Ustępująca zima odkrywa kupę problemów

Opracowanie: BirdSystem; Data publikacji: 2011-03-07
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Gołębie w Białymstoku Gołębie w Białymstoku, fot. BirdSystem

Z pierwszymi przebłyskami słońca, coraz częściej myślimy o wiośnie. Czekamy na cieplejsze dni, podczas gdy śnieg powoli ustępuje… Odsłaniając mało przyjemny widok po psich spacerach oraz miejscach nieroztropnego dokarmiania ptaków. Tymczasem, aby uczynić nasze otoczenie czystym i miłym dla oka potrzeba naprawdę niewiele.

[koniec abstraktu]

Nieczystości po zwierzętach stanowią problem, który coraz częściej próbują rozwiązać władze polskich miast – wszystko zależy jednak od samych mieszkańców. Znajomość pewnych zasad i faktów może ułatwić utrzymanie porządku na trawnikach, chodnikach bądź budynkach. Wystarczy dać innym przykład oraz uświadamiać mieszkańców przyjmujących szkodliwe postawy. Wówczas, spacer bez obawy o wdepnięcie w coś nieprzyjemnego stanie się realny.

Kampanie edukacyjne w polskich miastach

„Patrzeć się na to nie da, a co dopiero spacerować w pobliżu. I kto posprząta kupy po całej zimie?” – pyta zniesmaczony mieszkaniec. Trudno się temu dziwić ponieważ wciąż wiele osób nie traktuje sprzątania po swoim czworonogu w kategorii obowiązku. Podobnie jest z dokarmianiem ptaków, przy którym należy przestrzegać ważnych zasad, aby nie szkodzić otoczeniu oraz samym zwierzętom.

W celu podnoszenia świadomości mieszkańców polskich miast, coraz częściej organizuje się społeczne akcje edukacyjne. W trakcie inicjatyw zorganizowanych w Warszawie, Toruniu oraz Białymstoku przeprowadzono szereg interesujących działań: filmy promocyjne, ulotki, plakaty, hostessy w towarzystwie piesków rozdawały darmowe torebki do sprzątania, przygotowywano liczne konkursy. Kampanie odbywały się pod wymownymi hasłami, np. ,,Za dokarmianie gołębie dziękują nam z góry!”.

„Akcje edukacyjne spotykają się z aprobatą mieszkańców ponieważ dotyczą wspólnej sprawy. Służą one też jako przestroga przed bardziej surowym karaniem ze strony straży miejskiej” – komentuje Paweł Ćwierzyński, przedstawiciel BirdSystem, patrona merytorycznego kampanii ,,Czysty Białystok”. – „Za niesprzątanie po piesku można zapłacić nawet 500zł, natomiast nieroztropne dokarmianie ptaków jest niczym innym jak zaśmiecaniem środowiska.”

Widok ptaków rozglądających się za pożywieniem zazwyczaj wywołuje litość i chęć pomocy tym zwierzętom. W rezultacie, mieszkańcy często rzucają jedzenie gołębiom i wróblom, a z okazji korzystają także inne gatunki takie jak np. wrony. Mimo pozytywnego odbioru społecznego, dokarmianie ptaków jest postawą szkodliwą.

Jak dokarmiać odpowiedzialnie?

Zimowe mrozy i obfite opady śniegu faktycznie są w stanie utrudnić poszukiwania pokarmu. W tym okresie dni są krótkie, co również zmniejsza szanse ptaków rozglądających się za naturalnym źródłem jedzenia. Prawidłowy termin dokarmiania ptaków trwa od listopada do marca. Podczas takiej zimowej pomocy należy pamiętać, że raz rozpoczęte dokarmianie musimy kontynuować systematycznie przez całą zimę, gdyż zwierzęta szybko się przyzwyczajają do naszej pomocy i będą oczekiwać kolejnych porcji jedzenia w tym samym miejscu. Przyjaciel ptaków powinien także mieć na uwadze, aby nie podrzucać jedzenia zepsutego albo solonego, bo może odbić się to na zdrowiu zwierząt. Warto też urozmaicać pokarm i nie ograniczać się do chleba – w niektórych przypadkach powoduje on kwasicę, która prowadzi do śmierci ptaka. Dobrym pomysłem są nasiona słonecznika i kawałki słoniny. Najbezpieczniej jest sięgnąć po karmę dla ptaków w sklepie zoologicznym.

