Z pełnym piętrem

Autor: Domowy.pl; Data publikacji: 2013-01-21
 • Do notesu
 • duże
 • Wyślij znajomemu…

Domy piętrowe doskonale sprawdzają się na małych działkach. Projekt Domy piętrowe doskonale sprawdzają się na małych działkach. Projekt "Szmaragd", MG Projekt

Domy piętrowe są opcją przede wszystkim na miejską działkę, choć niektórzy również na wiejskich posesjach chcą mieć do dyspozycji jedno pełne piętro. Zaletą takich budynków jest właśnie brak skosów i ustawne, łatwe do aranżacji sypialnie. Poza tym sprawdzają się jako wariant dla rodzin dwupokoleniowych, bo można podzielić je na dwa lokale mieszkalne.

[koniec abstraktu]

W warunki miejskie, gdzie działki na ogół są mniejsze, nierzadko wąskie i nieregularne, dom piętrowy wpasuje się najlepiej. Posadowiony na niedużej podstawie, da możliwości rozplanowania wszystkich niezbędnych funkcji wertykalnie. Pełne piętro z czterospadowym dachem to klasyka miejskiej willi. Jeżeli budujemy więc na obszarze z istniejącą już tego typu zabudową, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy prawdopodobnie będzie wymagał od nas dostosowania się do tego stylu architektonicznego.

Budując na małej działce

Domy piętrowe z płaskim dachem dodatkowo pozwolą na oszczędności energii. Projekt Domy piętrowe z płaskim dachem dodatkowo pozwolą na oszczędności energii. Projekt "Edynburg", pracownia Lipińscy DOMY

Domy piętrowe sprawdzają się w mieście nie tylko ze względu na nieduże działki. Pozwalają również na korzystniejsze doświetlenie wnętrz. Pomieszczenia na piętrze absorbują więcej światła dziennego – zwłaszcza w warunkach ciasnej, miejskiej zabudowy. Dom parterowy z racji swojej specyfiki jest rozwiązaniem nieszczególnie polecanym tym, którzy chcą budować w mieście. Otoczony wyższymi budynkami może dawać wrażenie przytłoczenia, poza tym ten typ budownictwa wymaga dużo większych działek. Z kolei projekt domu z użytkowym poddaszem może kazać nam zrezygnować z pewnych funkcjonalności. Pamiętajmy, że, budując na niedużej działce, do niezbędnego minimum musimy ograniczyć powierzchnię na parterze. Dom piętrowy pozwala nam zrekompensować te braki w postaci pełnych, ustawnych pomieszczeń na piętrze.

Dach czterospadowy będzie tylko jedną z propozycji. Taki typ budynku może nawiązywać stylistyką do przedwojennego budownictwa willowego, ale równie dobrze można go wystylizować na dom śródziemnomorski. Istnieje jednak wiele innych wariantów domów piętrowych, na przykład przykrytych dwuspadowym dachem, który pozwala na uzyskanie zwartej bryły, co będzie nie bez znaczenia dla naszych wydatków, bo pozwoli na oszczędności energii. Jeżeli zrezygnujemy z balkonów i usytuujemy duże przeszklenia od strony południowej, możemy uzyskać naprawdę zadowalający standard energetyczny. Najkorzystniejszy stosunek przegród zewnętrznych do kubatury mają jednak domy piętrowe z płaskim dachem, tzw. „kostki”. Taka bryła pozwoli w znaczący sposób ograniczyć straty ciepła. Wpisana w plan prostokąta, o powierzchni do 150mkw. będzie najbardziej oszczędnościową na etapie eksploatacji opcją. Warto więc ją rozważyć, gdy budujemy w mieście, bo z pewnością ponieśliśmy niemałe wydatki na grunt budowlany, zatem odpowiednio dobrany projekt domu pozwoli zrównoważyć ogólne koszty.

