Urządzamy jadalnię – cz. 3 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-20
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Propozycja aranżacji jadalni – wariant I (arch. Agnieszka Włostowska)

O wygodzie użytkowania domu decyduje sposób zaaranżowania kluczowych dla życia mieszkańców pomieszczeń. Jednym z takich miejsc jest jadalnia. Niezależnie od preferowanego sposobu spożywania posiłków czy też nadawanego im znaczenia decydując się na wyznaczenie strefy jadalnianej w naszym domu, powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad, których zastosowanie uczyni z niej ważne i żywe miejsce w naszym domu. 

[koniec abstraktu]

Organizacja miejsca do życia to bardzo odpowiedzialne zadanie. Na mieszkanie składa się bowiem wiele rozmaitych czynności, których wykonywaniu powinny towarzyszyć odpowiednie warunki. 

Rzut parteru projektu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt z zaznaczoną na nim jadalnią

Ważny więc będzie rozkład pomieszczeń, ich powierzchnia, komunikacja między nimi. Znaczenie mieć też będzie ich aranżacja: dobór kolorów, faktur, sposobu wykończenia, oświetlenia, rodzaj sprzętów, ich ustawienie, dodatkowe dekoracje. 

Wszystko to odzwierciedla i odzwierciedlać powinno osobowość mieszkańców, ich upodobania i styl życia. Znajduje odbicie w każdej codziennej czynności i tym, jak do jej wykonywania zorganizujemy funkcje poszczególnych pomieszczeń. 

Nie inaczej rzecz ma się z czynnością tyleż istotną, co wydającą się być prozaiczną w swojej powtarzalności, a mianowicie ze spożywaniem posiłków.

Płytki klinkierowe Canberra (fot. Rőben)

Każdy z nas ma różne nawyki dotyczące jedzenia, hołduje odmiennym zwyczajom, różna jest też ranga nadawana tej czynności. 

Są osoby, które nie dość, że nie wychodzą z domu bez śniadania, to jeszcze starają się, by temu pierwszemu posiłkowi poświęcić dość czasu, aby w spokoju mogła do niego zasiąść cała rodzina; są też ludzie żyjący w nieustannym pośpiechu, jedzące w biegu, nieprzywiązujące szczególnej wagi do rodzaju posiłku i sposobu jego konsumpcji. 

Część z nas celebruje przygotowywanie i spożywanie potraw, najlepiej w większym gronie – rodziny lub przyjaciół, wspólny posiłek traktując jeśli nie jak święto, to przynajmniej jako okazję do wspólnego spędzenia czasu i rozmów. 

Stół Occa, krzesła London
(fot. BoConcept)

Jest też niemałe grono ludzi, którzy nie przywiązują dużej wagi do tych codziennych sposobności, by pobyć razem. Dlatego przy wyznaczeniu i urządzaniu jadalni, szanując zindywidualizowanie kwestii posiłków, warto wypracować kompromis zasadzający się na prowadzonym trybie życia i przyzwyczajeniach, który będzie łatwy do zaakceptowania dla wszystkich domowników.

Jedną z głównych zasad, którymi powinniśmy się kierować, urządzając jadalnię, jest bliskie sąsiedztwo tego miejsca i wygodne skomunikowanie go z kuchnią

Niegdyś w mieszczańskich domach jadalnia była osobnym miejscem, oddzielona od innych pomieszczeń, teraz takie odrębne miejsce na spożywanie posiłku spotykamy rzadziej. 

Drzwi Capri Platinum 2 (fot. Drzwi.pl)

Osobna jadalnia ma bowiem sens tylko wtedy, gdy za każdym razem możemy i będziemy tam spożywać posiłki. Pozwoli to podkreślić, że czas posiłku jest wyjątkowy i wymagający spokoju. 

Zdecydowanie częściej spotykamy się jednak z sytuacją, gdy jadalnia jest łączona z pokojem dziennym. Powinna być wtedy wyraźnie oddzielona od pozostałych stref wyznaczonych w salonie, a przy tym stanowić z nim stylistyczną jedność

Jedzenie i towarzyszące mu czynności nie powinny kolidować z innymi domowymi aktywnościami, by uniknąć np. przemieszczania mebli na czas posiłków. 

Najistotniejsze dla strefy jadalni są wygodne krzesła i stół. O wielkości stołu decyduje ilość miejsca, jaką mamy do dyspozycji, i przewidywana liczba osób, które będą przy nim zwykle zasiadały.

Odpowiednie oświetlenie i dobór tkanin dekoracyjnych powinny wprowadzić przyjazny nastrój i wrażenie harmonii.

