W Otrębusach budują z głową

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-11-15
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Z229 pracowni Z500 - projekt, który wybrali inwestorzy. Z229 pracowni Z500 - projekt, który wybrali inwestorzy.

W ramach akcji „Jak budować z głową”, prowadzonej przez Domowy.pl wspólnie z „Rzeczpospolitą”, inwestorzy z Warszawy otrzymali w prezencie projekt domu. Miał być energooszczędny, nieduży i z salonem od południa. Wiosną 2013 roku planują rozpocząć budowę na urokliwej działce w Otrębusach. Akcja trwa nadal – na kolejne osoby czeka porada eksperta i projekt domu.

[koniec abstraktu]

To już kolejna edycja akcji „Jak budować z głową”. Organizuje ją „Rzeczpospolita” przy merytorycznym wsparciu Domowy.pl. Adresowana jest do wszystkich tych, którzy planują budowę domu i potrzebują pomocy dotyczącej właściwego zaplanowania tej inwestycji. Aby wziąć w niej udział, należy nadesłać na adres nieruchomości@rp.pl krótki (500-1000 znaków) opis własnych planów. Raz w miesiącu wybierana jest osoba, która może liczyć na odwiedziny Doradcy Domowy.pl i fachową poradę na działce. Dodatkowym bonusem jest projekt domu o wartości 2 -2,5 tysiąca złotych.

Mały, biały domek

Z229 pracowni Z500 Z229 pracowni Z500

Obecni laureaci mieli jasno sprecyzowane oczekiwania – dom miał być nieduży, ok. 100mkw., dla 3-osobowej rodziny i energooszczędny. Ze względu na aktywny tryb życia i zamiłowanie do podróży, do metrażu podeszli bardzo praktycznie. Kierowali się tym, aby zapewnić sobie komfort użytkowania, a zarazem nie dociążać się koniecznością ogrzewania powierzchni wykraczającej poza ich potrzeby. Szukali domu z wyraźnym podziałem na strefę dzienną na dole i nocną na użytkowym poddaszu. Dodatkowo pani Renata marzyła o wyjściu z kuchni do ogrodu. Jest zwolenniczką zdrowej kuchni, więc chciała mieć warzywa i zioła pod ręką. Doradcy Domowy.pl przedstawili im kilka propozycji, wyselekcjonowanych spośród setek ofert spełniających wskazane kryteria. Ich wybór padł na Z229 pracowni projektowej Z500

Ten projekt ujął nas najbardziej, bo odzwierciedla wszystko to, czego oczekujemy od domu – mówi pani Renata, laureatka konkursu. –Wpisuje się doskonale w naszą życiową filozofię. Jest prosty, nieduży i ekologiczny. Z naszych podróży po Skandynawii przywieźliśmy zamiłowanie do minimalizmu i niechęć do przerostu formy nad treścią. Chcemy mieć przestrzeni dokładnie tyle, ile nam potrzeba. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której mielibyśmy pracować na ogrzanie dodatkowych, zbędnych metrów. Chcemy mieć czas na to, żeby cieszyć się życiem i domem. Poza tym projekt, jaki otrzymaliśmy od Domowy.pl, spełnia również nasze kryteria użytkowe: ma duże pomieszczenie gospodarcze, które pomieści sprzęt ogrodowy, rowery, drewno, bo nie przewidujemy garażu. Jest energooszczędny i nie ma za wielu okien od północy – planujemy zostawić tylko jedno małe w łazience. Poza tym jest prosty i nieduży, więc liczymy na to, że uda się go szybko postawić i następne Święta zorganizujemy już w naszym domu – dodaje.

Dom ma bardzo zwartą i prostą bryłę, przykrytą dwuspadowym dachem. Jego dodatkowym atutem jest wysoka ścianka kolankowa, co podnosi komfort użytkowania poddasza. Pod względem kubatury oraz ulokowania okien dom spełnia standardy energooszczędności.

