Tradycyjna bryła, nowoczesne wnętrze

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-03-09
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Projekt domu Kalamis, pracownia Domena Projekt domu Kalamis, pracownia Domena

Tradycyjna bryła z wielospadowym dachem pokrytym dachówką oraz klasycznymi oknami bardzo często kryje w sobie niezwykle nowoczesne wnętrze, którego nie powstydziłby się architekt projektujący budynki postmodernistyczne. Szczególnie wyraźnie widać to w domach o znaczniejszym metrażu, w których program funkcjonalny jest poszerzony.

[koniec abstraktu]

Charakterystyczne dla nowoczesnego projektowania układu wnętrz jest tworzenie dużych przestrzeni w strefie dziennej poprzez łączenie kilku pomieszczeń: salonu, jadalni, kuchni i holu. Granice między tymi pomieszczeniami nie są wyznaczane przez ściany, lecz w inny sposób, np. ustawieniem wyposażenia, umeblowaniem, obniżeniem podłogi, schodami, słupami itp. Dzięki temu aranżacja jest niezwykle łatwa i pozwalająca na wiele innowacji. Innym częstym zabiegiem jest umieszczanie przez projektantów schodów na granicy salonu lub nawet pośrodku tego pomieszczenia. Szczególnie pierwsza sytuacja jest interesująca, ponieważ pozwala na stworzenie klatki schodowej lub wyeksponowanie schodów jako elementu reprezentacyjnego – zależnie od własnych upodobań.

Projekt domu Kalamis, pracownia Domena Projekt domu Kalamis, pracownia Domena

Generalnie nowoczesne układy wnętrz przede wszystkim umożliwiają dość swobodne zmienianie ich konfiguracji tak poprzez zmianę rozmieszczenia mebli i sprzętów, jak poprzez przesuwanie ścianek działowych czy zmienianie funkcji poszczególnych pomieszczeń (np. wykorzystanie pomieszczenia gospodarczego jako łazienki). W większości projektów zmiany tego typu są możliwe, jednak często wiążą się ze znacznymi przeróbkami niektórych elementów konstrukcyjnych, np. fragmentów wewnętrznych ścian konstrukcyjnych, które często zastępuje się słupami. 

W projekcie Kalamis autor z góry założył, że pierwotny, zaproponowany przez niego układ wnętrz nie będzie ostateczny i inwestor będzie mógł go przeorganizować dostosowując program funkcjonalny domu do potrzeb jego przyszłych mieszkańców.

Na początek można przebudować całą strefę wejściową. Na przykład można powiększyć wiatrołap kosztem garderoby,a jeśli garderobę chcemy pozostawić – kosztem spiżarni.

Parter. Projekt domu Kalamis, pracownia Domena Parter. Projekt domu Kalamis, pracownia Domena

Garderobę natomiast można przeznaczyć na dostępne z wiatrołapu lub korytarza pomieszczenie gospodarcze. Kolejna możliwość zmiany to przekształcenie otwartej na salon kuchni w zamkniętą za pomocą ścianki działowej. Kuchnię można także powiększyć likwidując spiżarnię, choć nie wydaje się to w tym przypadku konieczne. Różne funkcje może pełnić pokój na parterze, który w zależności od potrzeb można wykorzystywać jako gabinet lub pokój gościnny, a nawet dodatkową sypialnię, szczególnie że w jego pobliżu znajduje się łazienka, którą można w razie potrzeby powiększyć kosztem garderoby. Bardzo istotnym elementem parteru są schody, które po wyeksponowaniu mogą stanowić element dekoracyjny lub zostać częściowo zabudowane w taki sposób, aby nie było ich widać od strony salonu – dzięki temu korzystanie z nich nie będzie zakłócało spotkań w części dziennej domu, a przy okazji zostanie pogłębiona intymność prywatnej strefy nocnej.

Poddasze. Projekt domu Kalamis, pracownia Domena Poddasze. Projekt domu Kalamis, pracownia Domena

Jednak  największe zmiany można bardzo łatwo wprowadzić na poddaszu, gdzie do stworzenia układu wnętrz zastosowano wyłącznie lekkie ścianki działowe, które można przesuwać według własnego uznania, a jedynymi stałymi elementami są schody, dwa kominy oraz trzy lukarny z balkonami.  Praktycznie w dowolny sposób można zmienić na tej kondygnacji zarówno rozmieszczenie, jak i liczbę pomieszczeń, ich przeznaczenie, a nawet sposób doświetlenia (nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzić zupełnie inny rozkład okien połaciowych).

Przykładowo główną sypialnię można umieścić po lewej stronie z łazienką w miejscu poszerzonej garderoby. Liczbę pozostałych pokoi można powiększyć do trzech albo, pozostawiając pierwotną ich liczbę, powiększyć ogólnie dostępną garderobę, a nawet stworzyć w holu pokój rodzinny. Wszystko zależy od potrzeb, wyobraźni i stylu życia mieszkańców. 

Projekt domu: HomeKONCEPT-48HomeKONCEPT-48117,53 m²
Projekt domu: ZytaZyta117,70 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Malinowy (KO)Malinowy (KO)118,43 m²
Projekt domu: Noelia ModernNoelia Modern118,82 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: KoniczynkaKoniczynka119,20 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.