Z garażem czy bez

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2012-09-19
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Dom Agatka II, Pracownia: ARCHECO Dom Dla Ciebie Dom Agatka II, Pracownia: ARCHECO Dom Dla Ciebie

Garaż to niewątpliwie bardzo przydatny dodatek do domu – nie tylko chroni samochód, ale też często pełni dodatkowe funkcje gospodarcze. Jednak i jego brak ma swoje plusy – przede wszystkim zmniejsza koszty samej budowy, pozwala usytuować zgrabny dom na mniejszej działce. Inwestor sam musi ocenić, jaki wariant będzie bardziej odpowiadał jego oczekiwaniom.

[koniec abstraktu]

Przede wszystkim w codziennym użytkowaniu garaż zawsze jest czymś więcej niż tylko schronieniem dla samochodu – domownicy chętnie obarczają go dodatkowymi funkcjami. Czasami rekompensuje on brak piwnicy, więc gromadzi to wszystko, co zazwyczaj w niej się przechowuje: sprzęt ogrodowy, rowery, wózki dziecięce, nawet przetwory – jeżeli dom pozbawiony jest spiżarni. –Garaż staje się po części również pomieszczeniem gospodarczym – mówi Bożena Rusin z pracowni projektowej Dom dla Ciebie. –Nie bez powodu w projektach domów, które są go pozbawione, z reguły powiększa się pomieszczenia służące do celów gospodarczych. Dobrym przykładem może być projekt Wróbel naszej pracowni. Dostępny jest w dwóch wersjach: z garażem i bez. W wariancie, który przewiduje jego brak, powiększono właśnie pomieszczenie znajdujące się w jego bezpośrednim sąsiedztwie, mogące służyć jako przechowalnia dla różnego rodzaju domowych sprzętów, na garderobę, spiżarnię. Wykorzystano do uzyskania większej przestrzeni wykusz, który wcześniej stanowił część garażu. Nasza pracownia często proponuje oba warianty, właśnie po to, żeby inwestorzy mogli wybrać ten, który odpowiada ich potrzebom. Wersja bez garażu to opcja na pewno tańsza, pozwalająca na wygospodarowanie większych środków na wykończenie i urządzenie części mieszkalnej. Czasem taką decyzję wymusza po prostu mała działka. Zdarza się, że inwestorzy rezygnują z garażu na rzecz zachowania bardziej spójnej i symetrycznej bryły domu. Przy dużej działce opcją będzie garaż usytuowany osobno. Faktem jest, że z użytkowego punktu widzenia ma on wiele plusów. Powiększa przestrzeń przeznaczaną na przechowywanie różnego rodzaju przedmiotów, dzięki czemu zyskuje się więcej miejsca wewnątrz domu. Półki na garażowych ścianach to norma. Często też zastępuje schowek ogrodowy – dodaje architekt.

Dom Sabat max 2, Pracownia: ArchTim Dom Sabat max 2, Pracownia: ArchTim

Wiele rodzin mieszkających poza miastem dysponuje więcej niż jednym samochodem. Zdarzają się więc projekty domów z garażami dwustanowiskowymi. Przykładem może być projekt Sabat max 2 pracowni ArchTim, który mimo niewielkiej powierzchni użytkowej – bo ok. 94,50mkw. –przewidział właśnie miejsca postojowe w obrębie budynku dla dwóch aut. Jest to opcja dla inwestorów, którym zależy na tym, żeby samochody nie stały na zewnątrz, a jednocześnie planują wygospodarować garaże dla dodatkowych celów użytkowych. Duża, bo 35-metrowa przestrzeń garażowa, wykluczyła zaprojektowanie dodatkowego pomieszczenia gospodarczego, które w tym wypadku zaburzyłoby funkcjonalność układu domu.

Co lubią inwestorzy

Preferencje inwestorów w zakresie projektów z garażem lub bez rozkładają się mniej więcej podobnie. W obecnym miesiącu pracownia Dom dla Ciebie sprzedała nieco więcej projektów z garażem, choć nie jest to regułą. Niektórzy inwestorzy obawiają się strat ciepła, jakie może powodować garaż. –Zazwyczaj nie ma potrzeby, żeby ogrzewać to pomieszczenie, w nowych projektach stosuje się tylko dodatkowe ocieplenie ściany zewnętrznej – mówi arch. Bożena Rusin.-Inwestorzy czasem decydują się na montaż dodatkowych grzejników na ścianie sąsiadującej z garażem. Poza tym lubimy mieć wejście do garażu również z domu, choć raczej odgrodzone od holu jeszcze dodatkową wypustką typu wiatrołap czy schowek – dodaje architekt.

