Technologie przyszłości w Lumina House

Opracowanie: Schüco International Polska Sp. z o.o.; Data publikacji: 2011-08-30
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Projekt LUMINA Mouse (fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG) Projekt LUMINA House (fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG)

Budowa niskoenergochłonnego domu w podwrocławskiej Długołęce powoli dobiega końca. Gotowe są już elewacje zewnętrzne i instalacje wewnętrzne. Obiekt, w którym zastosowano wysokoefektywne technologie solarne i bardzo ciepłą stolarkę z serii Schüco AWS, będzie się wyróżniał bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię końcową – zaledwie 39,7 kWh/(m2/rok).

[koniec abstraktu]

O technologiach przyszłości zastosowanych w Luminie rozmawiamy z dr inż. Andrzejem Polijaniukiem, dyrektorem ds. marketingu i produktu w firmie Schüco International Polska Sp. z o.o.

- Projekt Lumina powstał w oparciu o ideę poszanowania nieodnawialnych źródeł energii. Przewidziano w nim dość nietypową instalację solarną….

Moduł fotowoltaiczny Schüco w anodowanej ramie aluminiowej (fot. Schüco) Moduł fotowoltaiczny Schüco w anodowanej ramie aluminiowej (fot. Schüco)

W takim domu absolutnie nie mogło zabraknąć instalacji pozwalających jak najlepiej wykorzystać darmową energię ze słońca. Nowoczesna architektura budynku, z dużą ilością okien dachowych, wymagała specjalnych rozwiązań projektowych. Najlepszym rozwiązaniem okazało się połączenie ochrony przeciwsłonecznej z instalacją fotowoltaiczną. Nad drzwiami tarasowymi, od nasłonecznionej strony południowo-zachodniej zostaną zamontowane moduły fotowoltaiczne Schüco o łącznej powierzchni ok. 5.4 m2. „Daszek solarny” z wbudowanymi polikrystalicznymi modułami fotowoltaicznymi Schüco nie tylko pozwala na uzysk energii elektrycznej w wysokości 460 kWh rocznie, lecz również chroni pomieszczenia z wielkoformatowymi przeszkleniami przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ramy anodowane na kolor czarny oraz ciekawa estetyka paneli gwarantują trwałość i spójny efekt wizualny.

- Kolejnym elementem ochrony przeciwsłonecznej są okiennice przesuwne. Dlaczego wybrano właśnie taki rodzaj przesłon?

Okiennice przesuwne (fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG) Okiennice przesuwne (fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG)

W Luminie zaprojektowano duże powierzchnie przeszkleń, które mają służyć maksymalnemu doświetleniu pomieszczeń i stworzeniu przestrzennego efektu wewnątrz budynku. Zwiększona intensywność promieniowania słonecznego w sezonie letnim może jednak powodować niepożądany efekt olśnienia i przegrzewanie pomieszczeń, co generuje koszty wentylacji i klimatyzacji. Zaproponowaliśmy zewnętrzne okiennice przesuwne Schüco ALB, gdyż zapewniają one kompleksową ochronę przeciwsłoneczną i korespondują z ciekawą architekturą budynku. Połączone z centralnym systemem sterowania będą przesuwane do dowolnego położenia, w zależności od położenia słońca. Cicha praca systemu jezdnego oraz możliwość zdalnego sterowania dodatkowo zwiększają funkcjonalność i wygodę użytkowania przesłon.

- W Luminie użyto okien i drzwi systemach aluminiowych Schüco. Czym był podyktowany wybór akurat takiej stolarki?

W ramach programu Energy3 przewidującego projektowanie osłon budynku pozwalających na oszczędzanie energii, pozyskiwanie energii oraz zarządzanie energią projektanci Schüco stworzyli system aluminiowy odpowiadający współczesnym wymogom budownictwa energooszczędnego. Łączy on w sobie trzy kategorie, które do tej pory pozornie się wykluczały: ekologiczność, komfort użytkowania oraz estetykę. Węższe, a zarazem bardzo stabilne profile okienne, charakterystyczne dla serii okien aluminiowych Schüco AWS oraz drzwi przesuwne z serii Schüco ASS, pozwalają zwiększyć powierzchnię szyby i emisję światła do wnętrza, co w pełni odpowiada założeniom projektowym Luminy. Ich szczególną zaletą jest zoptymalizowany współczynnik przenikania ciepła dla ram Uf przy niewielkiej zewnętrznej szerokości profili.

- W jaki sposób okna i drzwi w Luminie pomagają oszczędzać energię?

Lumina House w budowie (fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG) Lumina House w budowie (fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG)

Drzwi i okna w Lumina House zostały zaprojektowane w oparciu o różę wiatrów. Największe powierzchnie przeszkleń zlokalizowano od nasłonecznionej strony południowo-zachodniej i północno-zachodniej. Opracowane specjalnie na potrzeby projektu Lumina okna pionowe zamontowane od północnego zachodu zrealizowano w systemie Schüco AWS 75 SI ze zmodyfikowaną uszczelką środkową, przekładkami z pianką izolacyjną oraz zwiększoną izolacyjnością w strefie krawędzi szyby o współczynniku Ug=0,5 W/m2K. Okna te cechują się doskonałymi parametrami cieplnymi na poziomie Uw ≥0,9 W/m2K a dzięki temu stanowią doskonałą barierę termiczną dla intensywnego ciepła słonecznego latem i chłodu zimą. Natomiast od strony południowo – zachodniej, zaplanowano wyjście na ogród z drzwiami przesuwnymi, które musiały być zaprojektowane w sposób gwarantujący jak najlepsze parametry szczelności i termoizolacyjności (Ud 1,3 W/m2K). Takie rozwiązanie zostało podyktowane faktem, że w tym rejonie jesienią i zimą wiatry wieją właśnie z tego kierunku. Drzwi Schüco ASS 70.HI doskonale nadawały się do tego celu, ze względu na przekładki termiczne i niski, bardzo dobrze termoizolowany próg, który zapobiega powstawaniu stref zimna na poziomie podłogi.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdziecie Państwo na stronie: www.schueco.pl

Projekt domu: TK23TK23131,80 m²
Projekt domu: Alandra 2MAlandra 2M131,98 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: MaderaMadera132,20 m²
Projekt domu: Dostępny 2Dostępny 2132,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Minorka IIMinorka II132,80 m²
Więcej polecanych projektów domów

Ochrona przeciwpożarowa

[url]http://dylatacjeppoz.pl/[/url]

Autor: Tom55, data: 2019-03-21 12:41:45

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.