W budownictwie wiosna – po targach w Sosnowcu i Krakowie

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-02-26
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

 

Spotkania z inwestorami w Sosnowcu i Krakowie pokazały, że podchodzimy świadomie do budowania. Spotkania z inwestorami w Sosnowcu i Krakowie pokazały, że podchodzimy świadomie do budowania.

Minione weekendowe targi budowlane w Sosnowcu i Krakowie, w których uczestniczył jako wystawca również Domowy.pl, przyniosły spore zaskoczenie, jeśli chodzi o liczbę osób zdecydowanych na budowę domu. Było ich znacznie więcej niż w ubiegłorocznej edycji tych wydarzeń. Zaskoczyła również duża konkretność oczekiwań i coraz większa świadomość inwestorów.

 

[koniec abstraktu]

Podczas minionego weekendu (23-24.02) Domowy.pl doradzał osobom planującym budowę domu – także już budującym – podczas dwóch wydarzeń inaugurujących targową wiosnę: Targów Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz SIBEX Wiosna 2013 w Sosnowcu oraz targów Dom Mieszkanie Wnętrze RedNet Media w Krakowie.

Od lat już regułą jest, że wiosenne targi przyciągają więcej odwiedzających niż ich jesienna edycja. Zima na ogół jest czasem na przemyślenie decyzji inwestycyjnych, wiosna – na nadanie im konkretnego biegu. Jednak, nawet biorąc pod uwagę tę tendencję, liczba inwestorów zdecydowanych na budowę domu w tym roku zaskoczyła Doradców Domowy.pl – szczególnie w Sosnowcu, gdzie szczególnie licznie przybyli do Centrum Targowo- Wystawienniczego Expo Silesia.

Górny Śląsk bez widma kryzysu

Inwestorzy otrzymali podczas targów pakiet pomocnych materiałów. Inwestorzy otrzymali podczas targów pakiet pomocnych materiałów.

Z frekwencji targowej w Sosnowcu i pytań zadawanych przez inwestorów wynika, że wielu mieszkańców tego regionu uważa obecny rok za dobry moment na rozpoczęcie budowy domu. - Zdecydowana większość inwestorów, którzy zgłosili się do nas po poradę, była zdecydowana na rozpoczęcie budowy w ciągu najbliższych miesięcy – mówi Edyta Urban, Doradca Domowy.pl. – Nie dało się zauważyć obaw związanych z ewentualnymi trudnościami w finansowaniu inwestycji. Za to inwestorzy przychodzili do nas z dokładnie sprecyzowanymi oczekiwaniami, szukając rozwiązań, które pozwolą im możliwie szybko i zgodnie z zakładanym standardem zrealizować plany budowlane – dodaje.

Sporym zaskoczeniem była wielkość działek, jakimi dysponują mieszkańcy Górnego Śląska. Rzadko były one mniejsze niż 1000mkw., średnio to 1200-1500mkw. Jeszcze ubiegłej jesieni wielu inwestorów z Sosnowca i okolic pytało o projekty domów na małe i wąskie parcele. – Rzeczywiście tegoroczni odwiedzający przeważnie mieli spore jak na ten region działki budowlane, ale nadal są one dość niewymiarowe i wąskie – zauważa Robert Jaworski, Doradca Domowy.pl z Zawiercia, który również doradzał podczas Targów SIBEX. - To w zasadzie problem całej Polski, ale śląskiej aglomeracji w szczególności. Natomiast jako architekt jestem bardzo zadowolony z postawy inwestorów, którzy są naprawdę dobrze przygotowani do poprowadzenia własnej budowy. Widać coraz większą świadomość zarówno w zakresie doboru projektu, jak i materiałów oraz technologii. To inwestorzy, którzy są w stanie pójść na ustępstwa, także w zakresie architektonicznym, żeby uzyskać solidny i energooszczędny dom - dodaje.

Żegnajcie dworki

Skłonność do ustępstw widać przede wszystkim w zakresie metrażu domu i w typie wybieranych projektów. – Cieszy nas coraz większa otwartość inwestorów na nową jakość budownictwa jednorodzinnego: mniej monumentalnego i finezyjnego, za to ekonomicznego i energooszczędnego – mówi Hanna Krzyżosiak, ekspertka i wiceprezeska Domowy.pl, która również doradzała w Sosnowcu. – Przekonujemy się do prostych brył, do nowych rozwiązań, takich jak technologie szkieletowe, bo chcemy, żeby domy przynosiły oszczędności: zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji. To tendencja widoczna już od lat, natomiast minione targi utwierdziły nas w przekonaniu, że zrobiliśmy kolejny istotny krok w tym kierunku. Wpływ na to mają na pewno obiecane przez NFOŚiGW dopłaty do budownictwa energooszczędnego, o które inwestorzy często pytali. Są one dodatkową motywacją do szukania odpowiedzi na pytanie, jak budować, żeby oszczędzać energię. Sporo osób podczas targów pytało o technologię szkieletu drewnianego, jako rozwiązanie pozwalające na uzyskanie pożądanej efektywności energetycznej. Świadomość inwestorów w tym zakresie jest zaskakująca, bo przecież wciąż u nas dominują tradycyjne technologie – dodaje.

