Projekty budynków gospodarczych

 • Wyświetlanie:
 • Małe
 • Średnie
 • Duże
 • Szczegóły

Poza domem mieszkalnym na posesji powinny znaleźć się również inne budynki zwiększające funkcjonalność terenu. Garaż, drewutnia, altanka czy innego typu pomieszczenie gospodarcze pomoże Ci uporządkować przestrzeń na posesji, ułatwi przechowywanie narzędzi i sprzętów albo ochroni samochód przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli nie dysponujesz domem z piwnicą lub dużą komórką, zdecyduj się na budowę obiektu gospodarczego.

Budynki gospodarcze – projekty

W serwisie domowy.pl znajdziesz projekty budynków gospodarczych od renomowanych pracowni architektonicznych. Szeroki wybór propozycji pozwoli Ci wybrać projekt, który spełni Twoje oczekiwania i potrzeby.

Nasza oferta obejmuje wzory obiektów o różnej wielkości, kształcie i przeznaczeniu. Proponujemy projekty budynków gospodarczych z poddaszem użytkowym i strychem nieużytkowym, murowane, budowane z drewna lub bali, przeznaczone pod garaż, z miejscem do przechowywania drewna, sprzętów i narzędzi ogrodowych, rowerów, motocykli albo dowolnych innych przedmiotów czy urządzeń. W ofercie mamy też projekty stajni albo budynków inwentarskich dla zwierząt hodowlanych.

Wśród naszych propozycji znajdziesz projekt budynku gospodarczego pasujący do dowolnego projektu domu. Jeśli jesteś już właścicielem domku wolnostojącego lub dopiero planujesz jego budowę i interesują Cię gotowe projekty, w naszej ofercie znajdziesz interesujące szkice obiektów gospodarczych utrzymanych w stylu nowoczesnym bądź tradycyjnym, parterowych, piętrowych bądź z poddaszem. Ze względu na ogromną liczbę propozycji z pewnością znalezienie idealnej opcji nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Budynek gospodarczy na mieszkalny – projekty

W tej kategorii znajdują się również projekty budynków gospodarczych z częścią mieszkalną, zazwyczaj umieszczoną na piętrze. Budowle te sprawdzą się świetnie jako pokoje przeznaczone dla gości. Zapewniają prywatność, a przy tym są funkcjonalne i przytulne.

W ofercie umieściliśmy też obiekty, które można częściowo zaadaptować na domki letniskowe. Projekt budynku gospodarczego z poddaszem pozwoli Ci wybudować praktyczny obiekt na działce. Możesz w nim przechowywać niezbędne narzędzia i urządzenia. Rozmaite formy, konstrukcje i układy funkcjonalne budowli umożliwiają znalezienie propozycji dopasowanej w pełni do kształtu, wielkości oraz specyfiki działki i otoczenia.

Oferujemy projekty niewielkich domków o powierzchni kilkunastu m², jak i sporo większe obiekty, o metrażu wynoszącym ponad 100 m².

Projekt budynku gospodarczego z garażem

Budynek gospodarczy z garażem to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli Ci zyskać funkcjonalną przestrzeń na działce. Znajduje się w nim zazwyczaj jedno- lub dwustanowiskowy garaż, a także dodatkowe pomieszczenie, które możesz przeznaczyć na składzik narzędziowy, miejsce na opał albo niewielki warsztat. Wybrane projekty uwzględniają ponadto przestrzeń rekreacyjną w formie altany, niekiedy wyposażoną w miejsce na grill czy kominek.

W zależności od powierzchni obiektu lub indywidualnych potrzeb możesz zdecydować się na budynek parterowy lub piętrowy. W drugim przypadku zyskujesz dodatkową przestrzeń na strychu, najczęściej adaptowaną na pomieszczenie mieszkalne.

Budynek gospodarczy – projekt do 35 m² bez pozwolenia

Planujesz postawić budynek gospodarczy? Projekt 35 m² nie wymaga pozwolenia na budowę. To dobra wiadomość, zwłaszcza dla osób, którym zależy na szybkim rozpoczęciu prac i które nie chcą poświęcać wiele czasu na dopełnianie formalności. Nie oznacza to jednak, że obiekt o tej powierzchni można postawić bez żadnych dokumentów. Często konieczne jest bowiem zgłoszenie budowy do stosownego urzędu. Procedura ta jest jednak znacznie prostsza niż uzyskiwanie pozwolenia.

Jeśli chcesz więc wybudować na zgłoszenie budynek gospodarczy, projekt musi dotyczyć obiektu parterowego i wolnostojącego o powierzchni zabudowy do 35 m². Co ważne, liczba takich obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni terenu. Możesz rozpocząć prace, gdy projekt spełnia wszystkie wymienione warunki. Jeśli choć jeden z nich nie jest wypełniony, musisz złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.

Istnieją także obiekty gospodarcze, które można postawić zarówno bez pozwolenia, jak i zgłoszenia. W tym przypadku jedyny warunek dotyczy tego, aby budynek uzupełniał już istniejącą na działce siedliskowej zabudowę zagrodową oraz był związany z produkcją rolną. To powoduje, że z możliwości tej mogą korzystać przede wszystkim rolnicy. Mają oni możliwość postawienia obiektu parterowego, o powierzchni zabudowy wynoszącej maksymalnie 35 m² i rozpiętości konstrukcji do 4,8 m. Ważne, aby budynek został umieszczony na terenie, który nie jest wpisany do rejestru zabytków.

Niezależnie jednak od tego, czy wybudujesz obiekt z pozwoleniem, na zgłoszenie, czy też postawisz budynek gospodarczy bez pozwolenia, projekt zobowiązuje Cię do stosowania się do innych przepisów. Wśród nich najważniejszym jest zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, którym odpowiadają budowle oraz ich usytuowanie na działce. Pamiętaj także, aby wolnostojący budynek umiejscowić z zachowaniem stosownej odległości od domu znajdującego się na sąsiedniej działce, a także Twojego własnego. Wymogi te wpływają więc na parametry budowli. To powoduje, że nie zawsze postawienie dowolnego obiektu na prywatnej posesji jest możliwe. Przykładowo, budowa dużego pomieszczenia gospodarczego z garażem dwustanowiskowym na działce o niewielkich wymiarach może przysporzyć sporo trudności, a czasem jest nawet niemożliwa. Na szczęście w serwisie domowy.pl znajdziesz gotowe projekty budynków gospodarczych dopasowane do każdej działki oraz indywidualnych potrzeb inwestora. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego projektu przeanalizuj, jak duża budowla Cię interesuje, jakie funkcje ma spełniać oraz jakie możliwości budowy stwarza Twoja działka.

Dobry Start

 • Dziennik i tablica budowy
 • Projekty małej architektury
 • Pakiet magazynów wnętrzarskich
 • Pakiet magazynów budowlanych

Twoje Korzyści

 • Największy wybór projektów
 • Gwarancja najniższej ceny
 • Bezpłatna dostawa
 • Możliwość wymiany lub zwrotu
 • Bezpłatna zgoda na zmiany