Miejski styl

Domy piętrowe mogą nawiązywać do stylu śródziemnomorskiego. Projekt Domy piętrowe mogą nawiązywać do stylu śródziemnomorskiego. Projekt "Cyprys", MTM Styl

Jeżeli pozwalają na to lokalne regulacje, możemy wybrać prosty, stylowy dom piętrowy z płaskim dachem, jak na przykład „Edynburg” pracowni Lipińscy DOMY. To niewielki, bo mający zaledwie 90,35mkw. powierzchni budynek energooszczędny. Na parterze zlokalizowano obszerną, otwartą strefę wspólną, na piętrze zaś piętro z trzema bardzo wygodnymi, bo pozbawionymi skosów sypialniami. Przydatnym i atrakcyjnym w warunkach miejskich rozwiązaniem jest zlokalizowanie tarasu na dachu jednostanowiskowego garażu. W tego typu budynkach możemy go zlokalizować również na dachu domu lub urządzić tam dachowy ogródek, zyskując tym samym więcej wolnego miejsca na posesji. Dachowe tarasy to w mieście dobre rozwiązanie, pozwalające na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni rekreacyjnej na zewnątrz. Dom jest prosty i nowoczesny, o ciekawej elewacji z drewnianymi elementami, uwydatnionymi poprzez umieszczenie ich na białym tle. Będzie pasował do nowoczesnej, miejskiej zabudowy. Możemy go z powodzeniem postawiać nawet w sąsiedztwie budynków wielorodzinnych, o ile oczywiście gmina dopuszcza taką możliwość.

Na miejskie działki najczęściej wybierane są projekty domów takie jak „Szmaragd” MG Projekt czy „Cyprys” MTM Styl – piętrowe z czterospadowym dachem. Nie wymagają one zbyt dużych działek. W przypadku „Szmaragdu” jej minimalne wymiary to 21,50 m na 19,90 m. Dla porównania, dom parterowy o zbliżonej powierzchni użytkowej, taki jak na przykład „Komfortowy 3” tej samej pracowni, będzie wymagał posesji o minimalnych wymiarach 23,66 m na 25,75 m. Przy czym w „Szmaragdzie” również zaplanowano dwustanowiskowy garaż. Parter, jak zazwyczaj przy takich projektach, pomieścił obszerną strefę dzienną, natomiast piętro – trzy ustawne pokoje i dużą łazienkę. W budynku przewidziano imponujące przeszklenia, dzięki czemu będzie on dobrze doświetlony naturalnym światłem, co w warunkach zbitej, miejskiej zabudowy również jest istotne.

„Cyprys” pracowni MTM Styl zawiera jeszcze jeden dodatkowy pokój na parterze. Piętro to trzy sypialnie o regularnych, łatwych do aranżacji kształtach. W projekcie wyraźnie są widoczne śródziemnomorskie inspiracje, między innymi w pokaźnych podcieniach dachowych, małym nachyleniu dachu czy połączeniu drewna z kolorem piasku na elewacji.

Projekt domu: Niko 5Niko 5149,96 m²
Projekt domu: Irysek 6Irysek 6154,38 m²
Projekt domu: Odpowiedni D66Odpowiedni D66162,02 m²
Promocja! Niższa cena!
Projekt domu: Alfi 2Alfi 2162,34 m²
Projekt domu: Karat 2Karat 2162,51 m²
Projekt domu: Markus 2Markus 2163,60 m²
Projekt domu: Poszukiwany D68Poszukiwany D68193,31 m²
Promocja! Niższa cena!
Więcej polecanych projektów domów

Wylewka anhydrytowa - kto dobrze wykona? Warszawa

Do takiej wylewki, to musi być bardzo dobra firma

Autor: Oleczek871, data: 2022-05-11 14:50:21

Alarm

https://www.bauder.pl/pl/dachy-strome/baudereco-s.html

Autor: Oleczek871, data: 2022-04-27 12:04:03

Przesunięcie projektu o 1m ?

Może najlepiej jakbyś udał się do prawnika, wtedy dowiedziałbyś się jaki koszt bys poniósł.

Autor: Oleczek871, data: 2022-04-25 14:29:13

łóżko chowane w szafie z sofą

Cześć, właśnie urządzam sypialnie i szukam firmy, która oferuje [url=https://transforms.pl/] łóżko chowane w szafie z sofą[/url]. Polecacie jakąś konkretną firmę? Zastanawiam się czy nie skorzystać z oferty tej firmy: https://transforms.pl/

Autor: hanka1717, data: 2022-04-25 09:24:55

Budowa muru o wysokości 2m

Bardzo ciekawy wątek - udało się wybudować? Sąsiedzi już nie przeszkadzają? :P

Autor: JacekMerkos, data: 2022-03-23 11:10:04
Zobacz całe forum

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany