W Otrębusach budują z głową

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-11-15
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Z229 pracowni Z500 - projekt, który wybrali inwestorzy. Z229 pracowni Z500 - projekt, który wybrali inwestorzy.

W ramach akcji „Jak budować z głową”, prowadzonej przez Domowy.pl wspólnie z „Rzeczpospolitą”, inwestorzy z Warszawy otrzymali w prezencie projekt domu. Miał być energooszczędny, nieduży i z salonem od południa. Wiosną 2013 roku planują rozpocząć budowę na urokliwej działce w Otrębusach. Akcja trwa nadal – na kolejne osoby czeka porada eksperta i projekt domu.

[koniec abstraktu]

To już kolejna edycja akcji „Jak budować z głową”. Organizuje ją „Rzeczpospolita” przy merytorycznym wsparciu Domowy.pl. Adresowana jest do wszystkich tych, którzy planują budowę domu i potrzebują pomocy dotyczącej właściwego zaplanowania tej inwestycji. Aby wziąć w niej udział, należy nadesłać na adres nieruchomości@rp.pl krótki (500-1000 znaków) opis własnych planów. Raz w miesiącu wybierana jest osoba, która może liczyć na odwiedziny Doradcy Domowy.pl i fachową poradę na działce. Dodatkowym bonusem jest projekt domu o wartości 2 -2,5 tysiąca złotych.

Mały, biały domek

Z229 pracowni Z500 Z229 pracowni Z500

Obecni laureaci mieli jasno sprecyzowane oczekiwania – dom miał być nieduży, ok. 100mkw., dla 3-osobowej rodziny i energooszczędny. Ze względu na aktywny tryb życia i zamiłowanie do podróży, do metrażu podeszli bardzo praktycznie. Kierowali się tym, aby zapewnić sobie komfort użytkowania, a zarazem nie dociążać się koniecznością ogrzewania powierzchni wykraczającej poza ich potrzeby. Szukali domu z wyraźnym podziałem na strefę dzienną na dole i nocną na użytkowym poddaszu. Dodatkowo pani Renata marzyła o wyjściu z kuchni do ogrodu. Jest zwolenniczką zdrowej kuchni, więc chciała mieć warzywa i zioła pod ręką. Doradcy Domowy.pl przedstawili im kilka propozycji, wyselekcjonowanych spośród setek ofert spełniających wskazane kryteria. Ich wybór padł na Z229 pracowni projektowej Z500

Ten projekt ujął nas najbardziej, bo odzwierciedla wszystko to, czego oczekujemy od domu – mówi pani Renata, laureatka konkursu. –Wpisuje się doskonale w naszą życiową filozofię. Jest prosty, nieduży i ekologiczny. Z naszych podróży po Skandynawii przywieźliśmy zamiłowanie do minimalizmu i niechęć do przerostu formy nad treścią. Chcemy mieć przestrzeni dokładnie tyle, ile nam potrzeba. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której mielibyśmy pracować na ogrzanie dodatkowych, zbędnych metrów. Chcemy mieć czas na to, żeby cieszyć się życiem i domem. Poza tym projekt, jaki otrzymaliśmy od Domowy.pl, spełnia również nasze kryteria użytkowe: ma duże pomieszczenie gospodarcze, które pomieści sprzęt ogrodowy, rowery, drewno, bo nie przewidujemy garażu. Jest energooszczędny i nie ma za wielu okien od północy – planujemy zostawić tylko jedno małe w łazience. Poza tym jest prosty i nieduży, więc liczymy na to, że uda się go szybko postawić i następne Święta zorganizujemy już w naszym domu – dodaje.

Dom ma bardzo zwartą i prostą bryłę, przykrytą dwuspadowym dachem. Jego dodatkowym atutem jest wysoka ścianka kolankowa, co podnosi komfort użytkowania poddasza. Pod względem kubatury oraz ulokowania okien dom spełnia standardy energooszczędności.