Kolekcja tkanin Comfort (fot. Dekoria)

Zaproponowana pierwsza wersja aranżacji jadalni czyni jej wnętrze pogodnym, nowoczesnym i komfortowym w użytkowaniu. Tłem są jasne ściany, sufit i podłoga. 

Przestrzeń organizują proste układy brył – pionowe ściany, poziome układy mebli. 

W prezentowanym przykładzie aranżacji nie kształt jednak, lecz zestaw kolorów ma znaczenie podstawowe: zastosowanie stonowanej zieleni połączonej z brązem i jasnym odcieniem błękitu paryskiego na meblach wytycza kierunki i organizuje podziały na strefy funkcjonalne we wnętrzu.  

Jadalnia – wersja I (arch. Agnieszka Włostowska)

Kominek o prostym kształcie obudowany płytką klinkierową Canberra w kolorze zgaszonej zieleni połączonej z brązem podkreśla przestrzeń strefy dziennej. 

Zabudowa kuchni w stonowanej barwie naturalnego drewna konsekwentnie powtarza układ prostych brył kominka i kubicznej klatki schodowej w tle. Jedynymi elementami celowo przełamującymi proste linie są okrągły stół, a także krzesła utrzymane w stylistyce lat 50. Zmiękczają one zdecydowany, „twardy” charakter całego wnętrza. 

Dodatkami uzupełniającymi całość i nadającymi ton wnętrzu są zasłony i dekoracyjna tkanina na stole w intensywnej zieleni z arabeskowymi, brązowymi aplikacjami, pochodząca z kolekcji Comfort.

Agnieszka Rybka, Dekoria.pl

Dekoracja dla wnętrza to jak piękny ubiór dla kobiety – każdemu bowiem zależy, aby aranżacja jego domu nie tylko budziła zachwyt podziwiających ją gości, ale i odzwierciedlała osobowość domowników. Dlatego wierzymy, że każdy dom wymaga oryginalnego wykończenia: nawet jeśli ten sam projekt domu kupi 500 osób, to każde wnętrze będzie zindywidualizowane. 

Aby nadać wnętrzu charakter, powieśmy więc w oknie zasłony, które będą jak piękna rama dla obrazu widocznego za oknem, blat stołu ocieplmy obrusem lub bieżnikiem, a na sofę połóżmy 2-3 poduszki wykonane z tej samej tkaniny. Nadamy wówczas całemu wnętrzu jednolity charakter i sprawimy, że stanie się ono nie tylko ładne, ale i przytulne, czyli takie, w którym chętnie będziemy przebywać.

Zestawienie materiałów użytych w wersji I aranżacji jadalni, pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: stół okrągły OCCA 1750 (fornir dębowy barwiony na czarno), krzesła przy stole – LONDON (tapicerka: niebieska wełna/filc, dąb ciemny), zegar ścienny Sunburst, misa dekoracyjna metalowa duża
 • Dekoria.pl: zasłony, narzuta na stół, dekoracyjne serwety – z tkaniny w kolorze jaskrawej zieleni z brązowymi aplikacjami, kolekcja COMFORT 110-62
 • Drzwi.pl: Capri Platinum 2 (INTERDOOR), kolor dąb brąz 
 • Röben Polska: płytki klinkierowe Canberra

Część 2 konkursu – aranżacja salonu (wersja II)

Część 1 konkursu – aranżacja salonu (wersja I)

Zasady konkursu


 

Projekt domu: Wygodny 3Wygodny 3140,10 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: HomeKONCEPT-58HomeKONCEPT-58141,72 m²
Projekt domu: Astra IIIAstra III142,35 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Dostępny 6Dostępny 6142,70 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Dora 2Dora 2142,94 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: DarlenaDarlena143,55 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48

salon płytki czy panele

Jak się ma pieniądze, to pewnie, że drewno wygląda najlepiej. A jak się nie chce wydawać nie wiadomo ile, to lepiej postawić na panele. Tym bardziej, że dobra podłoga to nie tylko to co widać, ale trzeba także pamiętać o położeniu dobrego podkładu, który zapewni komfort chodzenia. My mamy u siebie panele, a pod nimi pianomat, a dokładnie pianowood firmy Organika. Ma tą zaletę, że jest materiałem o dużej gęstości, co wpływa na lepsze wygłuszanie dźwięków i na to, że świetnie wyrównuje drobne nierówności podłoża . Poza tym dobrze dociepla podłogę - i powiem że różnicę naprawdę czuć.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:03:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.