Wybieramy ogrodzenie posesji

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2014-05-09
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

ogoredzenie wiśniowski Gustownie dobrane ogrodzenie to walor naszej posesji (fot. Wiśniowski)

Na jednym z końcowych etapów budowy domu przyjdzie nam się zmierzyć z decyzją dotyczącą wyboru ogrodzenia. A będziemy mieli w czym wybierać – rynek oferuje wiele modeli, wykonanych z różnych materiałów.

[koniec abstraktu]

Decyzja ta nie powinna zależeć jedynie od preferencji estetycznych, lecz także od tego na jaką funkcję ogrodzenia położymy nacisk – ogrodzenie to nie tylko estetyczny element naszej posesji, lecz także środek ku zapewnieniu bezpieczeństwa. Przy wyborze warto się również kierować spójnością wizualną ogrodzenia ze stylem naszego domu.

Powinniśmy ustalić także czy ogrodzenie będzie pełne czy z przęsłami. Ogrodzenia pełne zapewniają ciszę na posesji , jednak wymagają większej ilości materiału, co przekłada się na cenę. Mogą także sprawiać wrażenie masywnych. Można je wykańczać w różny sposób: tynkiem i farbą, płytkami klinkierowymi, silikatowymi, kamiennymi lub betonowymi. Ogrodzenia z przęsłami dają mniej prywatności, aczkolwiek nie zasłaniają otoczenia. Można je łatwo dopasować do stylu domu, są lekkie, a także nie wymagają takiej ilości materiału jak pełne.

Ogrodzenia drewniane

Jeżeli zdecydujemy się na ogrodzenie drewniane, będziemy musieli wybrać rodzaj drewna, z jakiego zostanie wykonane. Sprawdza się tutaj materiał z drzew gatunków liściastych, takich jak dąb, akacja, czy jesion, a z iglastych wysoką wytrzymałością cechuje się modrzew - aczkolwiek kosztuje znacznie więcej. Nieco tańszym, mniej wytrzymałym materiałem, a zarazem najpopularniejszym jest drewno świerku oraz sosny. Najmniej trwałym, podatnym na zniszczenia materiałem jest drewno z topoli, brzozy, lipy oraz wierzby. Ogrodzenie z drewna może mieć więcej prześwitów, lub też być ich całkowicie pozbawione. Cechują się one wysoką estetyką, swą naturalnością współgrają z otoczeniem domu. Ich zaletą jest również to, że można je wielokrotnie odnawiać. Jednakże trzeba wiedzieć, iż kiedy zdecydujemy się na ten typ ogrodzenia, będziemy musieli odpowiednio je konserwować, gdyż są one narażone na ataki pleśni, grzybów, a także owadów.

Ogrodzenia metalowe

ogrodzenie wiśniowski Przykład ogrodzenia metalowego (fot. Wiśniowski)

Do wyboru mamy także, cechujące się trwałością oraz niewysoka ceną, ogrodzenia metalowe. Aczkolwiek jeśli będziemy chcieli mieć oryginalne i efektowne ogrodzenie kute przez kowala, musimy się liczyć z wysoką ceną. Z niższą ceną spotkamy się przeglądając szeroką ofertę marketów budowlanych. Są one wykonane przeważnie z fabrycznie zabezpieczonej przed korozją stali lub aluminium. Szybki montaż ogrodzenia zapewnią dostępne elementy prefabrykowane. Najbardziej czasochłonne jest wykonanie betonowych podmurówek oraz fundamentów. Siatka ogrodzeniowa będzie niechybnie najtańszym rozwiązaniem. Jest ona łatwa w montażu, sprzedawana w rolkach. Dostępna w wykonanej z grubszego drutu wersji plecionej lub sztywniejszej, bardziej odpornej na odkształcenia zgrzewanej.

Metalowe ogrodzenia systemowe

Dostępne na rynku są także metalowe ogrodzenia systemowe, w których pakiecie znajdziemy wszystkie potrzebne do montażu elementy. Przykładem producenta oferującego takie rozwiązanie jest firma Wiśniowski, która dostarcza klientom ogrodzenia wraz z bramami, furtkami, a także segmentami oraz słupami. Produkty tego producenta są znane z tego, iż zapewniają komfort, bezpieczeństwo i są niezawodne. Wiśniowski oferuje także automatyczne bramy, dzięki którym wjedziemy na posesję autem bez potrzeby wychodzenia z niego – bramę otworzymy pilotem. Ogrodzenia tego producenta cechują się różnorodnością formy.

