Ustawa o efektywności energetycznej

Opracowanie: Domowy.pl; Data publikacji: 2011-05-05
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Ustawa o efektywności energetycznej podpisana Ustawa o efektywności energetycznej podpisana

W piątek kancelaria prezydencka poinformowała, że Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o efektywności energetycznej.

[koniec abstraktu]

Ustawa o efektywności energetycznej ma na celu poprawę wykorzystania energii oraz promowanie innowacyjnych technologii, redukujących szkodliwe dla środowiska oddziaływanie sektora energetycznego. Ustawa obejmuje również zasady, według których sporządzane są audyty efektywności energetycznej.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki na projekty prowadzące do zmniejszenia zużycia energii wydawał będzie "białe certyfikaty". Będą one analogiczne do obowiązujących już "zielonych" certyfikatów na energię ze źródeł odnawialnych i "czerwonych" na produkcję energii w kogeneracji (wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w najbardziej efektywny sposób).

Część środków uzyskanych z białych certyfikatów może zostać przeznaczona na zwiększenie przez wytwórców oszczędności oraz zmniejszenie strat w przemyśle i dystrybucji energii. Natomiast aż 80 proc. środków uzyskanych z białych certyfikatów trafi na zwiększenie oszczędności energii przez odbiorców końcowych.

Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafią zaś pieniądze z kar za brak odpowiednich certyfikatów. Przeznaczone zostaną na programy związane m.in. z odnawialnymi źródłami energii oraz na zwiększenie sprawności wytwarzania energii np. poprzez kogenerację.

Odbiorca końcowy, który w roku poprzedzającym uzyskanie certyfikatu zużył więcej niż 400 GWh energii elektrycznej i udział kosztów energii w wartości jego produkcji jest większy niż 15 proc. - a który poprawił efektywność energetyczną – zobowiązany będzie przekazywać firmie sprzedającej mu prąd oświadczenie, w którym przedstawi przeprowadzone przedsięwzięcia oraz ilości zaoszczędzonego dzięki nim prądu. Następnie sprzedawca energii przekazywać będzie takie oświadczenie do URE.

Również sektor publiczny - jednostki rządowe i samorządowe, godnie z ustawą, zobowiązany będzie do zapewnienia efektywności energetycznej. Na modernizację budynków państwowych i działania związane z poprawą efektywności energetycznej, Rząd przeznaczył pieniądze ze sprzedaży praw do emisji CO2 innym krajom. Raz na 10 lat jednostki sektora publicznego sporządzać będą audyty energetyczne. Wymóg ten dotyczy powierzchni użytkowanych powyżej 250 m kw.

Minister gospodarki, zgodnie z ustawą, opracuje krajowy plan działań efektywności energetycznej. Zawierał on będzie m.in. opis planowanych programów i przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej w poszczególnych sektorach gospodarki oraz analizę i ocenę ich wykonania. Również zorganizowanie kampanii informacyjno-szkoleniowej oraz promującej innowacyjne technologie leżeć będzie w gestii ministra.

Zgodnie z przewidywaniami resortu gospodarki, wzrost cen energii związany z wprowadzeniem białych certyfikatów wyniesie ok. 1-1,5 proc. Projekt ma na celu doprowadzenie do wymaganych unijnymi normami oszczędności energii na poziomie 9 proc. średniego krajowego zużycia energii rocznie.

Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.