Dylematy inwestorów

Z229 pracowni Z500 Z229 pracowni Z500

Nagrodzonym czytelnikom doradzał na ich działce Jakub Kubiak, Doradca Domowy.pl. Laureaci pytali go między innymi o możliwość wprowadzenia pewnych zmian do projektu. Zastanawiali się, czy może ich dokonać dowolny projektant. Ekspert radził im, że najlepiej zadanie to powierzyć miejscowemu architektowi, który zna lokalne uwarunkowania i wymagania urzędników. Pytali, czy mogą na przykład przeprojektować położenie kominka. Dowiedzieli się, że jest to zmiana istotna, bowiem pociągnie za sobą zmiany konstrukcyjne, więc dobrze byłoby uzgodnić ją z projektantem. Natomiast z punktu widzenia technicznego przeniesienie kominka na inną ścianę nie stanowi problemu. Obawiali się również, czy nietypowy dach, którego krawędź kończy się wraz z frontem ściany, nie będzie powodował zacieków i przenikania wilgoci do wewnątrz. Doradca Domowy.pl uspokajał, że jest to od lat stosowane rozwiązanie i jeśli zostanie wykonane zgodnie ze sztuką budowalną, dach będzie prawidłowo odprowadzał wodę opadową. Pytali także, jakie parametry decydują o energooszczędności budynku, bo planują starać się o dotację dla takich domów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W minioną sobotę pani Renata już rozmawiała z wykonawcą. Planują wystartować z budową w kwietniu. – Bardzo się cieszymy, że wzięliśmy udział w akcji i udało nam się wygrać projekt – mówi laureatka. – Dzięki niemu nasze plany budowlane nabrały tempa. Dostaliśmy przy okazji wiele praktycznych porad i z niecierpliwością oczekujemy wiosny, kiedy ruszą prace – dodaje.

Czekamy na kolejne listy w ramach akcji „Jak budować z głową”, spośród których wybierzemy następnego laureata.

 

Projekt domu: TK23TK23131,80 m²
Projekt domu: Alandra 2MAlandra 2M131,98 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: MaderaMadera132,20 m²
Projekt domu: Dostępny 2Dostępny 2132,30 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Minorka IIMinorka II132,80 m²
Więcej polecanych projektów domów

BIAŁA ELEWACJA - jaki wybrać tynk

A miał ktoś doświadczenie z połączeniem klasycznej elewacji z takim kamieniem jak tu: https://completehome.pl/media/photos/342285603509520166.jpeg. Nie jest to problematyczne potem?

Autor: bartezz, data: 2019-03-15 13:43:49

Wybór - drzwi wejściowe

Sprawdź markety budowlane. Niektóre akurat mają całkiem sporo ofertę w tym zakresie.

Autor: michael, data: 2019-03-08 21:24:52

TYNK NA ELEWACJĘ

Tynk - najlepiej cienkowarstwowy, a z tych najlepiej silikonowy. Ja mam system FT TN30 i super - jest czysta, gładka elewacja w takim kolorze, w jakim była na początku. Technologie się zmieniają, również w fasadach i polecam korzystać z tych nowszych, a zarazem sprawdzonych.

Autor: arnold, data: 2019-02-26 18:34:18

Drzwi wewnętrzne

Dla mnie najważniejsza sprawą, było by drzwi były z prawdziwego drewna. Nie chodzi tylko o to, że takie drzwi po prostu mi się najlepiej podobają, ale także o to, że przy wykańczaniu domu postawiliśmy na naturalne materiały, przyjazne człowiekowi. Dokładnie przejrzeliśmy ofertę kilku (a może nawet kilkunastu) firm oferujących takie drzwi i wybór padł na firmę Styl Drzewa. Drzwi są eleganckie, solidne wykonane i co najważniejsz są to dębowe drzwi z najwyższej jakości drewna pomalowane bezpiecznym dla zdrowia lakierem.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:07:48

salon płytki czy panele

Jak się ma pieniądze, to pewnie, że drewno wygląda najlepiej. A jak się nie chce wydawać nie wiadomo ile, to lepiej postawić na panele. Tym bardziej, że dobra podłoga to nie tylko to co widać, ale trzeba także pamiętać o położeniu dobrego podkładu, który zapewni komfort chodzenia. My mamy u siebie panele, a pod nimi pianomat, a dokładnie pianowood firmy Organika. Ma tą zaletę, że jest materiałem o dużej gęstości, co wpływa na lepsze wygłuszanie dźwięków i na to, że świetnie wyrównuje drobne nierówności podłoża . Poza tym dobrze dociepla podłogę - i powiem że różnicę naprawdę czuć.

Autor: Enieli, data: 2019-02-24 20:03:40
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.