Urządzamy jadalnię – cz. 3 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-20
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Propozycja aranżacji jadalni – wariant I (arch. Agnieszka Włostowska)

O wygodzie użytkowania domu decyduje sposób zaaranżowania kluczowych dla życia mieszkańców pomieszczeń. Jednym z takich miejsc jest jadalnia. Niezależnie od preferowanego sposobu spożywania posiłków czy też nadawanego im znaczenia decydując się na wyznaczenie strefy jadalnianej w naszym domu, powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad, których zastosowanie uczyni z niej ważne i żywe miejsce w naszym domu. 

[koniec abstraktu]

Organizacja miejsca do życia to bardzo odpowiedzialne zadanie. Na mieszkanie składa się bowiem wiele rozmaitych czynności, których wykonywaniu powinny towarzyszyć odpowiednie warunki. 

Rzut parteru projektu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt z zaznaczoną na nim jadalnią

Ważny więc będzie rozkład pomieszczeń, ich powierzchnia, komunikacja między nimi. Znaczenie mieć też będzie ich aranżacja: dobór kolorów, faktur, sposobu wykończenia, oświetlenia, rodzaj sprzętów, ich ustawienie, dodatkowe dekoracje. 

Wszystko to odzwierciedla i odzwierciedlać powinno osobowość mieszkańców, ich upodobania i styl życia. Znajduje odbicie w każdej codziennej czynności i tym, jak do jej wykonywania zorganizujemy funkcje poszczególnych pomieszczeń. 

Nie inaczej rzecz ma się z czynnością tyleż istotną, co wydającą się być prozaiczną w swojej powtarzalności, a mianowicie ze spożywaniem posiłków.

Płytki klinkierowe Canberra (fot. Rőben)

Każdy z nas ma różne nawyki dotyczące jedzenia, hołduje odmiennym zwyczajom, różna jest też ranga nadawana tej czynności. 

Są osoby, które nie dość, że nie wychodzą z domu bez śniadania, to jeszcze starają się, by temu pierwszemu posiłkowi poświęcić dość czasu, aby w spokoju mogła do niego zasiąść cała rodzina; są też ludzie żyjący w nieustannym pośpiechu, jedzące w biegu, nieprzywiązujące szczególnej wagi do rodzaju posiłku i sposobu jego konsumpcji. 

Część z nas celebruje przygotowywanie i spożywanie potraw, najlepiej w większym gronie – rodziny lub przyjaciół, wspólny posiłek traktując jeśli nie jak święto, to przynajmniej jako okazję do wspólnego spędzenia czasu i rozmów. 

Stół Occa, krzesła London
(fot. BoConcept)

Jest też niemałe grono ludzi, którzy nie przywiązują dużej wagi do tych codziennych sposobności, by pobyć razem. Dlatego przy wyznaczeniu i urządzaniu jadalni, szanując zindywidualizowanie kwestii posiłków, warto wypracować kompromis zasadzający się na prowadzonym trybie życia i przyzwyczajeniach, który będzie łatwy do zaakceptowania dla wszystkich domowników.

Jedną z głównych zasad, którymi powinniśmy się kierować, urządzając jadalnię, jest bliskie sąsiedztwo tego miejsca i wygodne skomunikowanie go z kuchnią

Niegdyś w mieszczańskich domach jadalnia była osobnym miejscem, oddzielona od innych pomieszczeń, teraz takie odrębne miejsce na spożywanie posiłku spotykamy rzadziej. 

Drzwi Capri Platinum 2 (fot. Drzwi.pl)

Osobna jadalnia ma bowiem sens tylko wtedy, gdy za każdym razem możemy i będziemy tam spożywać posiłki. Pozwoli to podkreślić, że czas posiłku jest wyjątkowy i wymagający spokoju. 

Zdecydowanie częściej spotykamy się jednak z sytuacją, gdy jadalnia jest łączona z pokojem dziennym. Powinna być wtedy wyraźnie oddzielona od pozostałych stref wyznaczonych w salonie, a przy tym stanowić z nim stylistyczną jedność

Jedzenie i towarzyszące mu czynności nie powinny kolidować z innymi domowymi aktywnościami, by uniknąć np. przemieszczania mebli na czas posiłków. 

