Ustępująca zima odkrywa kupę problemów

Opracowanie: BirdSystem; Data publikacji: 2011-03-07
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Gołębie w Białymstoku Gołębie w Białymstoku, fot. BirdSystem

Z pierwszymi przebłyskami słońca, coraz częściej myślimy o wiośnie. Czekamy na cieplejsze dni, podczas gdy śnieg powoli ustępuje… Odsłaniając mało przyjemny widok po psich spacerach oraz miejscach nieroztropnego dokarmiania ptaków. Tymczasem, aby uczynić nasze otoczenie czystym i miłym dla oka potrzeba naprawdę niewiele.

[koniec abstraktu]

Nieczystości po zwierzętach stanowią problem, który coraz częściej próbują rozwiązać władze polskich miast – wszystko zależy jednak od samych mieszkańców. Znajomość pewnych zasad i faktów może ułatwić utrzymanie porządku na trawnikach, chodnikach bądź budynkach. Wystarczy dać innym przykład oraz uświadamiać mieszkańców przyjmujących szkodliwe postawy. Wówczas, spacer bez obawy o wdepnięcie w coś nieprzyjemnego stanie się realny.

Kampanie edukacyjne w polskich miastach

„Patrzeć się na to nie da, a co dopiero spacerować w pobliżu. I kto posprząta kupy po całej zimie?” – pyta zniesmaczony mieszkaniec. Trudno się temu dziwić ponieważ wciąż wiele osób nie traktuje sprzątania po swoim czworonogu w kategorii obowiązku. Podobnie jest z dokarmianiem ptaków, przy którym należy przestrzegać ważnych zasad, aby nie szkodzić otoczeniu oraz samym zwierzętom.

W celu podnoszenia świadomości mieszkańców polskich miast, coraz częściej organizuje się społeczne akcje edukacyjne. W trakcie inicjatyw zorganizowanych w Warszawie, Toruniu oraz Białymstoku przeprowadzono szereg interesujących działań: filmy promocyjne, ulotki, plakaty, hostessy w towarzystwie piesków rozdawały darmowe torebki do sprzątania, przygotowywano liczne konkursy. Kampanie odbywały się pod wymownymi hasłami, np. ,,Za dokarmianie gołębie dziękują nam z góry!”.

„Akcje edukacyjne spotykają się z aprobatą mieszkańców ponieważ dotyczą wspólnej sprawy. Służą one też jako przestroga przed bardziej surowym karaniem ze strony straży miejskiej” – komentuje Paweł Ćwierzyński, przedstawiciel BirdSystem, patrona merytorycznego kampanii ,,Czysty Białystok”. – „Za niesprzątanie po piesku można zapłacić nawet 500zł, natomiast nieroztropne dokarmianie ptaków jest niczym innym jak zaśmiecaniem środowiska.”

Widok ptaków rozglądających się za pożywieniem zazwyczaj wywołuje litość i chęć pomocy tym zwierzętom. W rezultacie, mieszkańcy często rzucają jedzenie gołębiom i wróblom, a z okazji korzystają także inne gatunki takie jak np. wrony. Mimo pozytywnego odbioru społecznego, dokarmianie ptaków jest postawą szkodliwą.

Jak dokarmiać odpowiedzialnie?

Zimowe mrozy i obfite opady śniegu faktycznie są w stanie utrudnić poszukiwania pokarmu. W tym okresie dni są krótkie, co również zmniejsza szanse ptaków rozglądających się za naturalnym źródłem jedzenia. Prawidłowy termin dokarmiania ptaków trwa od listopada do marca. Podczas takiej zimowej pomocy należy pamiętać, że raz rozpoczęte dokarmianie musimy kontynuować systematycznie przez całą zimę, gdyż zwierzęta szybko się przyzwyczajają do naszej pomocy i będą oczekiwać kolejnych porcji jedzenia w tym samym miejscu. Przyjaciel ptaków powinien także mieć na uwadze, aby nie podrzucać jedzenia zepsutego albo solonego, bo może odbić się to na zdrowiu zwierząt. Warto też urozmaicać pokarm i nie ograniczać się do chleba – w niektórych przypadkach powoduje on kwasicę, która prowadzi do śmierci ptaka. Dobrym pomysłem są nasiona słonecznika i kawałki słoniny. Najbezpieczniej jest sięgnąć po karmę dla ptaków w sklepie zoologicznym.

Recepta na ptasie nieczystości

Dokarmianie ptaków, szczególnie gołębi, okazuje się bardziej złożone niż się wydaje. Po pierwsze, odradza się rzucania tym zwierzętom pożywienia w okresie letnim ponieważ uzależnia je to od człowieka i odbija na estetyce oraz stanie technicznym okolicznych budynków. Sytuacja wygląda inaczej w trakcie zimy, gdy ptakom faktycznie może przydać się pomoc. Trzeba jednak wykazać się przy tym odpowiedzialnością lub zaniechać wspierania ptaszków.

„Raz rozpoczęte dokarmianie należy konsekwentnie kontynuować, gdyż ptaki będą czekać na jedzenie zamiast poszukiwać go w naturalny sposób. Rzucane często okruchy, makaron, a nawet ziemniaki są niezdrowe i w dodatku zaśmiecają środowisko, co widać wraz z roztopieniem się śniegu” – informuje Paweł Ćwierzyński z BirdSystem, firmy specjalizującej się w bezpiecznym odstraszaniu gołębi.

Coraz więcej osób dba o porządek

Nieczystości psów oraz gołębi godzą w miejską estetykę, ale także ograniczają swobodę spacerowiczów, którzy zamiast cieszyć się zielenią muszą być czujni by nie wdepnąć lub usiąść w odchody. Zwierzęce nieczystości są źródłem wielu szkodliwych dla ludzi mikroorganizmów, tj. Campylobacter, Salmonellaoraz. Wyjątkowo podatne na zarażenia są dzieci, które często przebywają w pobliżu piaskownic, boisk, trawników. Na szczęście, coraz więcej osób zaczyna dawać przykład innym, dbając o środowisko i wykazując się odpowiedzialnością za zwierzęta w naszym najbliższym otoczeniu.

Ciekawostki od BirdSystem.pl

Dlaczego można dokarmiać ptaki tylko w trakcie zimy?

 • Człowiek dokarmiający ptaki ingeruje w prawo selekcji naturalnej i tłumi instynkty zwierząt. Przez nas stają się mało samodzielne.
 • Otrzymując ,,łatwy pokarm”, ptaki szybko się do tego przyzwyczajają i zaprzestają samodzielnego poszukiwania jedzenia.
 • Ptaki szybko oswajają się z przyjaznymi gestami ludzi i domagają się jedzenia w sposób napastliwy. Regularnie dokarmiane ptaki szybko przybierają na wadze i stają się ociężałe, co negatywnie wpływa na ich zdrowie.
 • Dokarmianie ptaków odbija się na estetyce miasta. Im łatwiej zdobyć im żywność, tym więcej odchodów ląduje na chodnikach, ławkach, samochodach, budynkach i ubraniach mieszkańców.
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.