Urządzamy jadalnię – cz. 3 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-20
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Propozycja aranżacji jadalni – wariant I (arch. Agnieszka Włostowska)

O wygodzie użytkowania domu decyduje sposób zaaranżowania kluczowych dla życia mieszkańców pomieszczeń. Jednym z takich miejsc jest jadalnia. Niezależnie od preferowanego sposobu spożywania posiłków czy też nadawanego im znaczenia decydując się na wyznaczenie strefy jadalnianej w naszym domu, powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad, których zastosowanie uczyni z niej ważne i żywe miejsce w naszym domu. 

[koniec abstraktu]

Organizacja miejsca do życia to bardzo odpowiedzialne zadanie. Na mieszkanie składa się bowiem wiele rozmaitych czynności, których wykonywaniu powinny towarzyszyć odpowiednie warunki. 

Rzut parteru projektu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt z zaznaczoną na nim jadalnią

Ważny więc będzie rozkład pomieszczeń, ich powierzchnia, komunikacja między nimi. Znaczenie mieć też będzie ich aranżacja: dobór kolorów, faktur, sposobu wykończenia, oświetlenia, rodzaj sprzętów, ich ustawienie, dodatkowe dekoracje. 

Wszystko to odzwierciedla i odzwierciedlać powinno osobowość mieszkańców, ich upodobania i styl życia. Znajduje odbicie w każdej codziennej czynności i tym, jak do jej wykonywania zorganizujemy funkcje poszczególnych pomieszczeń. 

Nie inaczej rzecz ma się z czynnością tyleż istotną, co wydającą się być prozaiczną w swojej powtarzalności, a mianowicie ze spożywaniem posiłków.

Płytki klinkierowe Canberra (fot. Rőben)

Każdy z nas ma różne nawyki dotyczące jedzenia, hołduje odmiennym zwyczajom, różna jest też ranga nadawana tej czynności. 

Są osoby, które nie dość, że nie wychodzą z domu bez śniadania, to jeszcze starają się, by temu pierwszemu posiłkowi poświęcić dość czasu, aby w spokoju mogła do niego zasiąść cała rodzina; są też ludzie żyjący w nieustannym pośpiechu, jedzące w biegu, nieprzywiązujące szczególnej wagi do rodzaju posiłku i sposobu jego konsumpcji. 

Część z nas celebruje przygotowywanie i spożywanie potraw, najlepiej w większym gronie – rodziny lub przyjaciół, wspólny posiłek traktując jeśli nie jak święto, to przynajmniej jako okazję do wspólnego spędzenia czasu i rozmów. 

Stół Occa, krzesła London
(fot. BoConcept)

Jest też niemałe grono ludzi, którzy nie przywiązują dużej wagi do tych codziennych sposobności, by pobyć razem. Dlatego przy wyznaczeniu i urządzaniu jadalni, szanując zindywidualizowanie kwestii posiłków, warto wypracować kompromis zasadzający się na prowadzonym trybie życia i przyzwyczajeniach, który będzie łatwy do zaakceptowania dla wszystkich domowników.

Jedną z głównych zasad, którymi powinniśmy się kierować, urządzając jadalnię, jest bliskie sąsiedztwo tego miejsca i wygodne skomunikowanie go z kuchnią

Niegdyś w mieszczańskich domach jadalnia była osobnym miejscem, oddzielona od innych pomieszczeń, teraz takie odrębne miejsce na spożywanie posiłku spotykamy rzadziej. 

Drzwi Capri Platinum 2 (fot. Drzwi.pl)

Osobna jadalnia ma bowiem sens tylko wtedy, gdy za każdym razem możemy i będziemy tam spożywać posiłki. Pozwoli to podkreślić, że czas posiłku jest wyjątkowy i wymagający spokoju. 

Zdecydowanie częściej spotykamy się jednak z sytuacją, gdy jadalnia jest łączona z pokojem dziennym. Powinna być wtedy wyraźnie oddzielona od pozostałych stref wyznaczonych w salonie, a przy tym stanowić z nim stylistyczną jedność

Jedzenie i towarzyszące mu czynności nie powinny kolidować z innymi domowymi aktywnościami, by uniknąć np. przemieszczania mebli na czas posiłków. 

Najistotniejsze dla strefy jadalni są wygodne krzesła i stół. O wielkości stołu decyduje ilość miejsca, jaką mamy do dyspozycji, i przewidywana liczba osób, które będą przy nim zwykle zasiadały.

Odpowiednie oświetlenie i dobór tkanin dekoracyjnych powinny wprowadzić przyjazny nastrój i wrażenie harmonii.

Kolekcja tkanin Comfort (fot. Dekoria)

Zaproponowana pierwsza wersja aranżacji jadalni czyni jej wnętrze pogodnym, nowoczesnym i komfortowym w użytkowaniu. Tłem są jasne ściany, sufit i podłoga. 