Najistotniejsze dla strefy jadalni są wygodne krzesła i stół. O wielkości stołu decyduje ilość miejsca, jaką mamy do dyspozycji, i przewidywana liczba osób, które będą przy nim zwykle zasiadały.

Odpowiednie oświetlenie i dobór tkanin dekoracyjnych powinny wprowadzić przyjazny nastrój i wrażenie harmonii.

Kolekcja tkanin Comfort (fot. Dekoria)

Zaproponowana pierwsza wersja aranżacji jadalni czyni jej wnętrze pogodnym, nowoczesnym i komfortowym w użytkowaniu. Tłem są jasne ściany, sufit i podłoga. 

Przestrzeń organizują proste układy brył – pionowe ściany, poziome układy mebli. 

W prezentowanym przykładzie aranżacji nie kształt jednak, lecz zestaw kolorów ma znaczenie podstawowe: zastosowanie stonowanej zieleni połączonej z brązem i jasnym odcieniem błękitu paryskiego na meblach wytycza kierunki i organizuje podziały na strefy funkcjonalne we wnętrzu.  

Jadalnia – wersja I (arch. Agnieszka Włostowska)

Kominek o prostym kształcie obudowany płytką klinkierową Canberra w kolorze zgaszonej zieleni połączonej z brązem podkreśla przestrzeń strefy dziennej. 

Zabudowa kuchni w stonowanej barwie naturalnego drewna konsekwentnie powtarza układ prostych brył kominka i kubicznej klatki schodowej w tle. Jedynymi elementami celowo przełamującymi proste linie są okrągły stół, a także krzesła utrzymane w stylistyce lat 50. Zmiękczają one zdecydowany, „twardy” charakter całego wnętrza. 

Dodatkami uzupełniającymi całość i nadającymi ton wnętrzu są zasłony i dekoracyjna tkanina na stole w intensywnej zieleni z arabeskowymi, brązowymi aplikacjami, pochodząca z kolekcji Comfort.

Agnieszka Rybka, Dekoria.pl

Dekoracja dla wnętrza to jak piękny ubiór dla kobiety – każdemu bowiem zależy, aby aranżacja jego domu nie tylko budziła zachwyt podziwiających ją gości, ale i odzwierciedlała osobowość domowników. Dlatego wierzymy, że każdy dom wymaga oryginalnego wykończenia: nawet jeśli ten sam projekt domu kupi 500 osób, to każde wnętrze będzie zindywidualizowane. 

Aby nadać wnętrzu charakter, powieśmy więc w oknie zasłony, które będą jak piękna rama dla obrazu widocznego za oknem, blat stołu ocieplmy obrusem lub bieżnikiem, a na sofę połóżmy 2-3 poduszki wykonane z tej samej tkaniny. Nadamy wówczas całemu wnętrzu jednolity charakter i sprawimy, że stanie się ono nie tylko ładne, ale i przytulne, czyli takie, w którym chętnie będziemy przebywać.

Zestawienie materiałów użytych w wersji I aranżacji jadalni, pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: stół okrągły OCCA 1750 (fornir dębowy barwiony na czarno), krzesła przy stole – LONDON (tapicerka: niebieska wełna/filc, dąb ciemny), zegar ścienny Sunburst, misa dekoracyjna metalowa duża
 • Dekoria.pl: zasłony, narzuta na stół, dekoracyjne serwety – z tkaniny w kolorze jaskrawej zieleni z brązowymi aplikacjami, kolekcja COMFORT 110-62
 • Drzwi.pl: Capri Platinum 2 (INTERDOOR), kolor dąb brąz 
 • Röben Polska: płytki klinkierowe Canberra

Część 2 konkursu – aranżacja salonu (wersja II)

Część 1 konkursu – aranżacja salonu (wersja I)

Zasady konkursu


 

Projekt domu: HomeKONCEPT-38HomeKONCEPT-38105,64 m²
Projekt domu: Ekonomiczny 2BEkonomiczny 2B106,10 m²
Projekt domu: Z Pomysłem 1Z Pomysłem 1106,80 m²
Projekt domu: Lisandra XSLisandra XS106,95 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Przytulny 2Przytulny 2107,40 m²
Projekt domu: Pliszka VIPliszka VI108,10 m²
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.