Z osobną kuchnią
Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-01-14
Osobną kuchnię preferują zwłaszcza ci, którzy dużo gotują.
Mimo ogromnej popularności kuchni otwartych na salon, wciąż pewna grupa inwestorów preferuje klasyczne, zakorzenione w naszej tradycji usytuowanie jej w osobnym pomieszczeniu. Niektóre projekty domów przewidują tylko częściowe oddzielenie jej od części dziennej. Każde rozwiązanie ma swoje zalety, a wybór zależy od naszych potrzeb i rytmu życia.
[koniec abstraktu]
Popularność otwartych kuchni wynika przede wszystkim z obecnego stylu życia. Przy wielu codziennych obowiązkach pozwala nam ona spędzać więcej czasu z domownikami. Jeżeli zlokalizowano ją w osobnym pomieszczeniu, osoba przygotowująca posiłki zawsze jest na pewien czas odizolowana od życia rodzinnego, które z reguły koncentruje się w salonie. Tymczasem, przy codziennym biegu, każda chwila, którą możemy spędzić z innymi domownikami, jest cenna. Dlatego połączenie kuchni, jadalni i salonu pozwala przede wszystkim na integrację życia rodzinnego. Ma też inne zalety – kiedy przyjmujemy gości, nie tracimy z nimi kontaktu podczas przygotowywania posiłków. Nikt więc nie musi czuć się wyłączony ze spotkania towarzyskiego. Kolejna zaleta to oszczędność czasu. Jeżeli mamy osobno kuchnię i jadalnię, cały proceder podania posiłku i posprzątania po nim jest bardziej czasochłonny, a także mniej wygodny. Dla aktywnie żyjących rodzin otwarta strefa dzienna stanowi więc komfortowe rozwiązanie.
Kto lubi oddzielną kuchnię
Oddzielną kuchnię preferują zwłaszcza starsi inwestorzy, ale także ci, którzy bardzo dużo gotują. Często podawanym argumentem jest również niechęć do kuchennych zapachów w salonie. Jeżeli mamy jedną, otwartą przestrzeń dzienną, rzeczywiście trudno ich uniknąć. Kolejna sprawa to względy estetyczne. Jeżeli przygotowujemy domowe posiłki, niemal niemożliwe jest, aby stale utrzymywać w kuchni sterylną czystość. To pomieszczenie z natury rzeczy wiąże się z pewnym nieładem, bo, co by o nim nie mówić, jego podstawowa funkcja jest czysto użytkowa i gospodarcza, w przeciwieństwie do salonu – który pełni rolę reprezentacyjną i wypoczynkową. Dlatego tym, którym zależy na nienagannym porządku, mogą przeszkadzać pewne kuchenne rekwizyty widoczne z salonowej kanapy. Ściereczka do naczyń, parujący garnek czy tarka do marchewek nie należą do przedmiotów szykownych i, choć tworzą domową atmosferę, to mogą burzyć pewną artystyczną koncepcję przyjętą w pokoju dziennym.
Raj dla kucharza
Osobna kuchnia, ale dobrze skomunikowana z jadalnią, będzie wygodnym rozwiązaniem. Projekt "Dom w żurawinie", Archon+
Są osoby, które gotują szczególnie dużo i chętnie. Właśnie one najczęściej preferują projekty domów z oddzielną, koniecznie obszerną kuchnią. Mogą w niej stworzyć swoją przestrzeń do realizacji własnej pasji. Nikomu nie będą przeszkadzały cztery garnki bulgocące na ogniu przez kilka godzin ani szumiący nad kuchenką okap. Poza tym duża kuchnia pomieści różnorodny asortyment kuchenny, bez konieczności dostosowywania go do wystroju salonu. Osoby z prawdziwą pasją do gotowania nie zawsze też lubią być podglądane w kuchni. Wolą zaprezentować domownikom i gościom końcowy efekt swoich kulinarnych wysiłków. Niektórzy zwyczajnie się stresują, gdy są podpatrywani przy przyrządzaniu posiłków i nie mogą się wtedy w pełni skupić na tej czynności. Wiadomo – im więcej gotujemy, tym większy bałagan przy tym powstaje. Jeśli szykujemy szczególnie wystawne przyjęcie dla gości, może nam już nie starczyć czasu, żeby perfekcyjnie posprzątać po całym procesie twórczym. A wtedy możemy spokojnie zamknąć drzwi do kuchni, żeby pozostawiony tam nieład nie odwracał uwagi od celebrowania posiłku. Osobom, które nie przywiązują zbyt dużej wagi do gotowania, z reguły aneks kuchenny w zupełności wystarczy.