Przestrzeń organizują proste układy brył – pionowe ściany, poziome układy mebli. 

W prezentowanym przykładzie aranżacji nie kształt jednak, lecz zestaw kolorów ma znaczenie podstawowe: zastosowanie stonowanej zieleni połączonej z brązem i jasnym odcieniem błękitu paryskiego na meblach wytycza kierunki i organizuje podziały na strefy funkcjonalne we wnętrzu.  

Jadalnia – wersja I (arch. Agnieszka Włostowska)

Kominek o prostym kształcie obudowany płytką klinkierową Canberra w kolorze zgaszonej zieleni połączonej z brązem podkreśla przestrzeń strefy dziennej. 

Zabudowa kuchni w stonowanej barwie naturalnego drewna konsekwentnie powtarza układ prostych brył kominka i kubicznej klatki schodowej w tle. Jedynymi elementami celowo przełamującymi proste linie są okrągły stół, a także krzesła utrzymane w stylistyce lat 50. Zmiękczają one zdecydowany, „twardy” charakter całego wnętrza. 

Dodatkami uzupełniającymi całość i nadającymi ton wnętrzu są zasłony i dekoracyjna tkanina na stole w intensywnej zieleni z arabeskowymi, brązowymi aplikacjami, pochodząca z kolekcji Comfort.

Agnieszka Rybka, Dekoria.pl

Dekoracja dla wnętrza to jak piękny ubiór dla kobiety – każdemu bowiem zależy, aby aranżacja jego domu nie tylko budziła zachwyt podziwiających ją gości, ale i odzwierciedlała osobowość domowników. Dlatego wierzymy, że każdy dom wymaga oryginalnego wykończenia: nawet jeśli ten sam projekt domu kupi 500 osób, to każde wnętrze będzie zindywidualizowane. 

Aby nadać wnętrzu charakter, powieśmy więc w oknie zasłony, które będą jak piękna rama dla obrazu widocznego za oknem, blat stołu ocieplmy obrusem lub bieżnikiem, a na sofę połóżmy 2-3 poduszki wykonane z tej samej tkaniny. Nadamy wówczas całemu wnętrzu jednolity charakter i sprawimy, że stanie się ono nie tylko ładne, ale i przytulne, czyli takie, w którym chętnie będziemy przebywać.

Zestawienie materiałów użytych w wersji I aranżacji jadalni, pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: stół okrągły OCCA 1750 (fornir dębowy barwiony na czarno), krzesła przy stole – LONDON (tapicerka: niebieska wełna/filc, dąb ciemny), zegar ścienny Sunburst, misa dekoracyjna metalowa duża
 • Dekoria.pl: zasłony, narzuta na stół, dekoracyjne serwety – z tkaniny w kolorze jaskrawej zieleni z brązowymi aplikacjami, kolekcja COMFORT 110-62
 • Drzwi.pl: Capri Platinum 2 (INTERDOOR), kolor dąb brąz 
 • Röben Polska: płytki klinkierowe Canberra

Część 2 konkursu – aranżacja salonu (wersja II)

Część 1 konkursu – aranżacja salonu (wersja I)

Zasady konkursu


 

Projekt domu: Zofia RexZofia Rex122,70 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Lisandra 2MLisandra 2M122,90 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Karmel 3Karmel 3124,31 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-46HomeKONCEPT-46124,52 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-43HomeKONCEPT-43124,59 m²
Projekt domu: Ciekawy 2ACiekawy 2A124,70 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK5ATK5A125,35 m²
Więcej polecanych projektów domów

Charakterystyka energetyczna a projekt budowlany

Witam, Mam pytanie dotyczące charakterystyki energetycznej budynku i pozwolenia na budowę. Jak to w praktyce wygląda, gdy składamy projekt budowlany z załączoną charakterystyką? Dokładnie chodzi mi o przypadek gdy mamy już zrobiony projekt budowlany, do którego robimy dopiero charakterystykę i w której nie wychodzi wskaźnik EP. I co wtedy zrobić? Czy projekt z taką charakterystyką zostanie przyjęty w urzędzie czy może zostanie odrzucony? Sprawa dotyczy budynku produkcyjnego/magazynowego/technologicznego, gdzie nie będą przebywać ludzie . Ogrzewanie i cwu - elektryczne. W przypadku przebudowy wystarczy spełnić izolacyjność przegród, a dla nowego budynku dodatkowo EP. Czy można uzasadnić wysokie EP brakiem możliwości zastosowania innego sposobu ogrzewania i przygotowania c.w.u.? Co zrobić w takiej sytuacji z projektem budowlanym.

Autor: grzegorz32f, data: 2018-12-11 13:50:12

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.