Przy stoisku Domowy.pl można było zasięgnąć eksperckiej porady: od projektu po dom. Przy stoisku Domowy.pl można było zasięgnąć eksperckiej porady: od projektu po dom.

Inwestorzy z Górnego Śląska najczęściej pytali o projekty domów mieszczące się w przedziale 100-150 mkw. Większość z nich była zainteresowana budynkami o prostych, zwartych bryłach, mając świadomość, że w takich domach straty ciepła są najmniejsze. Wśród preferowanych projektów pojawiły się m.in.: „Pelikan” Studia Atrium, „Goździk” MTM Styl, „Z278” Z500, „Tokio” Lipińscy Domy, „Pchełka” MG Projekt. Łączy je prostota form, brak zbędnych ozdobników architektonicznych i niezbyt duży metraż. Zainteresowanie domami w stylu dworkowym czy ze skomplikowanymi, wielospadowymi dachami i licznymi urozmaiceniami struktury z roku na rok jest coraz mniejsze.

Kraków: byle nie na paliwo stałe

Kraków nie jest regionem, gdzie buduje się łatwo. Długo tu trwają formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, a teraz doszły jeszcze dodatkowe obostrzenia: ze względu na krakowski smog nie wolno budować domów ogrzewanych paliwem stałym. – Dlatego inwestorzy pytali o alternatywne systemy grzewcze, między innymi o pompy ciepła – mówi Kinga Grzegorczyk, Doradca Domowy.pl. – Zakazane są nawet piece na pelet, uchodzący za najbardziej ekologiczne paliwo stałe. Zakaz nie dotyczy natomiast kominków. Budujący w tej okolicy napotykają na jeszcze jedną przeszkodę – duże spadki terenu. Stąd pojawiały się tu pytania o budynki z podpiwniczeniem, w regionach, gdzie taki problem nie występuje, coraz rzadsze z uwagi na koszty – dodaje.

Jeśli chodzi o metraż, inwestorzy z Krakowa decydują się na budowę domów z reguły nie większych niż 130mkw. – W zakresie działek panuje bardzo duża rozpiętość – od 800 do 3600mkw. – mówi Barbara Iskierka, Doradca Domowy.pl. – Najczęściej wybierane są projekty domów z dwuspadowym dachem, bo również pod tym względem lokalne regulacje nie pozostawiają inwestorom dużego wyboru, wymagając konkretnego kąta nachylenia połaci dachowych. Pojawiały się pytania o nowoczesne budynki z płaskim dachem, jednak na terenie Małopolski na ogół nie dopuszcza się takiego typu budownictwa – dodaje.

Podobnie jak w Sosnowcu również tutaj kluczową dla inwestorów sprawą jest budowanie pozwalające na oszczędności energii. – To obecnie kluczowe kryterium, jakie przyjmują budujący domy – mówi Wojciech Janczyński, Doradca Domowy.pl z Krakowa. – Widać, że inwestorzy zgłębiają wiedzę w tym zakresie, ale wciąż pozostaje dla nich wiele niewiadomych w zakresie budownictwa energooszczędnego. Chcieliby uzyskać korzystny standard energetyczny, ale poszukują ekspertów, którzy by im podpowiedzieli, w jaki sposób można te oczekiwania zrealizować – dodaje.

Projekt na dobry początek

Podczas targów w Sosnowcu i Krakowie, na stoiskach Domowy.pl, odwiedzający mogli wziąć udział w konkursie specjalnym dla inwestorów zainteresowanych projektami domów i doradztwem budowlanym. Pośród kilkuset osób, które wzięło udział w zabawie targowej, nagrodę w postaci wybranego projektu gotowego przyznano p. Łukaszowi Dragonowi z Sosnowca i p. Joannie Tymczyszyn z Krakowa.

Czas na Łódź

W nadchodzący weekend (01.-03.03.) Doradcy Domowy.pl spotkają się z inwestorami podczas łódzkich targów Interbud, które odbędą się w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym MTŁ, przy Alei Politechniki 4. Podczas łódzkiej edycji targów również będzie można wygrać wymarzony projekt gotowy. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy planują budowę domu.

 

Więcej polecanych projektów domów

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48

salon płytki czy panele

Jak się ma pieniądze, to pewnie, że drewno wygląda najlepiej. A jak się nie chce wydawać nie wiadomo ile, to lepiej postawić na panele. Tym bardziej, że dobra podłoga to nie tylko to co widać, ale trzeba także pamiętać o położeniu dobrego podkładu, który zapewni komfort chodzenia. My mamy u siebie panele, a pod nimi pianomat, a dokładnie pianowood firmy Organika. Ma tą zaletę, że jest materiałem o dużej gęstości, co wpływa na lepsze wygłuszanie dźwięków i na to, że świetnie wyrównuje drobne nierówności podłoża . Poza tym dobrze dociepla podłogę - i powiem że różnicę naprawdę czuć.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:03:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.