Urządzamy jadalnię – cz. 4 konkursu

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-12-21
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Aranżacja jadalni w wariancie II (arch. Agnieszka Włostowska)

Poprzednia część konkursu Dom i jego wnętrza dotyczyła generalnych reguł rządzących planowaniem jadalni. Dziś przedstawiamy nowy, choć całkowicie odmienny przykład aranżacji tego samego pomieszczenia, wciąż jednak opartej na głównych założeniach dotyczących planowania pomieszczeń. Warto pokrótce je przypomnieć.  

[koniec abstraktu]

Aby zobrazować zasady aranżacji wnętrz, każdorazowo pokazywane są one na konkretnym przykładzie: wnętrzach projektu domu LK&761 autorstwa pracowni LK&Projekt.

Każde pomieszczenie w naszym domu powinno być zaplanowane w sposób, który najlepiej odda jego przeznaczenie i przysłuży się nadanym mu funkcjom. 

Cegły klinkierowe Notting Hill (fot. Rőben)

Znaczenie dla komfortu korzystania z każdego z nich mieć będzie miejsce w układzie wnętrza. 

Z tego powodu, jak wiadomo z poprzedniej części konkursu, dobrze jest, gdy jadalnia znajduje się w bliskim sąsiedztwie kuchni. Skraca się wówczas dystans do pokonania pomiędzy miejscem przygotowywania posiłków, ich serwowania.

Stół jadalniany może być też umieszczony w kuchni. W następstwie takiego rozwiązania wszystkie czynności związane z jedzeniem odbywają się w jednym miejscu: zarówno przygotowywanie, jak i spożywanie posiłków, zatem niejako automatycznie wszyscy są włączeni w cały proces od przygotowania do sprzątania po posiłku.

Krzesło Zarra (fot. BoConcept)

Generalnie planowanie jadalni, tak jak innych pomieszczeń, ściśle powinno odpowiadać potrzebom i stylowi życia rodziny. Jadalnia może więc być przewidziana jako osobne pomieszczenie, o ile rzeczywiście codziennie będzie służyć spożywaniu w niej posiłków, w innym razie bowiem okaże się dodatkowym, lecz martwym pomieszczeniem.

Wygodnym i współcześnie często praktykowanym rozwiązaniem jest uczynienie z niej pomieszczenia połączonego z salonem. W takim przypadku z jednej strony stylistycznie powinna harmonizować z aranżacją pokoju dziennego, z drugiej natomiast powinna być wyraźnie wydzielona, a jej funkcja podkreślona.

Tkanina z kolekcji Miranda (fot. Dekoria)

Jadalnia powinna być funkcjonalna i estetyczna, a jej wielkość powinna odpowiadać przewidywanej liczbie osób, które będą z niej korzystały. Osobna jadalnia wymaga powierzchni ok. 12 m kw., jeśli jest połączona np. z salonem, z powodzeniem wystarczy mniejsza, ok. 7 m kw. Ponieważ najważniejszym wyposażeniem tego miejsca są stół i krzesła, ważne, by zapewniały one wygodę korzystania z nich. Najpopularniejsze są stoły prostokątne, okrągłe potrzebują nieco więcej miejsca. Istotna jest przede wszystkim wielkość stołu. Najwygodniejsze są takie, których szerokość wynosi min. 80-90cm, na jedną osobę (siedzącą obok drugiej) przypada ok. 60 cm blatu, a jego odległość od ścian (lub sprzętów) wynosi co najmniej 70-80 cm. Jeśli w rodzinie są małe dzieci, pamiętajmy, aby im również zapewnić miejsce przy stole.

Drzwi Tafla Lagrum, kolor jabłoń indyjska (fot. Drzwi.pl)

Prezentowana druga wersja aranżacji jadalni, choć – podobnie jak pierwsza – jest pogodna, nowoczesna i komfortowa, to jednak dzięki kilku prostym zabiegom przyjmuje zgoła odmienny charakter. Jest bardziej energetyczna – dynamizm osiągnięto dzięki zestawowi kontrastowych kolorów i układowi pasów biegnących w różnych kierunkach. Tłem są jasne ściany, sufit i podłoga – to doskonałe podłoże do prezentacji poszczególnych zestawów kolorystycznych. 

Całą przestrzeń organizuje zestawienie kontrastujących ze sobą barw, mocne układy kolorystyczne (jasno – ciemno). Bryły mebli są proste, kubistyczne, konsekwentnie stylistycznie ustawione, wszystkie są zbliżone do kwadratu, żaden mebel nie wyróżnia się na tle innych. Zabudowa kuchni jest prawie niewidoczna – jej układ jest nieskomplikowany, nastawiony na minimalizm i wygodę – dzięki całkowitej zabudowie wszystkich szafek kuchnia jest prawie niewidoczna. 

W kompozycji wyraźny jest układ par, dwie ściany obłożone cegłą dekoracyjną Notting hill jak brama zamykają wejście pomiędzy holem a strefą dzienną. Układ pasów powtórzony na użytej w aranżacji tkaninie pochodzącej z kolekcji Miranda porządkuje i jednocześnie podporządkowuje sobie wnętrze. 

Aranżacja jadalni - przykład aranżacji nr 2 (autorka: arch. Agnieszka Włostowska)

Na prezentowanym przykładzie widać, jak dobór choćby jednego elementu – w tym przypadku tkaniny – może całkowicie odmienić wnętrze. Do ukazania siły układu pasów jasno-ciemnych płaszczyzn (w pionie i poziomie) świetnie posłużyły stonowane meble wybrane do jadalni – stół i krzesła ubrane w sukienki z tkaniny Miranda w czerwono-białe pasy całkowicie zmieniają kształt i charakter. 

Salon połączony z jadalnią stanowi w zasadzie jedną przestrzeń. Wyznaczone są granice pomiędzy strefami, jednak nadal panuje zasada jednolitej konwencji i stylistyki całego wnętrza. Ta aranżacja doskonale pokazuje, jak zmiana koloru ściany czy odpowiedni dobór tkanin może spowodować całkowitą odmianę wnętrza, choć jest to wciąż to samo pomieszczenie. Zielona ściana z drugiej wersji aranżacji salonu, odgradzająca kuchnię, została obłożona dekoracyjną cegłą Notting Hill, a pomarańczowo- czerwona tkanina na oknach zamieniona na dekoracyjne pasy czarno-białe i bordowo-białe. Niezwykle ważnym elementem są krzesła ubrane w sukienki z wybranej tkaniny, które również przyczyniają się do kompletnie różnego odbioru wnętrza.  

Arch. Agnieszka Włostowska, autorka aranżacji

Planując wygląd i wyposażenie jadalni, pamiętajmy, że jeśli wyznaczamy jej miejsce poza obszerną kuchnią, powinna być ona wyposażona w komodę, szafkę na naczynia stołowe, sztućce i bieliznę stołową. Bez względu na to, gdzie się znajduje, wymaga miejscowego oświetlenia – lampy nad stołem, która dobrze oświetli jego powierzchnię, jednak nie będzie ani oślepiać, ani przeszkadzać w utrzymaniu kontaktu wzrokowego siedzącym naprzeciwko siebie osobom. 

Dobór kolorystyki i materiałów w dużej mierze będzie zależeć od miejsca wyznaczenia jadalni. Użyte tkaniny powinny być łatwe do utrzymania w czystości. Generalnie jadalnia powinna być harmonijna, schludna, ładem zachęcać do spożywania w niej posiłków. Pamiętajmy też, że stosując nieskomplikowane zabiegi – umiejętnie operując np. kolorami i tkaninami, możemy całkowicie odmienić wnętrze i nadać mu dowolnie wybrany charakter.

 

Zestawienie materiałów użytych w II wersji aranżacji jadalni, pochodzących z oferty sponsorów:

 • BoConcept: stół kwadratowy (rozkładany) OCCA 9101959, krzesła przy stole ZARRA
 • Dekoria.pl: rolety, sukienki na krzesła, narzuta na stół – tkaniny z kolekcji MIRANDA (paski czarno-białe, czerwono-czarne – 142-02, 142-03)
 • Drzwi.pl: TAFLA (LAGRUS) fornirowane z jednym szprosem metalowym (kolor: jabłoń indyjska)
 • Röben Polska: cegły klinkierowe Notting Hill

Część 3 konkursu – aranżacja jadalni (wersja I) 

Część 2 konkursu – aranżacja salonu (wersja II)

Część 1 konkursu – aranżacja salonu (wersja I)

Zasady konkursu

 

 

 

Projekt domu: Wygodny 3Wygodny 3140,10 m²
Projekt domu: HomeKONCEPT-58HomeKONCEPT-58141,72 m²
Projekt domu: Astra IIIAstra III142,35 m²
Projekt domu: Dostępny 6Dostępny 6142,70 m²
Projekt domu: Dora 2Dora 2142,94 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59

Czas trwania budowy

To wszystko to teoria i w teorii może się to sprawdzić. Ale rzeczywistość rządzi się innym prawami. I nie jest tak łatwo zmieścić się w 3 miesiące z budową domu nawet z prefabrykatów. Chyba, że wszystko zlecisz jednej firmie i nie będzie mieć żadnej obsuwy czasowej (a z tym to też różnie bywa). Generalnie na stronie http://pomyslynadom.info/budowa/artykuly/ile-trwa-budowa-domu/, możesz sobie doczytać, od czego jeszcze zależy czas potrzebny na wybudowanie domu i na co zwrócić uwagę planujac budowę.

Autor: Tom55, data: 2018-11-07 20:12:14
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.