Dylematy inwestorów

Z229 pracowni Z500 Z229 pracowni Z500

Nagrodzonym czytelnikom doradzał na ich działce Jakub Kubiak, Doradca Domowy.pl. Laureaci pytali go między innymi o możliwość wprowadzenia pewnych zmian do projektu. Zastanawiali się, czy może ich dokonać dowolny projektant. Ekspert radził im, że najlepiej zadanie to powierzyć miejscowemu architektowi, który zna lokalne uwarunkowania i wymagania urzędników. Pytali, czy mogą na przykład przeprojektować położenie kominka. Dowiedzieli się, że jest to zmiana istotna, bowiem pociągnie za sobą zmiany konstrukcyjne, więc dobrze byłoby uzgodnić ją z projektantem. Natomiast z punktu widzenia technicznego przeniesienie kominka na inną ścianę nie stanowi problemu. Obawiali się również, czy nietypowy dach, którego krawędź kończy się wraz z frontem ściany, nie będzie powodował zacieków i przenikania wilgoci do wewnątrz. Doradca Domowy.pl uspokajał, że jest to od lat stosowane rozwiązanie i jeśli zostanie wykonane zgodnie ze sztuką budowalną, dach będzie prawidłowo odprowadzał wodę opadową. Pytali także, jakie parametry decydują o energooszczędności budynku, bo planują starać się o dotację dla takich domów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W minioną sobotę pani Renata już rozmawiała z wykonawcą. Planują wystartować z budową w kwietniu. – Bardzo się cieszymy, że wzięliśmy udział w akcji i udało nam się wygrać projekt – mówi laureatka. – Dzięki niemu nasze plany budowlane nabrały tempa. Dostaliśmy przy okazji wiele praktycznych porad i z niecierpliwością oczekujemy wiosny, kiedy ruszą prace – dodaje.

Czekamy na kolejne listy w ramach akcji „Jak budować z głową”, spośród których wybierzemy następnego laureata.

 

Projekt domu: TK88TK8864,04 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: GajaGaja68,45 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Mikro EkoMikro Eko69,00 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: GaliaGalia75,04 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Mak 2 (CE)Mak 2 (CE)75,26 m²
Projekt domu: TK109TK10978,80 m²
Projekt domu: DinoDino78,80 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Rekuperatory od InstalTechnik - dobry wybór?

Witajcie, jestem na etapie budowy domu. Chcę, aby był on jak najbardziej energooszczędny, dlatego też zdecydowałem się na takie rozwiązania, które dają taką możliwość. Na przykład chcę zastosować rekuperator, który zapewnia odzysk ciepła jednocześnie zapewniając ciągłą wentylację domu. Zastanawiam się jednak nad firmą, która miałaby się zająć instalacją tego rozwiązania. Znalazłam firmę z Oleśnicy, nazywa się InstalTechnik, podobno specjalizuje się w takich technologiach. Jak jest naprawdę? Czy ktoś z Was może korzystał z ich usług i mógłby się podzielić opinią?

Autor: jazzan, data: 2018-09-19 08:38:17

Firanki czy rolety?

Firanki to według mnie przeżytek. Ciągle się brudzą,trzeba je prać i wydawać pieniądze. Ja u siebie mam Rolety firmy Perfecta z https://perfecta.pl/produkty/zaluzje-pionowe/ i to był strzał w 10 ! Bardzo ładnie dopełnia aranżacji całego pokoju

Autor: kasia lis, data: 2018-09-16 22:22:51

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Też mi się wydaje że drewno jest bardziej problematyczne.Chociażby od strony północnej po jakimś czasie zacznie obrastać mchem..Może lepiej wybrać coś trwalszego.ja mam płytki elewacyjne.Są ładne i trwałe,kupowałam w firmie Joniec kolorystyka dosyć ciekawa.Więc pomyśl może nad czymś trwalszym.Takie płytki masz na długie lata bez problemów.

Autor: arla17, data: 2018-09-06 21:36:07

Płytki klinkierowe na elewacji

Tom55 wspomniał o nowoczesnych elewacjach to nie sposób nie powiedzieć paru słów o płytach warstwowych Kingspan, które świetnie nadają się do stworzenia nietuzinkowej, designerskiej elewacji. Jeśli chodzi o parametry izolacyjne to nie ma co się martwić, połączenie rdzenia QuadCore, IPN oraz wełny mineralnej daje niesamowite rezultaty, pełni też rolę przeciwpożarową. Ogromnym plusem jest szybki montaż, płyty są dopracowane w taki sposób, że pasują do budynku każdego typu. Warto rozważyć takie wykończenie, nie trzeba go już potem malować, czy martwić się konserwacją

Autor: sekon, data: 2018-08-23 11:05:26

Szklany stół, jakie krzesła dobrać?

W przypadku szklanego stołu rozwiązań jest bardzo dużo. Pasują zarówno krzesła metalowe, jak i drewniane czy plastikowe. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniego stylu. Warto zainspirować się gotowymi aranżacjami i przy okazji sprawdzić jaki materiał będzie najwygodniejszy. http://www.dobroteka.pl

Autor: Dobroteka, data: 2018-08-21 10:58:16
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Roben
Fakro
Julstar Haus
Jeger
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.