Kuchnia osobno
Oddzielna kuchnia ze spiżarnią to rozwiązanie zakorzenione w tradycji. Projekt "Muchomorek", Dom dla Ciebie
Mimo mody na otwarte kuchnie, nie brakuje projektów domów z tradycyjnym rozwiązaniem. W propozycjach takich jak „Muchomorek” pracowni Dom dla Ciebie mamy nie tylko osobną kuchnię, ale również dodatkowe oddzielenie jej holem od salonu. Prowadzi z niej przejście do obszernego pomieszczenia gospodarczego, które może pełnić funkcję spiżarni. Jest to propozycja dla tych, którzy części kuchenno-gospodarczej zdecydowanie wolą nie łączyć z pokojem dziennym. Jeżeli ktoś preferuje kuchnię bezpośrednio sąsiadującą z salonem, ale jednocześnie od niego oddzieloną, ma do dyspozycji projekty takie jak „Frankfurt IV” pracowni Lipińscy Domy. Wejście do kuchni prowadzi tutaj zarówno z holu, jak i z salonu. W razie potrzeby jedno z nich można wyłączyć z użycia lub korzystać z obu. Znajdującą się przy pomieszczeniu jadalniano-salonowym kuchnię ze spiżarnią, ale jednak oddzieloną od niego ścianą, mamy na przykład w projekcie „Lilia” pracowni MTM Styl. Do obu tych pomieszczeń wchodzi się z holu. Są one dobrze i wygodnie ze sobą skomunikowane, ale jednak oddzielne. Z kolei w projekcie takim jak „Dom w żurawinie” pracowni Archon+ zaproponowano przejście z osobnej kuchni do wykusza jadalnianego, z którego dopiero przechodzi się do salonu. Przygotowując posiłki mamy więc w komfortowej bliskości stół jadalniany, ale mimo wszystko znajdujemy się w integralnym pomieszczeniu.
Kuchnia częściowo odgrodzona
Kuchnia częściowo odgrodzona to popularne rozwiązanie. Projekt "Selano", Archigraph
Dość popularnym i chętnie wybieranym rozwiązaniem jest częściowe tylko odgrodzenie kuchni od pokoju dziennego, jak na przykład w projekcie „Selano” pracowni Archigraph. Obszerne pomieszczenie kuchenne zostało częściowo przesłonięte ścianą z kominkiem. W ten sposób zasłonięto tę jej sferę, w której znajduje się kuchenka i zlewozmywak, a więc najbardziej „robocze” z kuchennych urządzeń. Pozostałą część natomiast wystawiono na widok z jadalni i salonu. Jest to kompromisowe rozwiązanie dla tych, którzy lubią gotować w zaciszu, ale jednocześnie nie chcą tracić kontaktu z domownikami i gośćmi.
Co zamiast drewnianego tarasu???
Ja uważam, ze drewniany taras jest mega fajną opcją ;)
Autor: Oleczek871, data: 2022-06-30 13:58:40Przygotowanie ścian do malowania
Grunt również bym poleciła ten sam. A jesli chodzi o farbę to zdecydowanie Sigma Coatings
Autor: basiakaktus, data: 2022-06-10 09:29:42Farba w łazience
U nas jest farba od Sigma Coatings Ceramic Clean. Nie mogę zlego słowa powiedziec, nic się nie dzieje. Odporna na wilgo i zabrudzenia. Nie wiem jak w przypadku innych, ale z pewnością wspomniana odpornosc na wilgoc powinna byc najważniejsza. :)
Autor: basiakaktus, data: 2022-06-10 09:22:05Jak ukryć kable od telewizora?
Hmm najlepiej albo je schowac w listwie. Nasi znajomi tak sobie poradzili, ja mam na komodzie więc kabelki są schowane za meblem
Autor: basiakaktus, data: 2022-06-10 09:20:24Dobry Start
- Dziennik i tablica budowy
- Projekty małej architektury
- Pakiet magazynów wnętrzarskich
- Pakiet magazynów budowlanych
Twoje Korzyści
- Największy wybór projektów
- Gwarancja najniższej ceny
- Bezpłatna dostawa
- Możliwość wymiany lub zwrotu
- Bezpłatna zgoda na zmiany
- Jak wybierać projekt małego domu?
- Najważniejsze pytania o projekty gotowe
- 5 projektów domów na 5 różnych potrzeb
- Projekty domów z garażem czy bez?
- 5 najciekawszych projektów domów do 100 m²
- Projekty domów: 5 modnych willi miejskich
- Wykończenie powierzchni dachówki
- FAKRO z nagrodą za okna DXW oraz INNOVIEW
- Schody wejściowe
- FAKRO nominowane do nagrody BIMobject Awards 2018
Projekt domu + dodatki + PREZENT!
Na dobry start i miły początek budowania każdy,
kto zamówi u nas gotowy projekt domu, otrzymuje
GRATIS Domowy Starter zawierający:
- Prezent – rejestrator jazdy
- Dziennik budowy
- Tablicę budowy
- Projekty Małej Architektury – Altana, Grill, Wędzarnia
- Zestaw Wokół Domu – Projekt Przydomowej Oczyszczalni, Projekt Szamba, Projekt Odzysku Wody Deszczowej
- Domowy Poradnik dla budujących
- Pakiet magazynów wnętrzarskich i budowlanych
- Bezpłatną zgodę na zmiany w projekcie
- Wysyłkę kurierem gratis