W budownictwie wiosna – po targach w Sosnowcu i Krakowie

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-02-26
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

 

Spotkania z inwestorami w Sosnowcu i Krakowie pokazały, że podchodzimy świadomie do budowania. Spotkania z inwestorami w Sosnowcu i Krakowie pokazały, że podchodzimy świadomie do budowania.

Minione weekendowe targi budowlane w Sosnowcu i Krakowie, w których uczestniczył jako wystawca również Domowy.pl, przyniosły spore zaskoczenie, jeśli chodzi o liczbę osób zdecydowanych na budowę domu. Było ich znacznie więcej niż w ubiegłorocznej edycji tych wydarzeń. Zaskoczyła również duża konkretność oczekiwań i coraz większa świadomość inwestorów.

 

[koniec abstraktu]

Podczas minionego weekendu (23-24.02) Domowy.pl doradzał osobom planującym budowę domu – także już budującym – podczas dwóch wydarzeń inaugurujących targową wiosnę: Targów Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz SIBEX Wiosna 2013 w Sosnowcu oraz targów Dom Mieszkanie Wnętrze RedNet Media w Krakowie.

Od lat już regułą jest, że wiosenne targi przyciągają więcej odwiedzających niż ich jesienna edycja. Zima na ogół jest czasem na przemyślenie decyzji inwestycyjnych, wiosna – na nadanie im konkretnego biegu. Jednak, nawet biorąc pod uwagę tę tendencję, liczba inwestorów zdecydowanych na budowę domu w tym roku zaskoczyła Doradców Domowy.pl – szczególnie w Sosnowcu, gdzie szczególnie licznie przybyli do Centrum Targowo- Wystawienniczego Expo Silesia.

Górny Śląsk bez widma kryzysu

Inwestorzy otrzymali podczas targów pakiet pomocnych materiałów. Inwestorzy otrzymali podczas targów pakiet pomocnych materiałów.

Z frekwencji targowej w Sosnowcu i pytań zadawanych przez inwestorów wynika, że wielu mieszkańców tego regionu uważa obecny rok za dobry moment na rozpoczęcie budowy domu. - Zdecydowana większość inwestorów, którzy zgłosili się do nas po poradę, była zdecydowana na rozpoczęcie budowy w ciągu najbliższych miesięcy – mówi Edyta Urban, Doradca Domowy.pl. – Nie dało się zauważyć obaw związanych z ewentualnymi trudnościami w finansowaniu inwestycji. Za to inwestorzy przychodzili do nas z dokładnie sprecyzowanymi oczekiwaniami, szukając rozwiązań, które pozwolą im możliwie szybko i zgodnie z zakładanym standardem zrealizować plany budowlane – dodaje.

Sporym zaskoczeniem była wielkość działek, jakimi dysponują mieszkańcy Górnego Śląska. Rzadko były one mniejsze niż 1000mkw., średnio to 1200-1500mkw. Jeszcze ubiegłej jesieni wielu inwestorów z Sosnowca i okolic pytało o projekty domów na małe i wąskie parcele. – Rzeczywiście tegoroczni odwiedzający przeważnie mieli spore jak na ten region działki budowlane, ale nadal są one dość niewymiarowe i wąskie – zauważa Robert Jaworski, Doradca Domowy.pl z Zawiercia, który również doradzał podczas Targów SIBEX. - To w zasadzie problem całej Polski, ale śląskiej aglomeracji w szczególności. Natomiast jako architekt jestem bardzo zadowolony z postawy inwestorów, którzy są naprawdę dobrze przygotowani do poprowadzenia własnej budowy. Widać coraz większą świadomość zarówno w zakresie doboru projektu, jak i materiałów oraz technologii. To inwestorzy, którzy są w stanie pójść na ustępstwa, także w zakresie architektonicznym, żeby uzyskać solidny i energooszczędny dom - dodaje.

Żegnajcie dworki

Skłonność do ustępstw widać przede wszystkim w zakresie metrażu domu i w typie wybieranych projektów. – Cieszy nas coraz większa otwartość inwestorów na nową jakość budownictwa jednorodzinnego: mniej monumentalnego i finezyjnego, za to ekonomicznego i energooszczędnego – mówi Hanna Krzyżosiak, ekspertka i wiceprezeska Domowy.pl, która również doradzała w Sosnowcu. – Przekonujemy się do prostych brył, do nowych rozwiązań, takich jak technologie szkieletowe, bo chcemy, żeby domy przynosiły oszczędności: zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji. To tendencja widoczna już od lat, natomiast minione targi utwierdziły nas w przekonaniu, że zrobiliśmy kolejny istotny krok w tym kierunku. Wpływ na to mają na pewno obiecane przez NFOŚiGW dopłaty do budownictwa energooszczędnego, o które inwestorzy często pytali. Są one dodatkową motywacją do szukania odpowiedzi na pytanie, jak budować, żeby oszczędzać energię. Sporo osób podczas targów pytało o technologię szkieletu drewnianego, jako rozwiązanie pozwalające na uzyskanie pożądanej efektywności energetycznej. Świadomość inwestorów w tym zakresie jest zaskakująca, bo przecież wciąż u nas dominują tradycyjne technologie – dodaje.

Przy stoisku Domowy.pl można było zasięgnąć eksperckiej porady: od projektu po dom. Przy stoisku Domowy.pl można było zasięgnąć eksperckiej porady: od projektu po dom.

