Tradycyjna bryła, nowoczesne wnętrze

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-03-09
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Projekt domu Kalamis, pracownia Domena Projekt domu Kalamis, pracownia Domena

Tradycyjna bryła z wielospadowym dachem pokrytym dachówką oraz klasycznymi oknami bardzo często kryje w sobie niezwykle nowoczesne wnętrze, którego nie powstydziłby się architekt projektujący budynki postmodernistyczne. Szczególnie wyraźnie widać to w domach o znaczniejszym metrażu, w których program funkcjonalny jest poszerzony.

[koniec abstraktu]

Charakterystyczne dla nowoczesnego projektowania układu wnętrz jest tworzenie dużych przestrzeni w strefie dziennej poprzez łączenie kilku pomieszczeń: salonu, jadalni, kuchni i holu. Granice między tymi pomieszczeniami nie są wyznaczane przez ściany, lecz w inny sposób, np. ustawieniem wyposażenia, umeblowaniem, obniżeniem podłogi, schodami, słupami itp. Dzięki temu aranżacja jest niezwykle łatwa i pozwalająca na wiele innowacji. Innym częstym zabiegiem jest umieszczanie przez projektantów schodów na granicy salonu lub nawet pośrodku tego pomieszczenia. Szczególnie pierwsza sytuacja jest interesująca, ponieważ pozwala na stworzenie klatki schodowej lub wyeksponowanie schodów jako elementu reprezentacyjnego – zależnie od własnych upodobań.

Projekt domu Kalamis, pracownia Domena Projekt domu Kalamis, pracownia Domena

Generalnie nowoczesne układy wnętrz przede wszystkim umożliwiają dość swobodne zmienianie ich konfiguracji tak poprzez zmianę rozmieszczenia mebli i sprzętów, jak poprzez przesuwanie ścianek działowych czy zmienianie funkcji poszczególnych pomieszczeń (np. wykorzystanie pomieszczenia gospodarczego jako łazienki). W większości projektów zmiany tego typu są możliwe, jednak często wiążą się ze znacznymi przeróbkami niektórych elementów konstrukcyjnych, np. fragmentów wewnętrznych ścian konstrukcyjnych, które często zastępuje się słupami. 

W projekcie Kalamis autor z góry założył, że pierwotny, zaproponowany przez niego układ wnętrz nie będzie ostateczny i inwestor będzie mógł go przeorganizować dostosowując program funkcjonalny domu do potrzeb jego przyszłych mieszkańców.

Na początek można przebudować całą strefę wejściową. Na przykład można powiększyć wiatrołap kosztem garderoby,a jeśli garderobę chcemy pozostawić – kosztem spiżarni.

Parter. Projekt domu Kalamis, pracownia Domena Parter. Projekt domu Kalamis, pracownia Domena

Garderobę natomiast można przeznaczyć na dostępne z wiatrołapu lub korytarza pomieszczenie gospodarcze. Kolejna możliwość zmiany to przekształcenie otwartej na salon kuchni w zamkniętą za pomocą ścianki działowej. Kuchnię można także powiększyć likwidując spiżarnię, choć nie wydaje się to w tym przypadku konieczne. Różne funkcje może pełnić pokój na parterze, który w zależności od potrzeb można wykorzystywać jako gabinet lub pokój gościnny, a nawet dodatkową sypialnię, szczególnie że w jego pobliżu znajduje się łazienka, którą można w razie potrzeby powiększyć kosztem garderoby. Bardzo istotnym elementem parteru są schody, które po wyeksponowaniu mogą stanowić element dekoracyjny lub zostać częściowo zabudowane w taki sposób, aby nie było ich widać od strony salonu – dzięki temu korzystanie z nich nie będzie zakłócało spotkań w części dziennej domu, a przy okazji zostanie pogłębiona intymność prywatnej strefy nocnej.

Poddasze. Projekt domu Kalamis, pracownia Domena Poddasze. Projekt domu Kalamis, pracownia Domena

Jednak  największe zmiany można bardzo łatwo wprowadzić na poddaszu, gdzie do stworzenia układu wnętrz zastosowano wyłącznie lekkie ścianki działowe, które można przesuwać według własnego uznania, a jedynymi stałymi elementami są schody, dwa kominy oraz trzy lukarny z balkonami.  Praktycznie w dowolny sposób można zmienić na tej kondygnacji zarówno rozmieszczenie, jak i liczbę pomieszczeń, ich przeznaczenie, a nawet sposób doświetlenia (nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzić zupełnie inny rozkład okien połaciowych).

Przykładowo główną sypialnię można umieścić po lewej stronie z łazienką w miejscu poszerzonej garderoby. Liczbę pozostałych pokoi można powiększyć do trzech albo, pozostawiając pierwotną ich liczbę, powiększyć ogólnie dostępną garderobę, a nawet stworzyć w holu pokój rodzinny. Wszystko zależy od potrzeb, wyobraźni i stylu życia mieszkańców. 

Projekt domu: TK78TK78156,68 m²
Projekt domu: MalbecMalbec157,05 m²
Projekt domu: TK79TK79158,43 m²
Projekt domu: Ambrozja 3 (CE)Ambrozja 3 (CE)158,48 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-53HomeKONCEPT-53159,28 m²
Projekt domu: Akord NeoAkord Neo161,70 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Karat 2Karat 2162,51 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59

Czas trwania budowy

To wszystko to teoria i w teorii może się to sprawdzić. Ale rzeczywistość rządzi się innym prawami. I nie jest tak łatwo zmieścić się w 3 miesiące z budową domu nawet z prefabrykatów. Chyba, że wszystko zlecisz jednej firmie i nie będzie mieć żadnej obsuwy czasowej (a z tym to też różnie bywa). Generalnie na stronie http://pomyslynadom.info/budowa/artykuly/ile-trwa-budowa-domu/, możesz sobie doczytać, od czego jeszcze zależy czas potrzebny na wybudowanie domu i na co zwrócić uwagę planujac budowę.

Autor: Tom55, data: 2018-11-07 20:12:14
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.