Przykładem klasycznego domu z garażem jest Agatka II pracowni Dom dla Ciebie. Wejście do niego prowadzi przez kotłownię z pralnią, przez co zostaje odgrodzony od reszty domu jeszcze dodatkową przestrzenią. Znajduje się po stronie przeciwległej do strefy dziennej z salonem i jadalnią, więc jedna z jego ścian nie zabiera światła dziennego. Oprócz kotłowni sąsiaduje również z łazienką oraz krótszą ścianą dodatkowego pokoju. Nie zaburza wizualnie bryły budynku, która zachowuje kształt równomiernego prostokąta, poza tym włączony jest w jej obręb dwuspadowym dachem, dzięki czemu udaje się osiągnąć symetrię. Dzięki obecności garażu, powierzchnię dodatkowych schowków gospodarczych ograniczono do minimum.

Dom Anzio, Pracownia: Archigraph Dom Anzio, Pracownia: Archigraph

Niektóre domy parterowe zachowują jednak większą spójność bez garażu. Przykładem może być Anzio pracowni Archigraph. Ten parterowy budynek o powierzchni użytkowej 103mkw., z dachem czterospadowym, ma spójny i regularny kształt, który pozwala również na równomierny podział na strefę dzienną i nocną. Trzeba pamiętać, że garaż zawsze „zabiera” światło jednej ze ścian – tutaj udało się wygospodarować łazienkę z oknem, co byłoby niemożliwe w przypadku garażowego sąsiedztwa.

Elżbieta Wysocka, architekt z pracowni L&K Projekt, o projektach domów z garażem:

 • jeżeli decydujemy się na dom typu dwór polski, żeby zachować jego spójność musimy zrezygnować z garażu stanowiącego część budynku – możemy natomiast postawić go osobno,
 • garaże pod względem architektonicznym dają możliwość projektowania nowoczesnych, niekoniecznie symetrycznych budynków – niższa część garażowa może być ich wizualnym atutem,
 • alternatywą do garaży są wiaty – niewymagające kosztownych elementów konstrukcyjnych jak fundamenty,
 • większość projektów domów dopuszcza późniejsze dobudowanie garaży,
 • garaż może pełnić dodatkowe funkcje gospodarcze, dlatego czasem pracownie proponują garaże 1,5 stanowiskowe, udostępniając jeszcze dodatkową powierzchnię na schowek – np. na przechowywanie narzędzi ogrodowych czy innego sprzętu użytkowego,
 • istnieje możliwość postawienia osobnego garażu dobranego architektonicznie do bryły,
 • u inwestorów dysponujących większym budżetem wzrasta zainteresowanie garażami dwustanowiskowymi,
 • dom bez garażu to opcja na mniejszy budżet.
Projekt domu: uA28uA28109,80 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Śnieżka KŚnieżka K129,49 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: uA15v1uA15v1148,83 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: uA8v4uA8v4150,60 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Hary IHary I128,94 m²
Projekt domu: Hary IIHary II129,00 m²
Projekt domu: Luzzi II TERMOLuzzi II TERMO137,28 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Projekt wnętrz

Myśmy projekt robili w salonie Bokaro, u nich kupiliśmy wszystko do łazienki, efekt końcowy jest super, łazienka wyszła jak z marzeń :) https://www.bokaro.pl/oferta/wyposazenie-lazienek-wanny-wanny,38

Autor: jadźka, data: 2021-08-29 18:07:18

Pozwolenie na budowę II - badania geologiczne

Jeżeli chodzi o wszelkie zasady odnośnie pozwolenia na budowę, to znalazłem ostatnio artykuł w tym temacie na blogu firmy MGProjekt. Znajdziecie tam nawet wzór wniosku o pozwolenie na budowę. W sumie przewodnik w podpunktach, a dodatkowo darmowy. Myślę, że wyczerpująco odpowiada na wszystkie wątpliwości dotyczący kwestii pozwolenia czy rzeczy, których musimy dopilnować.

Autor: gawelek, data: 2021-08-28 20:40:11

Fotowoltaika

Ktoś z Was może powiedzieć jaka jest różnica w rachunkach za prąd przy fotowoltaice i bez niej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy montażowej?

Autor: Franek, data: 2021-08-18 18:26:07

Wybór armatury do łazienki

Myśmy kupili w salonie Bokaro czarne baterie i świetnie się prezentują https://www.bokaro.pl/oferta/wyposazenie-lazienek-baterie-baterie-umywalkowe,28

Autor: jadźka, data: 2021-07-29 20:12:12

Projekt domu ? jak wybrać?

Witajcie, Bardzo pozytywnie oceniam współpracę z biurem PNarchitekci www.pnarchitekci.pl. Pani Paulina jest profesjonalna, solidna i cierpliwa. Wykazała się dużą wyobraźnią oraz ciekawymi pomysłami przy projektowaniu naszego domu, jednocześnie łącząc nowoczesną architekturę z praktycznymi rozwiązaniami. Serdecznie Polecam!.

Autor: paweł graca, data: 2021-07-11 20:19:24
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany