Porady - Wokół domu

Jesień w ogrodzie - niezbędnik ogrodnika

(Fot. Gardena) (Fot. Gardena)

Nastała złota polska jesień. Ta pora roku zawsze kojarzy się ze spacerami w cieniu kolorowych drzew i ostatnimi promieniami słońca w ogrodzie. Nasi podopieczni wrócili do szkół, dlatego mamy trochę więcej czasu dla naszego zieleńca. To ważne, bo im więcej pracy włożymy w jego pielęgnację jesienią, tym mniej dodatkowych obowiązków czeka nas wiosną. GARDENA radzi jak ułatwić sobie jesienne prace porządkowe w ogrodzie.

Więcej o porządkowaniu ogrodu przed zimą

Jak odzyskać wodę deszczową z rynien?

(Fot. Galeco) (Fot. Galeco)

Nadmiar wody deszczowej dookoła posesji to niezwykle uciążliwy kłopot – utrudniające mobilność kałuże i powstające w ogrodzie błoto to najmniejsze konsekwencje jakie czekają nas podczas uporczywie padającego deszczu. Prawdziwy problem zaczyna się wtedy, gdy spływająca w głąb gruntu woda zacznie podmywać fundamenty i prowadzić do ich zamakania. Rozwiązanie często nierównej walki z żywiołem okazuje się jednak nie tylko proste, ale i ekologiczne – wystarczy pozostawić na wydajny system zbierania wody deszczowej.

Więcej o ekotrendach i odzysku wody deszczowej

Jejmość dynia

Swoim wyglądem dynia godnie reprezentuje kolorową jesień, jest ponadto smaczna i zdrowa Swoim wyglądem dynia godnie reprezentuje kolorową jesień, jest ponadto smaczna i zdrowa

Dynia wprost wypełniona jest zaletami: ma wartość odżywczą, niezaprzeczalne walory smakowe, właściwości lecznicze, a w wielu kulturach znaczenie symboliczne. Wszystkie one pozwalają jej na zajęcie wysokiej pozycji w hierarchii warzyw, ale jakby tego było mało, umacnia ją atrakcyjny wygląd i imponujące rozmiary. Przez ogrodników uważana jest za najpiękniejszą reprezentantkę jesieni.

Więcej o uprawie i właściwościach dyni

Jesienne prace nie tylko w ogrodzie

Fot. Polbruk Fot. Polbruk

Uprzątnięcie spadających liści, koszenie trawników, pielenie grządek, przesadzanie kwiatów i krzewów - to jedne z najczęściej wykonywanych w ogrodzie prac w czasie jesiennych miesięcy. To jednak nie wszystkie czynności, które powinny przygotować zielone zakątki zarówno na zimowe chłody, jak też wiosenne przebudzenie.

Więcej o sprzątaniu ogrodu przed zimą

Jesienne porządki w ogrodzie

(Fot. Husqvarna) (Fot. Husqvarna)

Aby poprawić zdrowotność gleby oraz odpowiednio przygotować ją do wiosennego sadzenia warzyw i owoców należy spulchnić ją jesienią. Przy okazji możemy wykorzystać suche liście, skoszoną trawę czy muł ze stawu. Jak jednak szybko i efektywnie poradzić sobie z taką ilością kopania? Z pomocą przychodzą glebogryzarki.

Więcej o skutecznym spulchnianiu gleby

Sadzimy iglaki!

Fot. Domowy.pl Fot. Domowy.pl

Wczesna jesień to bardzo ważny moment w pielęgnacji ogrodu. Wciąż można jeszcze cieszyć się jego pięknem i feerią barw, którą zapewniają rośliny, takie jak wrzosy, astry i chryzantemy. Powoli trzeba jednak zacząć przygotowywać ogród do zimy. To najlepszy czas na sadzenie iglaków i roślin cebulowych, które mogą przezimować w glebie, oraz założenie nowego trawnika.

Więcej o jesiennych nasadzeniach w ogrodzie

Zadbaj o taras

Fot. Bruk - Bet Fot. Bruk - Bet

Spór o to jaki rodzaj materiałów wykorzystywać do aranżacji przydomowych tarasów trwa od dawna. Zwolennicy drewna oraz kamieni naturalnych przekonują, że tylko takie będą się pięknie prezentowały, podczas gdy ich przeciwnicy znajdują szereg odmiennych argumentów – są niepraktyczne, mało funkcjonalne i wymagają ciągłej uwagi. Jak ich pogodzić? Wybierając nowoczesne materiały wykonane z betonu, które jednak do złudzenia przypominają swoje naturalne pierwowzory.

Więcej o naturalnych nawierzchniach

Zakładamy trawnik po lecie

Fot. Ramirent Fot. Ramirent

Piękny dom, dopasowane do elewacji budynku ogrodzenie, wygodny podjazd z modnej w ostatnim czasie szarej kostki brukowej ale co z ogrodem? To pytanie często dopada właścicieli nowo powstałych budynków.

Więcej o zakładaniu trawnika

Odnawiamy meble metalowe

Fot. Dekoral Fot. Dekoral

Podczas wiosennych i letnich porządków w ogrodzie, garażu czy też na strychu lub w piwnicy, często znajdujemy stare i zniszczone meble, o których istnieniu dawno zapomnieliśmy. Schowaliśmy je w kąt z zamiarem odnowienia. Lecz nigdy nie mieliśmy na to czasu ani pomysłu. Jeżeli w Waszych zbiorach znalazły się metalowe meble ogrodowe, to z pewnością warto poświęcić kilka chwil aby przywrócić im dawny urok.

Więcej o pomysłach na stare meble

Prace porządkowe w nowym domu

Fot. Remirent Fot. Remirent

Posiadanie własnego domu to wielka przyjemność i spełnienie, często wieloletnich, marzeń. Wprowadzając się do nowego, pachnącego jeszcze świeżością wnętrza jesteśmy tak podekscytowani, że nie zdajemy sobie sprawy, jak duża jest to odpowiedzialność i ile pracy czeka nas, aby utrzymać je w porządku, czystości i pełnej funkcjonalności. Podpowiadamy, jak – nie nadwyrężając domowego budżetu – radzić sobie z pracami porządkowymi oraz remontowymi, nie dając się jednocześnie zasypać sprzętami i urządzeniami do tego niezbędnymi.

Więcej o sposobach na oszczędzanie w domu

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany
Zamów bezpłatny katalog z projektami
Zamów bezpłatny poradnik - 5 prostych kroków do wyboru projektu domu
Super promocje - projekty w wyjątkowych cenach
Röben - cegły klinkierowe
Acero Frame - konstrukcje stalowe
PSB Dom Nowoczesny
Projekty domów małe i tanie w budowie
Projekty domów nowoczesnych
Amadu
Azuko
Decorations&Design
Roben
Fakro
Polskie Składy Budowlane
Acero Frame
Fabryka Stropów

150

250

350

20

30

40

 • ParterowyParterowy
 • PiętrowyPiętrowy
 • Z poddaszemZ poddaszem
 • Brak garażuBrak garażu
 • GarażGaraż
 • Wiata garażowaWiata garażowa

Szukanie zaawansowane

0

Twoje ulubione projekty domów

Notatnik jest pusty. Dodaj do ulubionych to praktyczna funkcja portalu Domowy.pl, która pozwala gromadzić w jednym miejscu projekty i artykuły.