Recepta na ptasie nieczystości

Dokarmianie ptaków, szczególnie gołębi, okazuje się bardziej złożone niż się wydaje. Po pierwsze, odradza się rzucania tym zwierzętom pożywienia w okresie letnim ponieważ uzależnia je to od człowieka i odbija na estetyce oraz stanie technicznym okolicznych budynków. Sytuacja wygląda inaczej w trakcie zimy, gdy ptakom faktycznie może przydać się pomoc. Trzeba jednak wykazać się przy tym odpowiedzialnością lub zaniechać wspierania ptaszków.

„Raz rozpoczęte dokarmianie należy konsekwentnie kontynuować, gdyż ptaki będą czekać na jedzenie zamiast poszukiwać go w naturalny sposób. Rzucane często okruchy, makaron, a nawet ziemniaki są niezdrowe i w dodatku zaśmiecają środowisko, co widać wraz z roztopieniem się śniegu” – informuje Paweł Ćwierzyński z BirdSystem, firmy specjalizującej się w bezpiecznym odstraszaniu gołębi.

Coraz więcej osób dba o porządek

Nieczystości psów oraz gołębi godzą w miejską estetykę, ale także ograniczają swobodę spacerowiczów, którzy zamiast cieszyć się zielenią muszą być czujni by nie wdepnąć lub usiąść w odchody. Zwierzęce nieczystości są źródłem wielu szkodliwych dla ludzi mikroorganizmów, tj. Campylobacter, Salmonellaoraz. Wyjątkowo podatne na zarażenia są dzieci, które często przebywają w pobliżu piaskownic, boisk, trawników. Na szczęście, coraz więcej osób zaczyna dawać przykład innym, dbając o środowisko i wykazując się odpowiedzialnością za zwierzęta w naszym najbliższym otoczeniu.

Ciekawostki od BirdSystem.pl

Dlaczego można dokarmiać ptaki tylko w trakcie zimy?

 • Człowiek dokarmiający ptaki ingeruje w prawo selekcji naturalnej i tłumi instynkty zwierząt. Przez nas stają się mało samodzielne.
 • Otrzymując ,,łatwy pokarm”, ptaki szybko się do tego przyzwyczajają i zaprzestają samodzielnego poszukiwania jedzenia.
 • Ptaki szybko oswajają się z przyjaznymi gestami ludzi i domagają się jedzenia w sposób napastliwy. Regularnie dokarmiane ptaki szybko przybierają na wadze i stają się ociężałe, co negatywnie wpływa na ich zdrowie.
 • Dokarmianie ptaków odbija się na estetyce miasta. Im łatwiej zdobyć im żywność, tym więcej odchodów ląduje na chodnikach, ławkach, samochodach, budynkach i ubraniach mieszkańców.
Projekt domu: Gaja 3Gaja 3134,14 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Atrakcyjny 3AAtrakcyjny 3A134,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK75TK75134,35 m²
Projekt domu: Niko 3Niko 3134,82 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: TK30TK30134,90 m²
Projekt domu: BerenikaBerenika135,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Kendra 2MKendra 2M135,48 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48

salon płytki czy panele

Jak się ma pieniądze, to pewnie, że drewno wygląda najlepiej. A jak się nie chce wydawać nie wiadomo ile, to lepiej postawić na panele. Tym bardziej, że dobra podłoga to nie tylko to co widać, ale trzeba także pamiętać o położeniu dobrego podkładu, który zapewni komfort chodzenia. My mamy u siebie panele, a pod nimi pianomat, a dokładnie pianowood firmy Organika. Ma tą zaletę, że jest materiałem o dużej gęstości, co wpływa na lepsze wygłuszanie dźwięków i na to, że świetnie wyrównuje drobne nierówności podłoża . Poza tym dobrze dociepla podłogę - i powiem że różnicę naprawdę czuć.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:03:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.