Ogrodzenia klinkierowe

klinkier roben Przykład ogrodzenia klinkierowego (fot. Roben)

Ogrodzenie klinkierowe charakteryzują się efektownością. Buduje się je z cegieł klinkierowych, których cena jest stosunkowo wysoka – dlatego też często wykorzystuje się je jedynie do budowy podmurówek oraz słupków, które łączy się ze sobą metalowymi lub drewnianymi przęsłami. Cegły klinkierowe posiadają wiele różnobarwnych wzorów. Alternatywą dla cegieł klinkierowych są płytki klinkierowe, którymi wykańcza się ogrodzenia z betonu komórkowego, bloczków silikatowych, czy też z pustaków. Atutem ogrodzeń klinkierowych jest ich solidność oraz mrozoodporność. Natomiast do wad należy to, iż na ogrodzeniach tego typu często pojawiają się wykwity – przeciwdziała się temu stosowaniem specjalnych zapraw przy murowaniu i spoinowaniu.

Ogrodzenia kamienne

Innym typem ogrodzenia jest ogrodzenie kamienne. Te także ze względu na swoją masywność nie nadają się na małe działki. Dobrym pomysłem jest połączenie tego materiału z drewnem lub metalem. Wybór kamienia leży po naszej stronie – nie ma w tej kwestii ograniczenia. Aczkolwiek należy pamiętać, iż niektóre z nich są łatwiejsze w obróbce, jak choćby piaskowiec i wapień, a inne trudniejsze (a zarazem trwalsze), np. bazalt, kwarcyt czy granit. Ogrodzenia kamienne efektywnie odgradzają dom od jego otoczenia. Nie wymagają one murowania, jednak ich budowa trwa długo, a cena nie jest najniższa. Kamienie także można umieścić w specjalnych stelażach z prętów i siatki i ustawić na sobie, lub też jeden obok drugiego.

Ogrodzenia z odzyskanych cegieł

Wdzięcznym materiałem są cegły pochodzące z rozbiórki. Nadają się one do ogrodzenia działki o większych wymiarach – mniejsze mogłyby wyglądać zbyt masywnie. Aby cegły zachowały swój dobry wygląd, należy je impregnować, a także pomalować preparatem hydrofobowym, zapobiegającym nasiąkaniu wody oraz brudzeniu się cegły.

Podmurówki

Wysokogatunkowe cegły klinkierowe na podmurówki znajdziemy w ofercie producenta Roben. Są one dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Należy pamiętać  również w tym wypadku aby doliczyć koszty zaprawy, a także impregnatów, za które zapłacimy w przybliżeniu kilka tysięcy złotych. Tańszą alternatywą są płytki klinkierowe, których również wiele rodzajów odnajdziemy w ofercie Roben.

Gustownie dobrane ogrodzenie wpłynie pozytywnie na kształt estetyczny naszej posesji, a także na nasze dobre samopoczucie w obrębie domu oraz komfort mieszkania.

Projekt domu: Niko 5Niko 5149,96 m²
Projekt domu: Irysek 6Irysek 6154,38 m²
Projekt domu: Odpowiedni D66Odpowiedni D66162,02 m²
Projekt domu: Alfi 2Alfi 2162,34 m²
Projekt domu: Karat 2Karat 2162,51 m²
Projekt domu: Markus 2Markus 2163,60 m²
Projekt domu: Poszukiwany D68Poszukiwany D68193,31 m²
Więcej polecanych projektów domów

Charakterystyka energetyczna a projekt budowlany

Podpinam się pod pytanie, ciężka sprawa ogólnie.

Autor: Oleczek871, data: 2022-08-26 15:57:41

Dopłaty do domów energooszczędnych

Dopłaty są chyba co roku z tego pamiętam ;)

Autor: Oleczek871, data: 2022-08-22 15:24:53

Przygotowanie ścian do malowania

A przepraszam bardzo, w czym kobiety są gorsze od Was ?

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 14:38:11

ściany w łazience - odpadający tynk

Ja miałam taki problem w mojej łązience niestety

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-29 13:28:22

Jakie drzwi polecacie na wejściowe?

Są różni producenci drzwi wejściowych. Ja przyznam się szczerze, że nie pamiętam jakiego ja mam. Mam je od kilku lat i dobrze się sprawują ;)

Autor: Tubiskowa, data: 2022-07-15 13:36:34
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany