Ustawa o efektywności energetycznej

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-05-05
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Ustawa o efektywności energetycznej podpisana Ustawa o efektywności energetycznej podpisana

W piątek kancelaria prezydencka poinformowała, że Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o efektywności energetycznej.

[koniec abstraktu]

Ustawa o efektywności energetycznej ma na celu poprawę wykorzystania energii oraz promowanie innowacyjnych technologii, redukujących szkodliwe dla środowiska oddziaływanie sektora energetycznego. Ustawa obejmuje również zasady, według których sporządzane są audyty efektywności energetycznej.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki na projekty prowadzące do zmniejszenia zużycia energii wydawał będzie "białe certyfikaty". Będą one analogiczne do obowiązujących już "zielonych" certyfikatów na energię ze źródeł odnawialnych i "czerwonych" na produkcję energii w kogeneracji (wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w najbardziej efektywny sposób).

Część środków uzyskanych z białych certyfikatów może zostać przeznaczona na zwiększenie przez wytwórców oszczędności oraz zmniejszenie strat w przemyśle i dystrybucji energii. Natomiast aż 80 proc. środków uzyskanych z białych certyfikatów trafi na zwiększenie oszczędności energii przez odbiorców końcowych.

Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafią zaś pieniądze z kar za brak odpowiednich certyfikatów. Przeznaczone zostaną na programy związane m.in. z odnawialnymi źródłami energii oraz na zwiększenie sprawności wytwarzania energii np. poprzez kogenerację.

Odbiorca końcowy, który w roku poprzedzającym uzyskanie certyfikatu zużył więcej niż 400 GWh energii elektrycznej i udział kosztów energii w wartości jego produkcji jest większy niż 15 proc. - a który poprawił efektywność energetyczną – zobowiązany będzie przekazywać firmie sprzedającej mu prąd oświadczenie, w którym przedstawi przeprowadzone przedsięwzięcia oraz ilości zaoszczędzonego dzięki nim prądu. Następnie sprzedawca energii przekazywać będzie takie oświadczenie do URE.

Również sektor publiczny - jednostki rządowe i samorządowe, godnie z ustawą, zobowiązany będzie do zapewnienia efektywności energetycznej. Na modernizację budynków państwowych i działania związane z poprawą efektywności energetycznej, Rząd przeznaczył pieniądze ze sprzedaży praw do emisji CO2 innym krajom. Raz na 10 lat jednostki sektora publicznego sporządzać będą audyty energetyczne. Wymóg ten dotyczy powierzchni użytkowanych powyżej 250 m kw.

Minister gospodarki, zgodnie z ustawą, opracuje krajowy plan działań efektywności energetycznej. Zawierał on będzie m.in. opis planowanych programów i przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej w poszczególnych sektorach gospodarki oraz analizę i ocenę ich wykonania. Również zorganizowanie kampanii informacyjno-szkoleniowej oraz promującej innowacyjne technologie leżeć będzie w gestii ministra.

Zgodnie z przewidywaniami resortu gospodarki, wzrost cen energii związany z wprowadzeniem białych certyfikatów wyniesie ok. 1-1,5 proc. Projekt ma na celu doprowadzenie do wymaganych unijnymi normami oszczędności energii na poziomie 9 proc. średniego krajowego zużycia energii rocznie.

Projekt domu: Felix IIFelix II94,10 m²
Projekt domu: TK2GP1TK2GP195,32 m²
Projekt domu: Przytulny 1APrzytulny 1A95,80 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK68TK6896,04 m²
Więcej polecanych projektów domów

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48

salon płytki czy panele

Jak się ma pieniądze, to pewnie, że drewno wygląda najlepiej. A jak się nie chce wydawać nie wiadomo ile, to lepiej postawić na panele. Tym bardziej, że dobra podłoga to nie tylko to co widać, ale trzeba także pamiętać o położeniu dobrego podkładu, który zapewni komfort chodzenia. My mamy u siebie panele, a pod nimi pianomat, a dokładnie pianowood firmy Organika. Ma tą zaletę, że jest materiałem o dużej gęstości, co wpływa na lepsze wygłuszanie dźwięków i na to, że świetnie wyrównuje drobne nierówności podłoża . Poza tym dobrze dociepla podłogę - i powiem że różnicę naprawdę czuć.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:03:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.