inspiracji, pracownie przygotowują wizualizację każdego projektu z propozycją sposobu wykończenia jego elewacji, czasem nawet dwiema – np. tradycyjną i nowoczesną.

Autor projektu Zoja proponuje stylistykę tradycyjną w charakterze nieco bajkowym, która świetnie będzie się komponować z zielenią podmiejskich terenów. Uzyskanie właściwego efektu będzie stosunkowo niedrogie i łatwe w wykonaniu.

Prosta bryła została uatrakcyjniona lukarną i dwoma balkonami, dzięki którym wydaje się znacznie bardziej rozrzeźbiona. Widoczne na szczytach elementy konstrukcji więźby dachowej, znakomicie współgrające z drewnianymi okiennicami, a także tradycyjne, naturalne materiały (dachówka ceramiczna, kamienna okładzina kominów, kute balustrady balkonów) nadają budynkowi przyjemny wygląd, przywodzący na myśl bajkowe chatki.

Projekt domu: TK88TK8864,04 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: GajaGaja68,45 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Mikro EkoMikro Eko69,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: GaliaGalia75,04 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Mak 2 (CE)Mak 2 (CE)75,26 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK109TK10978,80 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: DinoDino78,80 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Firanki czy rolety?

Ja jestem zwolenniczką firanek ;)

Autor: Malwina11, data: 2018-07-13 11:33:24

W jakiej technologii wybudować dom?

Jeśli zależy Ci na czasie polecam technologię modułową budowy domu. Budowa domu na hali produkcyjnej trwa około 2 miesiące, a montaż na działce i prace wykończeniowe - do tygodnia. http://smart-mod.pl/www/caloroczne/

Autor: Klaudia, data: 2018-07-11 11:27:08

Ogrzewnie domu kominkiem

Pewnie, że pompa ciepła opłaca się teraz najbardziej. A jeszcze lepiej to wszystko wychodzi, jak oprócz pompy ciepła zdecydujesz się także na rekuperację. Wtedy ogrzewanie masz naprawdę bardzo tanie. Co do firmy, to warto wybrać firmę OEM Energy - od lat jest na rynku i wcześniej zajmowała się tylko dużymi zleceniami (dla firm, samorządów) a teraz robi także instalacje w domach jednorodzinnych.

Autor: Enieli, data: 2018-07-05 07:03:15

Zmiana ogrzewania - co tańsze?

Też jestem za ogrzewaniem gazowym. I cała instalacja i potem użytkowanie jest po prostu najbardziej ekonomiczne. Co do kotła to najlepszy będzie kocioł kondensacyjny, jakiejś dobrej firmy, np. Bongioanni . Wcześniej nie kojarzyłem tej firmy, a teraz już parę osób z moich znajomych zdecydowało się właśnie na ich kotły - bardzo nowoczesne, eleganckie i z długą gwarancją.

Autor: Tom55, data: 2018-07-05 06:59:46

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Taką elewację trzeba od czasu do czasu odnawiać czyli pomalować i ponaprawiać - zależnie od tego jak będzie wyglądać. Lepszym pomysłem byłyby okładziny ścienne zewnętrzne - np. takie kasetony, czy siatki jak montuje firma Barwa System. Wcześniej takie rozwiązania widywało się raczej na jakiś dużych budynkach, ale teraz coraz częściej widzę płyty na elewacji domów jednorodzinnych.

Autor: Adeli, data: 2018-07-05 06:56:01
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.