Ustawa o efektywności energetycznej

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-05-05
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Ustawa o efektywności energetycznej podpisana Ustawa o efektywności energetycznej podpisana

W piątek kancelaria prezydencka poinformowała, że Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o efektywności energetycznej.

[koniec abstraktu]

Ustawa o efektywności energetycznej ma na celu poprawę wykorzystania energii oraz promowanie innowacyjnych technologii, redukujących szkodliwe dla środowiska oddziaływanie sektora energetycznego. Ustawa obejmuje również zasady, według których sporządzane są audyty efektywności energetycznej.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki na projekty prowadzące do zmniejszenia zużycia energii wydawał będzie "białe certyfikaty". Będą one analogiczne do obowiązujących już "zielonych" certyfikatów na energię ze źródeł odnawialnych i "czerwonych" na produkcję energii w kogeneracji (wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w najbardziej efektywny sposób).

Część środków uzyskanych z białych certyfikatów może zostać przeznaczona na zwiększenie przez wytwórców oszczędności oraz zmniejszenie strat w przemyśle i dystrybucji energii. Natomiast aż 80 proc. środków uzyskanych z białych certyfikatów trafi na zwiększenie oszczędności energii przez odbiorców końcowych.

Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafią zaś pieniądze z kar za brak odpowiednich certyfikatów. Przeznaczone zostaną na programy związane m.in. z odnawialnymi źródłami energii oraz na zwiększenie sprawności wytwarzania energii np. poprzez kogenerację.

Odbiorca końcowy, który w roku poprzedzającym uzyskanie certyfikatu zużył więcej niż 400 GWh energii elektrycznej i udział kosztów energii w wartości jego produkcji jest większy niż 15 proc. - a który poprawił efektywność energetyczną – zobowiązany będzie przekazywać firmie sprzedającej mu prąd oświadczenie, w którym przedstawi przeprowadzone przedsięwzięcia oraz ilości zaoszczędzonego dzięki nim prądu. Następnie sprzedawca energii przekazywać będzie takie oświadczenie do URE.

Również sektor publiczny - jednostki rządowe i samorządowe, godnie z ustawą, zobowiązany będzie do zapewnienia efektywności energetycznej. Na modernizację budynków państwowych i działania związane z poprawą efektywności energetycznej, Rząd przeznaczył pieniądze ze sprzedaży praw do emisji CO2 innym krajom. Raz na 10 lat jednostki sektora publicznego sporządzać będą audyty energetyczne. Wymóg ten dotyczy powierzchni użytkowanych powyżej 250 m kw.

Minister gospodarki, zgodnie z ustawą, opracuje krajowy plan działań efektywności energetycznej. Zawierał on będzie m.in. opis planowanych programów i przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej w poszczególnych sektorach gospodarki oraz analizę i ocenę ich wykonania. Również zorganizowanie kampanii informacyjno-szkoleniowej oraz promującej innowacyjne technologie leżeć będzie w gestii ministra.

Zgodnie z przewidywaniami resortu gospodarki, wzrost cen energii związany z wprowadzeniem białych certyfikatów wyniesie ok. 1-1,5 proc. Projekt ma na celu doprowadzenie do wymaganych unijnymi normami oszczędności energii na poziomie 9 proc. średniego krajowego zużycia energii rocznie.

Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59

Czas trwania budowy

To wszystko to teoria i w teorii może się to sprawdzić. Ale rzeczywistość rządzi się innym prawami. I nie jest tak łatwo zmieścić się w 3 miesiące z budową domu nawet z prefabrykatów. Chyba, że wszystko zlecisz jednej firmie i nie będzie mieć żadnej obsuwy czasowej (a z tym to też różnie bywa). Generalnie na stronie http://pomyslynadom.info/budowa/artykuly/ile-trwa-budowa-domu/, możesz sobie doczytać, od czego jeszcze zależy czas potrzebny na wybudowanie domu i na co zwrócić uwagę planujac budowę.

Autor: Tom55, data: 2018-11-07 20:12:14
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.