Inwestorzy z Górnego Śląska najczęściej pytali o projekty domów mieszczące się w przedziale 100-150 mkw. Większość z nich była zainteresowana budynkami o prostych, zwartych bryłach, mając świadomość, że w takich domach straty ciepła są najmniejsze. Wśród preferowanych projektów pojawiły się m.in.: „Pelikan” Studia Atrium, „Goździk” MTM Styl, „Z278” Z500, „Tokio” Lipińscy Domy, „Pchełka” MG Projekt. Łączy je prostota form, brak zbędnych ozdobników architektonicznych i niezbyt duży metraż. Zainteresowanie domami w stylu dworkowym czy ze skomplikowanymi, wielospadowymi dachami i licznymi urozmaiceniami struktury z roku na rok jest coraz mniejsze.

Kraków: byle nie na paliwo stałe

Kraków nie jest regionem, gdzie buduje się łatwo. Długo tu trwają formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, a teraz doszły jeszcze dodatkowe obostrzenia: ze względu na krakowski smog nie wolno budować domów ogrzewanych paliwem stałym. – Dlatego inwestorzy pytali o alternatywne systemy grzewcze, między innymi o pompy ciepła – mówi Kinga Grzegorczyk, Doradca Domowy.pl. – Zakazane są nawet piece na pelet, uchodzący za najbardziej ekologiczne paliwo stałe. Zakaz nie dotyczy natomiast kominków. Budujący w tej okolicy napotykają na jeszcze jedną przeszkodę – duże spadki terenu. Stąd pojawiały się tu pytania o budynki z podpiwniczeniem, w regionach, gdzie taki problem nie występuje, coraz rzadsze z uwagi na koszty – dodaje.

Jeśli chodzi o metraż, inwestorzy z Krakowa decydują się na budowę domów z reguły nie większych niż 130mkw. – W zakresie działek panuje bardzo duża rozpiętość – od 800 do 3600mkw. – mówi Barbara Iskierka, Doradca Domowy.pl. – Najczęściej wybierane są projekty domów z dwuspadowym dachem, bo również pod tym względem lokalne regulacje nie pozostawiają inwestorom dużego wyboru, wymagając konkretnego kąta nachylenia połaci dachowych. Pojawiały się pytania o nowoczesne budynki z płaskim dachem, jednak na terenie Małopolski na ogół nie dopuszcza się takiego typu budownictwa – dodaje.

Podobnie jak w Sosnowcu również tutaj kluczową dla inwestorów sprawą jest budowanie pozwalające na oszczędności energii. – To obecnie kluczowe kryterium, jakie przyjmują budujący domy – mówi Wojciech Janczyński, Doradca Domowy.pl z Krakowa. – Widać, że inwestorzy zgłębiają wiedzę w tym zakresie, ale wciąż pozostaje dla nich wiele niewiadomych w zakresie budownictwa energooszczędnego. Chcieliby uzyskać korzystny standard energetyczny, ale poszukują ekspertów, którzy by im podpowiedzieli, w jaki sposób można te oczekiwania zrealizować – dodaje.

Projekt na dobry początek

Podczas targów w Sosnowcu i Krakowie, na stoiskach Domowy.pl, odwiedzający mogli wziąć udział w konkursie specjalnym dla inwestorów zainteresowanych projektami domów i doradztwem budowlanym. Pośród kilkuset osób, które wzięło udział w zabawie targowej, nagrodę w postaci wybranego projektu gotowego przyznano p. Łukaszowi Dragonowi z Sosnowca i p. Joannie Tymczyszyn z Krakowa.

Czas na Łódź

W nadchodzący weekend (01.-03.03.) Doradcy Domowy.pl spotkają się z inwestorami podczas łódzkich targów Interbud, które odbędą się w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym MTŁ, przy Alei Politechniki 4. Podczas łódzkiej edycji targów również będzie można wygrać wymarzony projekt gotowy. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy planują budowę domu.

 

Więcej polecanych projektów domów

Mały ogród

Wiele inspiracji Ja osobiście znajduje na https://www.zgarden.pl/ ogromny wybór roślin i krzewów. Roślin różnego rodzaju - warto czerpać inspiracje. Wysokiej jakości sadzonki mocno ukorzenione to kolejny atut.

Autor: milajola, data: 2018-11-27 08:18:47

Przygotowanie ścian do malowania

Jedno pomieszczenie na weekend to dużo, jeszcze zależy jakiej są to wielkości pomieszczenia. Jeśli chcesz mieć pewność mocnego krycia za pierwszym razem to polecam specjalne farby przystosowane pod takie oczekiwania - chodzi o Magnat Latex Matt - wykończenie matowe i jednowarstwoe.

Autor: arnold, data: 2018-11-26 18:06:48

Odświeżenie fug

[url]https://chemiadoczyszczenia.pl/srodki-czystosci/197-srodek-do-odkamieniania-bacteril-as-1l-8428446017369.html[/url]

Autor: alekswawr, data: 2018-11-16 11:30:12

Co zamiast drewnianego tarasu???

A co myślicie o deskach kompozytowych? Widziałem takie rozwiązania na stronie dobretarasy to nawet bym nie przypuszczał, że to nie drewno jakbym wcześniej nie doczytał. No i odchodzi konieczność impregnowania

Autor: richardo, data: 2018-11-13 23:19:59

Czas trwania budowy

To wszystko to teoria i w teorii może się to sprawdzić. Ale rzeczywistość rządzi się innym prawami. I nie jest tak łatwo zmieścić się w 3 miesiące z budową domu nawet z prefabrykatów. Chyba, że wszystko zlecisz jednej firmie i nie będzie mieć żadnej obsuwy czasowej (a z tym to też różnie bywa). Generalnie na stronie http://pomyslynadom.info/budowa/artykuly/ile-trwa-budowa-domu/, możesz sobie doczytać, od czego jeszcze zależy czas potrzebny na wybudowanie domu i na co zwrócić uwagę planujac budowę.

Autor: Tom55, data: 2018-11-07 20:12:14
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.